Pierwszy etap drogi Żdżarów – Rybno skończony

Blisko kilometrowy, początkowy odcinek od strony Rybna, ważnego dla mieszkańców połączenia drogowego w powiecie – Żdżarów – Rybno został oficjalnie oddany do użytku. Prace wykonała firma STRABAG Sp. z o.o. Inwestycja została dofinansowana z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w kwocie ok 3,2 mln złotych. Wartości inwestycji wyniosła ponad 4 mln złotych, przy udziale środków własnych powiatu sochaczewskiego i gminy Rybno. W poniedziałek, 31 października odbyła się konferencja podsumowująca zakończenie tego znaczącego etapu modernizacji.

Przypomnijmy, część tej powiatowej drogi leży na terenie gminy Sochaczew a część na terenie gminy Rybno. Droga Żdżarów – Rybno w całości ma ponad 5 km długości, stanowi niezwykle istotny ciąg komunikacyjny w powiecie a nieremontowana była od 37 lat. Zaplanowana przebudowa drogi ze zmianą jej konstrukcji to ogromna inwestycja. Dla drogi istnieje kompletna dokumentacja projektowa, prace modernizacyjne są zaplanowane w częściach, na kolejne odcinki. Właśnie zakończono modernizację pierwszego etapu inwestycji odcinka o dł. blisko 785 m ze strategiczną dla inwestycji przebudową skrzyżowania z drogą powiatową Rybno – Józin, z ważną dla bezpieczeństwa ruchu drogowego zmianą jego geometrii. Zakontraktowany jest remont kolejnego etapu inwestycji na tym trakcie – 400 m odcinka od strony drogi krajowej nr 50 w miejscowości Żdżarów, realizowany dzięki dofinansowaniu z rządowych środków z programu Polski Ład.

– Nowoczesna i bezpieczna infrastruktura drogowa to jeden z fundamentów zrównoważonego rozwoju, dlatego rząd Prawa i Sprawiedliwości przeznacza na nią ogromne środki. Poprzez takie programy jak Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg chcemy docierać  i poprawiać jakość życia mieszkańców małych miejscowości takich, jak Rybno.  Chcemy wyrównywać szanse pomiędzy mieszkańcami dużych miast a najmniejszych miejscowości w Polsce. Niezwykle ciesyz mnie, że to przynosi wymierne korzyści, co widać dziś na tej drodze. Mam wielką satysfakcję, jako poseł ziemi sochaczewskiej, że rządowe pieniądze w tak znaczących kwotach trafiają także do powiatu sochaczewskiego – mówił na konferencji prasowej minister Maciej Małecki.

– Modernizacja tej drogi powiatowej, przebudowanie skrzyżowania, oznaczają nie tylko usprawnienia w transporcie, ale podnoszą jakość życia mieszkańców, poprawiają bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu. To dla mnie i całego Zarządu Powiatu jest niezwykle ważne. Dlatego wyrażam szczególną wdzięczność posłowi ziemi sochaczewskiej, ministrowi Maciejowi Małeckiemu, za jego ogromną dbałość, by właśnie do powiatu sochaczewskiego i lokalnych gmin trafiały środki z rządowych programów, pozwalając na realizację tak istotnych dla mieszkańców, a niemożliwych do udźwignięcia z własnych budżetów inwestycji – podkreślała starosta Jolanta Gonta.

W ramach modernizacji zostały wykonane m.in. roboty rozbiórkowe i ziemne, usunięte kolidujące drzewa i krzewy. Wykonano warstwy podbudowy nawierzchni drogowych i samą nawierzchnię z elementami drogowymi. Powstało oznakowanie pionowe i poziome, zainstalowano urządzenia bezpieczeństwa ruchu tj. bariery zabezpieczające ruch pieszych. Wykonano odwodnienia powierzchniowe, a także wybudowano zjazdy do posesji. Na całej długości modernizowanego odcinka szerokość jezdni została ujednolicona do 6 m. Dokonano przebudowy skrzyżowania tej drogi z aleją Kasztanową w Rybnie, polegającej na zmianie geometrii wlotu drogi – pod kątem 90°. Spowodowało to znacznie lepszą widoczność, co znacząco podniosło bezpieczeństwo ruchu na tym skrzyżowaniu. Na całej długości rozbudowanej drogi powstał chodnik to z kolei duże udogodnienie dla pieszych i podniesienie ich bezpieczeństwa. Zwłaszcza w kontekście dojścia do znajdującego się przy tej drodze cmentarza parafialnego.

W podsumowującej przebudowę drogi konferencji prasowej, która odbyła się w Rybnie obecni byli m.in. Maciej Małecki – wiceminister aktywów państwowych, Jolanta Gonta – starosta sochaczewski, Andrzej Kierzkowski – przewodniczący Rady Powiatu, Damian Jaworski – wójt gminy Rybno, Bożena Samson – członek Zarządu Powiatu, Małgorzata Dębowska – dyrektor PZD, przedstawiciele wykonawcy – firmy STRABAG, strażacy ochotnicy z OSP w Rybnie oraz okoliczni mieszkańcy.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz