Mikrobiologiczne badanie wody – waga regularnej kontroli w gastronomii

Jako właściciel lokalu gastronomicznego w stolicy postaw na mikrobiologiczne badanie wody – Warszawa. To obowiązkowa procedura, obejmująca wszystkie obiekty wydające gościom jedzenie. Sprawdź, dlaczego warto po nią sięgać regularnie, nie tylko w przypadku podejrzeń co do jakości wody.

Obowiązkowe badanie mikrobiologiczne wody

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi z dnia 7 grudnia 2017 roku, na każdym właścicielu lokalu gastronomicznego spoczywa obowiązek przeprowadzić badanie mikrobiologiczne próbki wody. W razie zatrucia pokarmowego, ważne wyniki badania wody pozwolą uniknąć wielu nieprzyjemności i kontroli. Niebadana woda może zawierać sporo zanieczyszczeń oraz niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów, których nie da się wykryć inaczej niż poprzez profesjonalne badanie wody. Dlatego w warszawskim laboratorium na ulicy Poleska przeprowadzamy dokładne badanie mikrobiologiczne próbek wody ciepłej i zimnej. Dbamy o to, by uwzględnić w badaniu obowiązujące przepisy i wymagania danej stacji SANEPIDu.

Badanie wody – co pomoże wykryć?

Badanie mikrobiologiczne w laboratorium w Warszawie może stwierdzić w wodzie obecność bakterii z grupy coli, Enterokoków, bakterii Clostridium perfringes czy też Legionella sp. Wszystkie wymienione drobnoustroje stanowią bezpośrednie niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia ludzi odwiedzających Twój lokal. Dzięki nam zyskasz pewność, że podawana gościom woda oraz potrawy są przydatne do spożycia. To relatywnie tanie badanie, które nie tylko zapewnia bezpieczeństwo gościom Twojej gastronomii, ale oszczędzi stresu podczas kontroli Inspekcji Sanitarnej.

Czym może się skończyć niesystematyczne podejście do badania wody? Oprócz nieprzyjemności związanych z wizytą SANEPIDu, może doprowadzić do nieświadomego narażenia klientów na niebezpieczeństwo. Na przykład pojawiająca się w wodzie Escherichia coli, czyli dobrze znana pałeczka okrężnicy, prowadzi do groźnych zatruć pokarmowych. Objawiają się one wymiotami, biegunką, gorączką oraz osłabieniem, a powrót do zdrowia trwa nieraz kilka tygodni. Z kolei Clostridium perfringens, rozpowszechniona w glebie za sprawą koniowatych, których układ pokarmowy naturalnie zajmuje, prowadzi do poważnej choroby zwanej zgorzelą gazową. To martwica mięśni lub tkanki łącznej, połączona z wytwarzaniem gazu, która nieleczona prowadzi do wstrząsu i śmierci. Jak widać, z pozoru czysta woda potrafi skrywać śmiertelne zagrożenia.

Pod jakim kątem badać wodę?

Zlecenie badania wody powinno zależeć od kilku czynników. Mikrobiologiczne i fizykochemiczne badanie wody powinieneś zamówić w przypadku przyłączenia wody ze studni do lokalu, a także wtedy, gdy woda wodociągowa nie była użytkowana przez długi czas. Twój lokalny Inspektorat Sanitarny poda dokładne wymagania względem danej gastronomii. Warto wiedzieć, że badania wody dotyczą nie tylko punktów gastronomicznych, lecz także producentów żywności i sklepów spożywczych. Oznacza to, że piekarnie, cukiernie i warzywniaki podlegają tak samo pod obowiązek badania wody, wprowadzony rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 2017 roku. Co ile powinno się sprawdzać jakość mikrobiologiczną wody? Statystyki nie są pod tym względem łaskawe. Wynika z nich, że właściciele lokali gastronomicznych korzystają z badania wody tuż po otwarciu obiektu, a później tylko w wyniku interwencji Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Wiele zyskaliby jednak przy częstszym badaniu wody. Pobór próbek co roku pozwala na przykład na dokładny monitoring kontrolny i stwierdzenie niezdatności, nawet gdy obecność bakterii jest jeszcze nieodczuwalna.

Kto jest uprawniony do pobierania próbek?

Badanie jakości wody leży w gestii SANEPiDu oraz podmiotów uprawnionych do samodzielnego pobierania próbek, takich jak nasze laboratorium na Poleskiej w Warszawie. Zgodne z przepisami Inspekcji Sanitarnej badanie wody odbywa się tu o wiele szybciej, a wyniki uzyskasz już po 7 dniach, zależnie od rozwoju drobnoustrojów. Zapis badania wody znajdziesz w księdze GHP / GMP, która zawiera również informacje co do regularności badań. Warto zadbać zatem o monitoring kontrolny wody nie tylko z własnego ujęcia, ale i z sieci wodociągowej. Pozwoli to uniknąć kary narzucanej przez Inspektorat Sanitarny oraz narażenia gości na choroby.

Badania wody – kiedy wykonać?

Obowiązkowo należy je wykonać przed otwarciem nowego lokalu. Kontrolnie zalecane jest przy braku użytkowania punktu gastronomicznego oraz co roku, w ramach dobrej higieny pracy. W przypadku wody ze studni głębinowej konieczne są badania wody co kwartał, czyli 4 razy do roku. Warto najpierw zaznajomić się z wymaganiami stawianymi przez lokalną inspekcję sanitarną albo zaufać specjalistom. W naszym laboratorium przeprowadzimy badanie wody według najnowszych wytycznych. Badanie wody Warszawa oferowane przez ekspertów z Poleskiej to krok bliżej do odpowiedzialnego prowadzenia restauracji. Przygotujemy dla Ciebie dokładną dokumentację wymaganą przez SANEPiD, byś mógł swój lokal rozwijać bez stresu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz