Uczniów czeka praktyka na lotnisku

Reklamy

To znaczące wydarzenie dla społeczności Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Sochaczewie. W poniedziałek, 14 listopada w siedzibie szkoły podpisano umowę z warszawską firmą LS Airport Services S.A. w sprawie organizacji praktycznej nauki zawodu dla uczniów kształcących się na kierunku technik eksploatacji portów i terminali.

Kształcenie w tym zawodzie w popularnym „Ogrodniku” zostało zapoczątkowane w roku szkolnym 2018/2019. Kierunek ten spotkał się z dużym zainteresowaniem młodzieży. To zawód, w którym wyróżnia się 2 kwalifikacje: SPL.02 – obsługa pasażerów i SPL.03 – obsługa transportu. Młodzież przyciąga atrakcyjność zawodu na dynamicznie rozwijającym się rynku usług transportu lotniczego i lądowego, zarówno pasażerskiego, jak i towarowego. Obecnie w tym zawodzie szkoła kształci ok 150 uczniów w 6 oddziałach. W ramach projektu dofinansowanego ze środków UE „Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego” urządzono dedykowaną pracownię zawodową, wyposażoną w 16 sztuk przenośnego sprzętu komputerowego oraz monitor multimedialny i specjalistyczne pomoce dydaktyczne.

LS Airport Services S.A. jest największym polskim operatorem usług handlingowych (obsługi lotniskowej), który obsługuje kilkudziesięciu przewoźników lotniczych i posiada największy udział w rynku obsługi lotniskowej w Polsce. Firma LSAS powstała w 2009 r. i jest spółką państwową. Operuje na 9 lotniskach, gdzie prowadzi pasażerską obsługę naziemną, obsługę cargo i lotniskową obsługę techniczną statków powietrznych. LSAS zatrudnia ok. 3000 pracowników i ma do dyspozycji ok. 1500 jednostek specjalistycznego sprzętu handlingowego.

Po raz pierwszy szkoła z własnej inicjatywy nawiązała współpracę z LSAS w 2019 r. w ramach projektu LS Academy. Wówczas odbyło się kilka wycieczek zawodowych dla nauczycieli oraz jedna, całodniowa, wycieczka dla uczniów. W styczniu 2020 r. oficjalnie podpisano list intencyjny o współpracy pomiędzy LSAS i Zespołem Szkół RCKU w zakresie realizacji praktyk i staży zawodowych. Niestety, podczas pandemii COVID-19 nastąpił regres przewozów lotniczych, a projekt LS Academy został zakończony.

Ponownie, tym razem dzięki rekomendacji posła Macieja Małeckiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, nawiązano współpracę z LSAS obejmującą organizację praktyk zawodowych na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

– To ważny dzień dla społeczności naszej szkoły i dla spółki LS Airport Services. Łączymy siły – Spółki Skarbu Państwa i sochaczewskiego „Ogrodnik”. To korzyść dla młodzieży i naszej ważnej firmy w sektorze lotniczym. W Ministerstwie Aktywów Państwowych zachęcamy spółki Skarbu Państwa do obejmowania patronatu, do nawiązywania współpracy ze szkołami mniejszych miejscowości. Jesteśmy w sochaczewskim „Ogrodniku”, gdzie od kilkudziesięciu lat nauczyciele pełni pasji przekazują wiedzę, ale przekazują też naukę wysokiej kultury osobistej, zasad, jakości życia społecznego, zawodowego kolejnym pokoleniom młodzieży. Cieszę się, że do tej drużyny dołącza spółka LS Airport Services. Rynek lotniczy rozwija się szczególnie w naszej części Europy. Coraz częściej korzystamy z transportu lotniczego i to wymaga wykwalifikowanych dobrych pracowników. Tu jest szansa dla młodzieży z „Ogrodnika”, żeby pod okiem doświadczonych fachowców budować swoje kompetencje. Zależy mi na tym, aby młodzież z Sochaczewa mogła jak najlepiej rozwijać swoje talenty, żebyście mieli takie szanse jak wasi rówieśnicy w dużych miejscowościach. Cieszę się, że będą praktyki, staże. To od was zależy, czy tę szansę zawodową wykorzystacie. Trzymam za was kciuki, za dobre oceny, za dobre wyniki w nauce, za dobry wybór drogi życiowej – mówił w swoim wystąpieniu m.in. minister Maciej Małecki.

Umowa o współpracy obejmuje organizację specjalistycznych wycieczek zawodowych dla uczniów, szkolenia i wykłady stacjonarne na terenie szkoły oraz online. Firma uruchomi system stypendialny dla najlepszych uczniów Technikum w zawodzie technik eksploatacji portów i terminali.

Tak prężny rozwój tego kierunku nie byłby możliwy dzięki wsparciu organu prowadzącego. Zarząd Powiatu zawsze zapewnia wkład własny lub wymagane gwarancje do realizacji projektów dofinansowywanych z funduszy europejskich. Przychylny klimat zachęca do działań na rzecz rozwoju nowoczesnej oświaty i współpracy szkoły z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

Bardzo się cieszę, że doszło do podpisania tej umowy, która daje olbrzymie szanse naszym uczniom, aby na tym rynku już zawodowym mogli znaleźć jak najlepsze zatrudnienie – podkreślała z kolei starosta Jolanta Gonta, która życzyła też uczniom, aby wykorzystali maksymalnie wszystko to, co najlepsze z tej współpracy, w tym praktyki, szkolenia czy inne oferowane przez spółkę możliwości rozwojowe.

W podobnym tonie wypowiadał się zadowolony z podpisanej umowy dyrektor szkoły – Marek Wernicki. – Misją naszej szkoły jest przede wszystkim rzetelne i wszechstronne przygotowanie uczniów do dalszej nauki, ale i przygotowanie do podjęcia pracy w wyuczonym zawodzie. Współpraca między szkołą a LS Airport Services z pewnością przyczyni się do poprawy kształcenia zawodowego w placówce. Jest to ogromna szansa dla szkoły – dla naszego najmłodszego techniku w Zespole – technikum eksploatacji portów i terminali. Z tego miejsca bardzo chciałbym podziękować panu ministrowi Maciejowi Małeckiemu, że rekomendował Zespół Szkół RCKU do współpracy. Cieszymy się, że Ministerstwo Aktywów Państwowych inwestuję w edukację zawodową młodzieży. Chciałbym też podziękować pani staroście, że nasza szkoła zawsze może liczyć na pomoc Starostwa Powiatowego zarówno w obszarze organizacyjnym, jak i finansowym, szczególnie, jeśli chodzi o rozwijanie nowych kierunków kształcenia. Dziękuję pani prezesowi za wiele nowych pomysłów, które nie tylko polegają na organizacji wycieczek zawodowych czy praktyk – wymieniał dyrektor M. Wernicki.

Podpisy pod treścią umowy złożyli: Paweł Urbaniak – prezes Zarządu LS Airport Services S.A. i Marek Wernicki – dyrektor Zespołu Szkół RCKU. W tej uroczystej chwili towarzyszyli im: Maciej Małecki – sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Jolanta Gonta – starosta a także Urszula Opasiak – dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji, a z ramienia szkoły – Monika Osiecka – wicedyrektor ZS RCKU i Remigiusz Szafrański – przewodniczący zespołu nauczycieli przedmiotów zawodowych w technikum eksploatacji portów i terminali. Obecni byli także uczniowie szkoły wraz z nauczycielami, którzy nie kryli satysfakcji z perspektyw rozwoju dalszego kształcenia.

Przypomnijmy, że to nie pierwszy przypadek nawiązania ścisłej współpracy szkół ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest sochaczewski powiat. Umowy o podobnym charakterze poza „Ogrodnikiem” podpisywane były już niejednokrotnie m.in. w: sochaczewskiej „Osiemdziesiątce”, ZS im. Iwaszkiewiczu czy w ZS Teresin. To dowód na to, że przedsiębiorców zainteresowanych współpracą edukacyjną z naszymi placówkami stale przybywa, dzięki czemu wciąż podnosi się jakość kształcenia. I o to właśnie chodzi.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie  

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz