Zwróć uwagę na osoby bezdomne i uratuj im życie

Fot.: KPP Sochaczew
Reklamy

SOCHACZEW Na zewnątrz jest coraz zimniej. To trudne warunki, szczególnie dla bezdomnych. Aby uchronić ich przed wychłodzeniem, wystarczy jeden telefon lub zgłoszenie na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, która funkcjonuje w garnizonie mazowieckim już 6 lat.

Przez całą jesień i zimę policjanci podczas służby zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą nocować osoby bezdomne. Już teraz noce są zimne, a za jakiś czas temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 0 °C, dlatego policjanci sprawdzają pustostany, ogródki działkowe i altanki.

Każdego roku współpracujemy z lokalnymi ośrodkami opieki społecznej. Docieramy do bezdomnych i oferujemy pomoc każdemu, kto jej potrzebuje. Proponujemy przewiezienie do ośrodków, w których osoby te będą miały ciepło, zjedzą posiłek i będą spały w łóżku, a nie w klatce schodowej, altanie lub pustostanie.

Jeśli znacie miejsca przebywania osób bezdomnych, możecie zgłosić je w rozmowie z policjantem, jak również wykorzystać Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Zaznaczenie miejsca zajmuje minutę, a jednocześnie spowoduje, że patrole Policji będą je kontrolować. W ten sposób możecie uratować czyjeś życie.

Pamiętajcie o KMZB, która została uruchomiona 6 lat temu na terenie garnizonu mazowieckiego. Daje ona możliwość mieszkańcom powiatu sochaczewskiego zgłaszania miejsc, które w ich subiektywnym odczuciu negatywnie wpływają na bezpieczeństwo. Narzędzie, choć niezwykle pomocne, nie jest w stanie zastąpić pilnej interwencji Policji. Spowoduje natomiast, że funkcjonariusze będą częściej pojawiać się w miejscu zagrożonym. Każde zgłoszenie jest poddawane szczegółowej weryfikacji. Policjanci pojawiają się we wskazanym miejscu kilka razy, zanim ocenią, czy zgłoszenie można potwierdzić czy też nie.

Jeśli konieczna jest natychmiastowa interwencja, prosimy o kontakt z dyżurnym najbliższej jednostki Policji lub numerem 112.

asp. Agnieszka Dzik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz