Z pieśnią ku Wolności

W Szkole Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Kapturach 16 listopada odbył się I Gminny Festiwal Piosenki Patriotycznej „Z Pieśnią ku Wolności”. Zgromadził 32 uczestników w wieku od lat 5 do prawie 18. Festiwal ten miał formę konkursu. Rywalizacja była mocna. Jurorzy mieli ogromnie trudne zadanie wybrać najlepszych wykonawców.

Oficjalnego otwarcia Festiwalu dokonał Jan Kraśniewski, wójt gminy Iłów, który zaznaczył jak ważna i piękna jest idea tego konkursu. Zwłaszcza teraz w tak trudnej sytuacji, jaka panuje, gdy istnieje cały czas zagrożenie wojną. Warto więc pamiętać i kształtować ducha patriotyzmu i wolności.

Jury festiwalu zasiedli – Katarzyna Michalska, przewodnicząca jury i sekretarz gminy Iłów, Bożena Rolewska, radna Rady Gminy Iłów, Ewa Burska, przewodnicząca Rady Rodziców, Fabian Filipiak, muzyk, poeta, członek Stowarzyszenia Bohema w Sochaczewie oraz Tomasz Studziński, dyrektor SP w Kapturach miało za zadanie ocenić 32 uczestników w czterech kategoriach wiekowych, reprezentujących wszystkie placówki oświatowe z terenu gminy Iłów. Najliczniejsza była grupa najmłodsza i to spowodowało, że szczególnie trudnym wyzwaniem było ocenienie grupy przedszkolnej. Maluchy z wielkim zaparciem i ogromnym zaangażowaniem wykonywały utwory. Czasem lekko fałszując i myląc zwrotki piosenek, ale z przejęciem wykonywały piosenki. W tej grupie najpopularniejsze były – „Jedzie, jedzie na Kasztance”, „Ułani, ułani” i „Rozkwitały pęki białych róż”. W grupie najmłodszych bezkonkurencyjna była Hanna Kopka przed Leną Staniaszek i Anną Olkowicz. Wyróżnienie przypadło Ignacemu Kopczyńskiemu.

Z kolei w klasach I – IV znów królowała piosenka o ułanach i Kasztance. Były też śpiewane współczesne piosenki patriotyczne. W tej grupie pierwsze miejsce zdobyła Julia Cichocka, przed Nadią Burską i Żanetą Żakowską. Wyróżnienie zdobyła Natalia Gębicka. W klasach V-VIII najlepsza była Amelia Tomaszewska. Drugie miejsce zdobyła Zuzanna Sikora, a trzecie Julia Cieślak. Wyróżnienie przyznano Julii Wiedyńskiej. Starsza grupa wykonała wiele ciekawych piosenek, nie tylko o ułanach i wojence, ale też szczególnie pięknie wybrzmiał utwór „Warszawo ma”. W najstarszej grupie szkół ponadpodstawowych prezentowały się dziewczęta z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego „Dom na Szlaku” im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie. Zaprezentowały bardzo dobre wykonania piosenek. Wygrała Nikola Gowińska, przed Oliwią Chęcik i Wiktorią Raduszewską. Wyróżnienie dostała Maja Piechocka. Jednak nikt nie poczuł się przegrany, bo upominki i dyplomy uczestnictwa dostali wszyscy wykonawcy. Grand Prix Festiwalu zdobyła Amelia Tomaszewska.

– Za rok będzie następny festiwal, z jeszcze większym rozmachem i jeszcze bogatszy. Liczę też na to, że ściągnie jeszcze więcej uczestników – mówi Tomasz Studziński, dyrektor SP w Kapturach.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz