Przeciwko przemocy domowej – nakaz opuszczenia mieszkania dla 44-latka podejrzanego o znęcanie się nad rodziną

fot.policja
Reklamy

Wczoraj dzielnicowa z Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie wydała 44-latkowi podejrzewanemu o znęcanie się nad żoną, nakaz opuszczenia wspólnie zajmowanego lokalu i zakaz zbliżania się do niego.

Policjanci wykonywali także czynności wobec dwóch innych mieszkańców powiatu sochaczewskiego, którym zarzuca się znęcanie nad rodziną. Pierwszy z nich to 26-letni mieszkaniec Sochaczewa podejrzany o stosowanie przemocy wobec rodziców i kierowanie gróźb karalnych wobec siostry. W trakcie interwencji funkcjonariusze znaleźli u niego narkotyki.

Drugi jest mieszkańcem gminy Brochów, któremu zarzuca się stosowanie przemocy wobec żony i syna.

Prokurator zastosował wobec nich środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzonymi oraz nakaz opuszczenia wspólnie zajmowanego lokalu.

Przypominamy, że nakaz lub zakaz mogą być wydane przez funkcjonariusza łącznie i są przy tym natychmiast wykonalne. Wskazują m.in. obszar lub odległość od wspólnie zajmowanego mieszkania, którą osoba stosująca przemoc lub podejrzana o jej stosowanie, będzie obowiązana zachować. Nie ma też znaczenia, kto jest właścicielem nieruchomości. Nakaz i zakaz obowiązuje przez 14 dni, ale osoba pokrzywdzona ma prawo złożyć wniosek do sądu o ich przedłużenie. Osoba naruszająca nakazy i zakazy wydane przez policjanta podlega karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. W przypadku sprawców tego rodzaju wykroczeń stosuje się postępowanie przyspieszone.

Jeżeli podejrzani nie będą stosowali się do wolnościowych środków zapobiegawczych wydanych przez prokuratora, mogą one zostać zmienione na środek o charakterze izolacyjnym.

Znęcanie jest zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności.

asp. Agnieszka Dzik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz