Święto pracownika socjalnego

Reklamy

W kameralnych warunkach i w wąskim gronie odbyło się w urzędzie spotkanie z okazji Dnia Pracownika Socjalnego. Święto tej ważnej formacji samorządowej obchodzimy 21 listopada. Były życzenia, dyplomy i nagrody, które wręczali burmistrzowie.

W spotkaniu wzięli udział reprezentanci placówek pomocowych z terenu miasta – Miejskiego Żłobka Integracyjnego, Środowiskowego Domu Samopomocy oraz Centrum Usług Społecznych, w którego skład wchodzi m.in. Dzienny Dom Pomocy Społecznej, świetlica opiekuńczo-wychowawcza „Nasza Baza”, Klub Senior+ oraz wiele działów zajmujących się bezpośrednią pomocą mieszkańcom. Uroczystość otworzyła Joanna Kamińska – naczelnik Wydziału Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia, życząc zebranym samych zwycięstw – małych i dużych.

Z kolei burmistrz Piotr Osiecki, składając życzenia wyróżnionym oraz tym, których nie było na spotkaniu, przypominał, że ostatnie dwa lata to wyjątkowo trudny czas, który od pracowników socjalnych wymagał wiele wysiłku, poświęcenia i przyjęcia nowych obowiązków. Bo najpierw covid, związana z tym trudna sytuacja społeczna i gospodarcza, a następnie wojna, która spotęgowała problemy zdrowotne, psychiczne, finansowe i sprawiła, że przyjęliśmy tysiące uchodźców z Ukrainy.

– A państwo jesteście na pierwszej linii frontu, stykacie się z różnymi sytuacjami, ludzkimi dramatami i wiem, że zawsze staracie się pomóc. Nikt z waszych podopiecznych nie może powiedzieć, że trafia na mur obojętności – mówił burmistrz.

O zakresie spraw, jakimi zajmuje się sochaczewska pomoc społeczna, niech świadczy lista nagrodzonych. Są wśród nich osoby zajmujące się bezdomnością, uzależnieniami, problemami psychicznymi, świadczeniami rodzinnymi, rozwiązywaniem problemów socjalnych w terenie, czyli bezpośrednio w środowiskach wymagających pomocy czy interwencji. Spraw do rozwiązania jest dużo więcej i wciąż ich przybywa, dlatego pracownik socjalny to nie jest popularny zawód. Dobrze, żebyśmy zdawali sobie z tego sprawę, przynajmniej w dniu ich święta.
Spotkanie 21 listopada zakończył poczęstunek tortem i rozmowy w kuluarach. (sos)

Nagrodzeni:
Centrum Usług Społecznych
Zofia Berent – dyrektor, pracownicy – Adrianna Michalska, Małgorzata Mitręga, Olga Kujawa, Sylwia Czaplarska-Pietrak, Damian Wasilewski, Renata Kubera, Beata Sobczak, Arkadiusz Mamcarz, Jacek Gratys
Środowiskowy Dom Samopomocy
Adrian Kamiński – dyrektor, pracownicy – Aneta Ciołkowska, Marcin Cybulski, Andrzej Kaliński
Miejski Żłobek Integracyjny
Izabella Bińkowska – dyrektor, pracownicy – Aleksandra Szewczyk, Justyna Ptaszyńska, Dominika Paduch-Szpatowicz, Malwina Archacka

UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz