Rozmowy o Sochaczewie

W czwartkowy wieczór, 24 listopada, burmistrz Piotr Osiecki spotkał się z mieszkańcami centrum Sochaczewa w kramnicach miejskich.

Było to czwarte i ostatnie w tym roku otwarte spotkanie, na którym burmistrz rozmawiał z sochaczewianami o sprawach miasta. Piotr Osiecki przedstawił na wstępie dwie największe inwestycje samorządu miejskiego, które będą realizowane w 2023 roku. Rozpoczęcie przebudowy 33 dróg w mieście oraz stworzenie Strefy Aktywności na terenach rekreacyjnych nad Bzurą. Miasto pozyskało na realizację tych przedsięwzięć w sumie blisko 27 mln z z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. W przypadku dróg dotacja pokryje 95 proc. wartości inwestycji, a w Strefie Aktywności 85 proc.

Piotr Osiecki poruszał też bieżące sprawy z którymi mierzy się sochaczewski samorząd. Niewątpliwie są nimi uruchomienie Miejskiego Punktu Składu Węgla i sprzedaży paliwa po preferencyjnych cenach oraz plany przeprowadzenia linii kolejowych w związku z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Tradycyjnie, większą cześć spotkania odbyła się w konwencji pytań i rozmowy z burmistrzem. Piotra Osieckiego pytano m.in. o to co się dzieję w sprawie powstania ścieżki rowerowej wzdłuż torów kolejki wąskotorowej.

– Najtrudniejszy etap, jakim było pozyskanie gruntów, mamy już za sobą. Mamy w tej kwestii załatwioną sprawę od ul. Głowackiego do ul. Chodakowskiej. Jesteśmy w fazie uzgodnień z zarządcą torów, bowiem musimy znaleźć takie rozwiązanie, tak wytyczyć pas dla jednośladów, aby jednocześnie mogła jeździć też kolejka i te dwa szlaki komunikacyjne nie wchodziły ze sobą w kolizję. Mam nadzieję, że już w przyszłym roku wejdziemy w kolejny etap, czyli będziemy mogli zamówić dokumentacje projektową dla tej inwestycji – mówił Piotr Osiecki.

Pytano też o inne duże przedsięwzięcie – etap prac nad zadaniem budowy nowego mostu na Bzurze, którego liderem jest samorząd powiatowy. Miasto będzie partycypować w projekcie, pokrywając 25 procent kosztów. Póki co w projekcie budżetu miasta na 2023 rok zapisano blisko pół miliona na zlecenie wykonania dokumentacji projektowej dla tej inwestycji.

Mieszkańcy zgłaszali ponadto uwagi o narastającym problemie związanym z podrzucaniem zorganizowanych dużych partii śmieci do ulicznych koszy. Skarżyli się burmistrzowi na nieprawidłowo zaparkowane auta przy ulicach Piłsudskiego, Olimpijskiej i Ułanów Jazłowieckich utrudniających widoczność na tym skrzyżowaniu, czy nocne rajdy po ulicy Gawłowskiej. Były też tematy społeczne, m.in. o wsparciu w opiece nad starszymi, samotnymi i niepełnosprawnymi osobami.

źródło: UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz