Kto powinien odśnieżyć?

fot.archiwum
Gdy występują opady śniegu lub przymrozek spowoduje tzw. szklankę na drogach, do pracy przystępują pracownicy Zakładu Komunikacji Miejskiej. Jednocześnie za usuwanie śniegu zabierają się ekipy odpowiedzialne za zimowe utrzymanie dróg zarządzanych przez powiat, marszałka i Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Tej zimy o odśnieżanie 116,7 km sochaczewskich ulic zadba Zakład Komunikacji Miejskiej. Gdy sypnie śnieg wykonawca jest zobowiązany pełnić całodobowy dyżur oraz posiadać w pełnej gotowości sprzęt specjalistyczny i pomocniczy. Pojazdy mają rozpocząć pracę najpóźniej w ciągu godziny od wystąpienia opadów. Na tegoroczną akcję zima odłożono 130 tys. zł.

Trzy standardy odśnieżania

Miejskie drogi podzielone są na trzy standardy utrzymania. W najwyższym II standardzie utrzymywane ma być szesnaście głównych ulic o długości 11,8 km, to jest: 1 Maja, 15 Sierpnia, Licealna, Łowicka, Łuszczewskich, Ułanów Jazłowieckich, Olimpijska, Płocka, Pokoju, Reymonta, prezydenta Kaczorowskiego, Toruńska, Traugutta, Wąska, Warszawska i Żeromskiego. W III standardzie utrzymywane będzie 214 ulic o długości 79,1 km, a w IV 73 ulice o łącznej długości 25,9 km.

Przystanki, strefa i parkingi

ZKM ma dbać też o czystość na przystankach, sprzątać parkingi przy ul. Targowej, przy kościele w Trojanowie i plac „Parkuj i jedź” przy wieży ciśnień. Zlecono mu też oczyszczanie ważnych dróg wewnętrznych m.in. w rejonie ul. Niemcewicza, Fabrycznej, Grunwaldzkiej, Staszica (obok okrąglaka), wokół bloków przy Gawłowskiej. Odśnieżone mają być też dojazdy do kotłowni. Oprócz ZKM za zimowe utrzymanie wybranych fragmentów miasta odpowiada Zakład Gospodarki Komunalnej oczyszczający ze śniegu chodniki w pasach drogowych i parkach.

Trzech pozostałych zarządców

Na terenie miasta znajdują się drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe i miejskie, dlatego uwagi dotyczące zimowego utrzymania należy zgłaszać do odpowiedniego zarządcy. W przypadku dróg w zarządzie miasta należy dzwonić pod całodobowy telefon dyżurnego ZKM (46) 862-99-27.

Drogę krajową na terenie miasta, którą zarządza GDDKiA, mamy tylko jedną, jest nią obwodnica.

Z kolei drogi wojewódzkie to ul. Wyszogrodzka, Chodakowska, Chopina, al. 600-lecia, Piłsudskiego, Żyrardowska, 15 Sierpnia (na odcinku od obwodnicy do granic miasta w dzielnicy Malesin). Od 7.00 do 23.00 uwagi można zgłaszać pracownikom firmy Abramss, opowiadającej za odśnieżanie tych dróg, pod numerami telefonów 698-660-328 lub 882-016-178. Po 23.00 można dzwonić pod numer 692-462-720.

Drogi powiatowe na terenie miasta mają 19,4 km długości. To siedemnaście ulic: Towarowa, Okrzei, Sienkiewicza, Botaniczna, Boryszewska, Inżynierska, Ziemowita, Staszica, Trojanowska, Młynarska, Łąkowa, Mostowa, Brukowa, Gawłowska, Księcia Janusza, Głowackiego i Lubiejewska (do obwodnicy). Dyżurny ruchu w Powiatowym Zarządzie Dróg w Sochaczewie, tel. 862-25-68, pełni dyżur w dni robocze od 7.00 do 15.00. Po godzinie 15.00 oraz w soboty, niedziele i święta pod tym samym numerem telefonu pełnione są całodobowe dyżury – ale tylko wtedy, gdy wystąpią szczególnie trudne warunki na drogach.

daw/UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz