Dodatkowo dla stulatków

Reklamy

REGION Z każdym rokiem wydłuża się wiek polskich obywateli. Tym samym przybywa nam stulatków. Osoby długowieczne, które ukończą setny rok życia, dostają dodatkową emeryturę. Jest to tzw. Świadczenie honorowe.

Od 1 marca tego roku do końca lutego 2023 roku świadczenie to wynosi 4 944,79 złotych brutto. Wysokość tej emerytury może być jednak różna. Wszystko zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu setnych urodzin seniora.

Raz przyznana dodatkowa emerytura nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości – informuje Wojciech Ściwiarski, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Świadczenie honorowe w województwie mazowieckim otrzymują 443 osoby. W samej Warszawie jest to 340 osób pobierających świadczenie honorowe. Kilkanaście osób powyżej stu lat mieszka na terenie powiatu sochaczewskiego. Najstarszą osobą na Mazowszu jest mieszkanka Warszawy, która w styczniu 2023 roku będzie obchodziła 110 urodziny.

W większości stulatkowie to kobiety. W sumie to 3 na 4 osoby w tym wieku. W Polsce liczba osób pobierających emeryturę z tytułu ukończenia stu lat wyniosła 2,7 tys. osób.

Świadczenie honorowe wypłacane jest z urzędu, co miesiąc wraz z emeryturą lub rentą. Tę premię może również otrzymać stulatek, który nie pobiera świadczenia emerytalno-rentowego z ZUS lub innego organu emerytalnego, ale wtedy konieczne jest w nim złożenie wniosku. Jednak nie tylko ZUS dodatkowo premiuje stulatków świadczeniami honorowymi. Oprócz Zakładu Ubezpieczeń takie wypłaty realizowane są również przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz resortowe zakłady emerytalne Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także Ministerstwo Obrony Narodowej.

Oprac. BN

Fot. Pixabay

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz