Herbowe wariacje w Muzeum  

fot. MZSiPBnB

SOCHACZEW W Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą pojawiła się ciekawa wystawa czasowa. Tematem przewodnim jest polskie godło. 

Jak wiadomo, orzeł z polskiego godła stracił swą koronę po drugiej wojnie światowej, by odzyskać ją dopiero w roku 1989. Przez wszystkie te lata jednak – jako emblemat – pojawiał się na różnego rodzaju przedmiotach – od oznaczeń wojskowych i milicyjnych, przez naszywki do gadżetów promocyjnych. Różne warianty niekoronowanego orła prezentowane są na wystawie czasowej w holu sochaczewskiego muzeum.

Znajdziemy również akcent sochaczewski – czyli różne wariacje herbu Sochaczewa, używane przed rokiem 1990. Temat jest o tyle interesujący, że kwestie heraldyczne nie były uregulowane żadnym znanym aktem prawnym, stąd panowała pewna dowolność w jego przedstawianiu – choć konsekwentnie wzorowano się na herbie średniowiecznym, zachowanym na dawnych pieczęciach.

Pomysłodawcą ekspozycji jest Andrzej Paluch, sochaczewski działacz sportowy i kolekcjoner. Udostępnione obiekty pochodzą przeważnie z kolekcji autora, a także stanowią pamiątki po Ryszardzie Łakomskim, uzupełnia je kilka przedmiotów ze zbiorów muzeum.

MZSiPBnB

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz