Jedynie czyn ma znaczenie

Reklamy

 Tuż przed obchodami Narodowego Święta Niepodległości, 9 listopada w Kramnicach Miejskich odbyło się spotkanie dr Dariuszem Kaczanowskim autorem książki „Życie dla Polski. Z komendantem Józefem Piłsudskim moja rozmowa o Niepodległej”. Była to niecodzienna promocja jego książki poświęconej marszałkowi Piłsudskiemu.

Książka „Życie dla Polski” została wydana dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pozycja ta zainteresuje zapewne wielu i tylko szkoda, że jej nakład jest minimalny. Na całą Polskę to tylko 300 egzemplarzy. Jednak autor w trakcie spotkania w Sochaczewie zapowiedział, że podejmie starania, by książka ta miała swój dodruk. Zależy mu aby ten niezwykły wywiad z marszałkiem Piłsudskim trafił do jak najszerszego grona czytelników.

­– Kiedy zacząłem pisać tę książkę to skontaktowałem się z prof. Grzegorzem Nowikiem z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i powiedziałem mu, że robię wywiad z marszałkiem Piłsudskim. Na moment zaniemówił. Więc szybko wytłumaczyłem ideę mojej książki. Przyjąłem formułę wywiadu – rzeki. Łatwo jest tak pisać w odniesieniu do osób żyjących. Ja zdecydowałem się na to w przypadku osoby nie żyjącej prawie 100 lat. Jednak chciałem przybliżyć osobę Piłsudskiego w inny, bardziej atrakcyjny sposób, w   taki jakby to on udzielał wywiadu. Na temat marszałka jest bardzo wiele materiałów. Są wywiady, opracowania, wspomnienia osób, którzy go znali i cytowali. Myślę, że ta forma jest łatwa w odbiorze i nie nużąca. Ma się jakby wrażenie obecności tego wielkiego Polaka, który uznany został za Ojca naszej Niepodległości – mówił Dariusz Kaczanowski, autor tego niezwykłego wywiadu z Piłsudskim.

Twórca książki jest z wykształcenia ekonomistą, byłym radnym, działaczem samorządowym, byłym posłem i wiceprezydentem Żyrardowa. Był też członkiem społecznego komitetu budowy pomnika Józefa Piłsudskiego w Żyrardowie. Pomnik ten miał stanąć w 2018 roku. Jednak stanął dopiero teraz.

Postać marszałka Piłsudskiego jest bardzo ważna dla Dariusza Kaczanowskiego. Jednak jak sam zaznacza nie traktuje go pomnikowo i na przysłowiowych klęczkach. Stara się go pokazać jako człowieka pełnego ludzkich rozterek i wielu sprzeczności.

Jego sukcesy , które były spektakularne przykryły jego klęski. On moim zdaniem miał w życiu więcej klęsk niż sukcesów. Jednak zawsze był twardym człowiekiem i zdecydowanie stawał na nogi. Mówił, że jedynie czyn ma znaczenie i to wpisuję jak o jego motto działania – zaznaczył Dariusz Kaczanowski.

Szerzej o spotkaniu w Kramnicach w najbliższym numerze Expressu Sochaczewskiego.

 Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz