Nagroda ojca Kolbe

Reklamy

TERESIN/OŚWIĘCIM Już po raz kolejny wręczona zostanie Nagroda św. Maksymiliana Marii Kolbe. Wyróżnienie to przyznawane jest za działalność ewangelizacyjną i apostolską. Kandydatów do nagrody można zgłaszać do 23 grudnia do wydziału duszpasterstwa ogólnego bielskiej kurii.

Podczas specjalnej gali w Oświęcimskim Centrum Kultury, która odbędzie się 8 stycznia przyszłego roku, ks. Piotr Hoffman, dyrektor wydziału duszpasterstwa ogólnego kurii bielsko-żywieckiej, który jednocześnie jest członkiem i przewodniczącym Kapituły Nagrody, ogłosi nazwisko kolejnego laureata. Nagrodzona osoba otrzyma kopię figurki „Matki Bożej zza drutów”, symboliczną nagrodę za działalność ewangelizacyjnąOryginał figurki maryjnej znajduje się w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, w kaplicy „Matki Bożej zza drutów”. Rzeźba powstała w czasie II wojny światowej w Obozie Koncentracyjnym Auschwitz. Wykonał ją w 1940 r. więzień tego obozu Bolesław Kupiec (nr 792).

Był to jego dowód wdzięczności dla ks. Władysława Grohsa za niesioną przez niego pomoc materialną osadzonym w obozie. Ks. Grohs w testamencie prosił, aby po jego śmierci przekazać figurkę do Niepokalanowa. Klasztor niepokalanowski z kolei oddał ją franciszkanom w Harmężach, gdyż uznał, że jest to najbardziej odpowiednie miejsce dla „Matki Bożej zza drutów”.

Natomiast wyróżnienie przyznawane od siedmiu lat jest promocją działalności ewangelizacyjnej oraz ma za cel pobudzenie wrażliwości apostolskiej. Laureatem nagrody może być osoba duchowna, świecka, członek instytutu życia konsekrowanego albo stowarzyszenia życia apostolskiego oraz organizacja, wspólnota lub stowarzyszenie, które prowadzą działalność ewangelizacyjną i apostolską. Kandydatów do tego wyróżnienia można zgłaszać do bielskiej kurii osobiście, drogą pocztową lub mailowo – duszpasterstwo.ogolne@kuria.bielsko.pl

BN

Fot. Centrum św. Maksymilina

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz