OSIEDLE WYSZŁO Z ZIEMI

fot. Jerzy Szostak
Reklamy

Widać już pierwsze zarysy budynku nowego, sochaczewskiego osiedla mieszkaniowego, które powstaje na Polach Czerwonkowskich. Mające powstać osiedle, będzie budowane etapami.

W pierwszym, który właśnie trwa, ma zostać wybudowany budynek, który będzie miał kształt litery U. Jest on budowany przy ulicy Olimpijskiej. Jego front od strony ulicy będzie miał długość od 46 do 56 metrów, a skrzydła otwierające się na polach, będą tworzyły wewnętrzny dziedziniec. Sam budynek ma mieć osiem pięter i będzie składać się ze 128 mieszkań 1-, 5-pokojowych o zróżnicowanej powierzchni od 32 m kw. do nawet 126 m kw. W parterze budynku znajdzie się również kilka lokali usługowych oraz recepcja osiedlowa. Z kolei na parterze mają powstać sklepy i lokale usługowe. Inwestor planuje usytuowanie pod blokiem podziemnego parkingu na ponad 100 pojazdów. Dodajmy, że pierwszy blok ma być oddany do użytku w październiku 2024 roku.

Koniec chaszczy

Docelowo osiedle będzie się składało z 9 budynków, od czterech do ośmiu kondygnacji. Przy czym te najwyższe, do 26 metrów wysokości, zostaną usytuowane od strony ulicy Olimpijskiej, a najniższe do 16 metrów od strony tzw. Osiedla Milionerów. Należy również dodać, że inwestor będzie mógł zabudować nie więcej niż 50 procent działki, a powierzchnia biologicznie czynna – czyli trawniki, zieleń – ma obejmować minimum 25 procent terenu. Dodajmy, że na nowym osiedlu powstanie również stacja do ładowania samochodów elektrycznych, bardzo duża liczba miejsc do parkowania rowerów, paczkomat oraz opcjonalna możliwość ładowania samochodów elektrycznych na prywatnym miejscu parkingowym. Na części budynków, a dokładnie na ich dachach, pojawią się z kolei panele fotowoltaiczne, które zasilą m.in. oświetlenie części wspólnych i terenów zielonych, oraz urządzenia w węźle cieplnym budynku.

Uratują zabytki

Budowa nowego osiedla mieszkaniowego, to nie jedyna inwestycja zaplanowana na Polach Czerwonkowskich. Zostanie na nich wybudowana również nowa siedziba sochaczewskiego Sądu Rejonowego. Nowy budynek sądu ma zostać usytuowany na ponad hektarowej działce, położonej przy skrzyżowaniu ulicy Olimpijskiej z ulicą Piłsudskiego. A jego budowa, której koszt wyceniono na prawie 60 milionów złotych, ma się rozpocząć za dwa lata. Należy wspomnieć o tym, że firma VFM Real Estate buduje obecnie kameralne osiedle na terenie byłego folwarku przy ulicy Głowackiego. Powstanie tam kilka pięciokondygnacyjnych budynków mieszkalnych z prywatnymi częściami zielonymi oraz podziemnymi garażami. Natomiast znajdujące się na terenie folwarku zabytkowe budynki, którymi są spichlerz i stajnie usytuowane przy ulicy Głowackiego, po wykonaniu rewitalizacji będą pełniły funkcje lokali usługowych. Należy także wspomnieć o tym, że firma VFM Real Estate prowadzi inwestycje na terenie miasta od kilku lat. Wybudowała budynki mieszkalne przy ulicy Okrzei i ulicy Płockiej, oraz bloki przy ulicy Otwartej.

 Boom trwa

Rozpoczęta budowa osiedla na Polach Czerwonkowskich to kontynuacja sochaczewskiego boomu mieszkaniowego, który trwa już od kilku lat. W tym czasie zabudowano lub trwa zabudowa wolnych terenów przyległych do pasażu Żeromskiego i ulicy Niemcewicza. Do tego dodajmy budowę kameralnego osiedla przy ulicy Płockiej czy budowę osiedla przy ulicy 15 Sierpnia.

Warto również wspomnieć o planach przebudowy na lokale mieszkalne znajdującego się przy ulicy 1 Maja jednego z najstarszych sochaczewskich młynów. Jak już informowaliśmy, inwestor planuje wyburzenie dobudowanej do niego w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku tzw. wieży. W planach jest wybudowanie nowego, nawiązującego architektonicznie do fasady istniejącego obiektu budynku mieszkalnego. Gdyby tak się stało i inwestor zrealizowałby swoje zamierzenia, wschodnia pierzeja ulicy 1 Maja zmieniłaby całkowicie swoje oblicze. W ostatnich latach ten obszar zmienił się już w wyniku wybudowania na terenie byłego przedszkola nowej komendy policji.

Zmiany czekają nas także na ulicy Farnej, a dotyczą one zabytkowej kamienicy, stojącej na skrzyżowaniu Farnej i Toruńskiej. Jak już informowaliśmy, zostanie ona całkowicie odrestaurowana i przekształcona w nowoczesny budynek mieszkalny, przy zachowaniu zabytkowej bryły.

Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz