Hubertus o Puchar Wójta

Reklamy

JÓZIN Hubertus to najważniejsze święto dla jeźdźców. To tradycyjny bieg myśliwski na cześć św. Huberta – patrona jeźdźców, leśników i myśliwych, którego urodziny wypadają 3 listopada. Zwyczajowo rozpoczyna się on wspólnym wyjazdem w teren zakończonym gonitwą za lisem.

Lis, czyli doświadczony jeździec oznaczony jest lisią kitą i ucieka klucząc po wyznaczonym terenie gonitwy. Osoba, która złapie lisa, czyli zerwie lisią kitę, zostaje lisem w następnym roku lub w następnej gonitwie. Zasady pogoni ustalane są wcześniej, a lis najczęściej ma możliwość schowania się w norze czyli ustalonym wcześniej miejscu, gdzie nie można zerwać kity. W tym roku w niedzielę, 30 października w Centrum Szkolenia Jeździeckiego Rancho Rumak w Józinie po raz pierwszy odbył się Powiatowy Hubertus o puchar Wójta Gminy Rybno. Zamiast tradycyjnej gonitwy były zawody dla każdego niezależnie od stylu jazdy i zaawansowania.

Odbyły się one w konkurencjach – ujeżdżenie, kl. L, ujeżdżenie stęp i kłus, skoki do 50 cm na czas, skoki do 50 cm stęp i kłus, hobby Horse skoki do 50 cm na czas, skoki do 75 cm na czas, trail; trail walk & trot, western horsemanship, western horsemanship walk & trot. Była też konkurencja freestyle z programem dowolnym. Każdy uczestnik miał maksymalnie 5 minut na ujeżdżalni. Oceniano jakość wykonanych figur, komunikacja z koniem, stylowe przebranie.

Sędzią podczas Hubertusa była Magdalena Szarszewska, sędzia międzynarodowy. Głównymi organizatorami imprezy byli Sylwia Kubiak z Rancho Rumak oraz Damian Jaworski, wójt gminy Rybno. Natomiast redaktor sportowy, Andrzej Kostyra wraz z Maciejwm Mońką, wójtem gminy Nowa Sucha wspierali zawodników z niepełnosprawnościami.

W konkursie ujeżdżenie, poziom kl. L wzięła udział Vanessa Nachabe Grzeybowska i otrzymała I miejsce. Jej trenerem jest Natalia Malakhova. Natomiast nagrody za udział w konkurencji freestyle od Andrzeja Kostyry i Wójta gminy Nowa Sucha otrzymali Ignacy Grzybowski oraz Maurycy Grzybowski. Trenuje ich Iwona Pacholczak.

BN

Fot. UG Rybno

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz