TERESINIANIE W POLSKIEJ CZOŁÓWCE

Reklamy

Uczniowski Klub Sportowy Filipides z Teresina w 94. Mistrzostwa Polski w biegach przełajowych, które odbyły się w sobotę, 26 listopada, udowodnił, że jest w czołówce polskiej. Młodzi sportowcy wywalczyli dwa medale – złoty i srebrny. To wielki sukces teresińskich medalistek w tak mocnej, polskiej rywalizacji.

Biegi przełajowe odbywały się w miejscowości Leśna w gminie Olesno. Na starcie 94. Mistrzostw Polski w biegach przełajowych stanęło prawie 600 zawodników. Tegoroczne mistrzostwa były jednocześnie kwalifikacjami do mistrzostw Europy w przełajach, które odbędą się w Turynie już 11 grudnia. Rywalizacja toczyła się na różnych dystansach – od 2 do 8 kilometrów. Trasa tegorocznych mistrzostw nie była umiejscowiona w samym Oleśnie, ale kilka kilometrów poza nim, w miejscowości Leśna, gdzie organizatorzy wyznaczyli jednokilometrową trasę prowadzącą przez łąki i las.

Od samego rana aura była kapryśna, szczególnie uczestników młodszych kategorii wiekowych. Na trasie początkowo zalegała mgła, a momentami siąpił deszcz. Na szczęście obyło się bez większego deszczu czy mrozu, a i takie warunki zdarzały się na biegach przełajowych w przeszłości. Jednak wilgoć w powietrzu, szadź i miejscami oszronienia gruntu powodowały, że częste były upadki, poślizgi i ogromna determinacja i walka na całej trasie biegu.

Choć aura nie sprzyjała zawodnikom, to trasa w sumie nie była trudna, bo po dość płaskim terenie, co dawało szansę na szybki bieg. Jedynym większym utrudnieniem mogły być umieszczone pod koniec, położone w poprzek trasy, bale drewna. Jednak skracając nieco krok, można było obyć się nawet bez większego podskakiwania w tym miejscu. W rywalizacji w Leśnej nie zabrakło reprezentantów UKS Filipides z Teresina, którzy wywalczyli aż dwa medale. Pozostali zawodnicy też zajęli dobre miejsca.

Jako pierwsze około godziny 9.55 do walki wyruszyły panie w kategorii poniżej lat 18, startujące na dystansie 2 km. Zwyciężyła Zuzanna Wiernicka z Łodzi. Na drugim miejscu uplasowała się Lena Suchowolak, która wywalczyła sobie tytuł wicemistrzyni Polski w czasie 6,53 minuty. Brązowy medal zdobyła Roksana Piechowska z Borzytuchom.

Natomiast Mistrzynią Polski w kategorii U18 w biegu kobiet na 3 kilometry została Eliza Galińska, która osiągnęła czas 10,12 minut. Niemal od samego początku wyszła na czoło stawki i na mecie nie dała już żadnych szans swym rywalkom. Dla biegaczki UKS Filipides to kolejne złoto w mistrzostwach. Za nią na metę wpadły Anna Łada z Warszawy i Aleksandra Szulska z Sopotu. Medalistki zdecydowanie oderwały się od reszty stawki i już od połowy dystansu walczyły o medale już tylko między sobą.

Podopieczne Andrzeja Andryszczyka miały niezwykle trudne zadanie, ponieważ w ich biegach znalazły się medalistki Mistrzostw Polski i Europy. Taka sytuacja pokazuje, że teresińska lekkoatletyka odnosi sukcesy i z roku na rok podnosi poziom, oraz dorównuje najlepszym klubom w Polsce. W rywalizacji klubowej UKS Filipides Teresin zajął 3. miejsce na 80 zgłoszonych do rywalizacji klubów.

Bogumiła Nowak

Fot. UKS Filipides Teresin

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz