Dzień Kolejarza w Muzeum

Fot. Stacja Muzeum

SOCHACZEW W Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie świętowano w sobotę, 26 listopada „Dzień Kolejarza”. W tym roku miał on wyjątkowy charakter, gdyż odbywał się w stulecie powstania kolei wąskotorowej w Sochaczewie. W ramach tego wydarzenia pracownicy Muzeum Kolei przygotowali wyjątkowe atrakcje – wernisaże dwóch wystaw czasowych.

 Pierwsza, to wystawa malarstwa „Podróże w przeszłość” w Galerii „Semafor”, której autorem jest Janusz Dziurawiec. To już czwarty artysta prezentuje się w tej galerii. Janusz Dziurawiec jest absolwentem warszawskiej ASP, gdzie studiował w pracowni Jana Tarasina. W początkowej fazie swojej twórczości skupił się na oddaniu egzystencji człowieka zanurzonego w gorszej stronie wielkiego miasta, żyjącego na szarych blokowiskach, wśród wysypisk śmieci, błota i brudu. To obrazy z cyklu „Druga strefa”. W kolejnym „Narodziny rzeki”, który artysta realizował od 1989 roku. Tym razem pokazał zupełnie inny pejzaż – widoki Bieszczad i Tatr. Artysta aranżował w tych pracach poszczególne plany kompozycji, różną głębię ostrości, wyzyskuje efekty zamglenia, przesłonięcia horyzontu, zgaszoną gamą kolorystyczną. Odrębną grupą są prace, które wiernie rejestrują różne efekty natury m.in. refleksy świetlne i odbicia. W ostatniej dekadzie Janusz Dziurawiec wrócił do tematyki miejskiej, ale w wersji jasnej, pokazując bardziej kolorową stronę miasta m.in. rozpoznawalne budowle warszawskie, na tle których toczy się codzienne miejskie życie, pośpiech i pęd życia. Utrwala też widoki nadmorskie i urodę kwiatów. Wystawa „Podróże w przeszłość” jest efektem kilkuletniej pracy po wizycie w Stacji Muzeum w Warszawie, gdzie Janusz Dziurawiec odnalazł swój obraz z 1975 roku. Zainspirowało go to do namalowania serii obrazów o tematyce kolejowej. Jak sam mówi, temat jest mu bliski ze względu na sąsiedztwo z warszawskim Dworcem Zachodnim, jak też koleją EKD, które to wywarły niemały wpływ na niego samego i jego twórczość.

Druga wystawa to ekspozycja „Stulecie sochaczewskiej kolei wąskotorowej”, podsumowująca działalność „ciuchci” w okresie, gdy ta była głównym powiatowym środkiem transportu publicznego, a także później już w okresie muzealnym. W ramach wystawy zaprezentowane zostaną także materiały z jubileuszu stulecia kolejki, który obchodzony był uroczyście 1 października tego roku. Ekspozycja będzie kolejnym elementem uświetniającym ważną rocznicę.

BN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz