Świętujmy dla niepodległej

Reklamy
11 listopada miną 104 lata odkąd Polska wróciła na mapę Europy jako niepodległe państwo. Sochaczewianie przygotowują się do uczczenia tej ważnej daty. Główne obchody z mszą, uroczystym apelem i wspomnieniem tych, którzy najbardziej przyczynili się do odbudowy suwerennego państwa polskiego zaplanowano w okolicach i na samym placu Kościuszki. Nie zabraknie też wydarzeń sportowych.

Świętowanie w naszym mieście rozpocznie się od wydarzeń sportowych. O 9.00 w hali sportowej przy ul. Kusocińskiego odbędzie się IV Turniej o Puchar Niepodległej Grand Prix Sochaczewa w Tenisie Stołowym. O tej samej godzinie, na pływalni Orka, wystartują XV Ogólnopolskie Zawody Pływackie z okazji Święta Niepodległości o Puchar Burmistrza Sochaczewa, a na pobliskim stadionie Regionalne Zawody Dzieci i Młodzieży w Rugby pod hasłem „Turniej Niepodległości”. Pół godziny później, o 9.30, z placu Kościuszki wyruszy IV Sochaczewski Bieg Niepodległości.

W dalszej części dnia zaplanowano obchody o ściśle patriotycznym charakterze. Na 11.00 zaplanowano złożenie kwiatów na grobach, spoczywających na cmentarzu parafialnym przy ul. Traugutta, Ignacego Włodzimierza Garbolewskiego oraz majora Feliksa Kozubowskiego. Z kolei o 11.20, przed Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej, na maszt podniesiona zostanie flaga państwowa, odegrany hymn, odczytany apel pamięci. Kwiaty zostaną złożone pod popiersiem marszałka Józefa Piłsudskiego i pod tablicą upamiętniającą sochaczewskich strażaków, którzy w 1918 roku, chwilę po odzyskaniu niepodległości, szczególnie zaangażowali się w dzieło budowy lokalnych struktur państwa polskiego. W uroczystości wezmą udział pododdziały 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej.

O 12.15 kwiaty złożone zostaną przy sochaczewskim muzeum w miejscach upamiętniających bohaterów Sochaczewa oraz pod figurą Chrystusa Zmartwychwstałego, po czym o 12.30 odprawiona zostanie uroczysta msza święta, którą uświetni występ Chóru Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej pod dyrekcją Ewy Szałapskiej.

O odpowiednią oprawę muzyczną obchodów zadbają Orkiestra Dęta Państwowej Szkoły Muzycznej pod kierunkiem Michała Wojnarskiego oraz Orkiestra Dęta Sochaczew pod batutą Justyny Piątkowskiej-Duraj.

Obchody Święta Niepodległości w naszym mieście będą się odbywały nie tylko 11 listopada. Dzień wcześniej w Sochaczewskim Centrum Kultury o 8.30 rozpoczną się przesłuchania w konkursie piosenki patriotycznej „Polskie Drogi”. Wręczenie nagród zaplanowano na 18 listopada, czemu towarzyszył będzie występ Mundurowego Zespołu Wokalno-Instrumentalnego Patria z programem patriotycznym „Cześć Ci Polsko”.

Do kończą listopada w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą oglądać można wystawę poświęconą polskiemu godłu oraz herbowi Sochaczewa. Z kolei Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do oglądania wystawy „Do hymnu – Józef Wybicki i Maria Konopnicka – twórcy polskich pieśni patriotycznych”, która dostępna będzie do końca listopada.

UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz