Zaczną wypłacać dodatek  

fot.pixabay
Reklamy

SOCHACZEW Jak wynika z naszych informacji wypłata tak zwanego dodatku na zakup węgla i innych paliw powinna się rozpocząć 17 października. Stało się to możliwe po wpisaniu przez radnych na ostatniej sesji kwoty 25 milionów złotych.

Jak powiedziała podczas sesji Jolanta Brzóska, skarbnik Urzędu Miejskiego, w obecnej chwili do urzędu płynęło 8 tysięcy wniosków o wypłatę świadczenia. Jednak część z nich zostanie prawdopodobnie odrzucona świadczenie, kilkaset z nich zostanie jednak odrzuconych ze względu na błędy.

Dlatego przypomnijmy, że gdy pod jednym adresem znajduje się więcej niż jedno gospodarstwo domowe, jeden dodatek węglowy przysługuje dla wszystkich znajdujących się tam gospodarstw domowych. To np. piętrowy dom jednorodzinny, w którym na parterze mieszkają rodzice a na piętrze syn z rodziną. Inaczej będzie w przypadku wspólnot mieszkaniowych, gdzie każde mieszkanie ma oddzielny adres. Jeśli wspólnota posiada własną kotłownię, korzysta z węgla, ekogroszku lub innego paliwa zawierającego minimum 85 procent węgla, dodatek może otrzymać każde z gospodarstw.

Dodatek wypłacany jest w terminie dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku, przy czym wnioski złożone między 30 października a 30 listopada mają być rozliczone do 30 grudnia.

Gdy wniosek o wypłatę złożono w sochaczewskim urzędzie miejskim dla więcej niż jednego gospodarstwa mającego ten sam adres, dodatek otrzyma wnioskodawca, który złożył wniosek jako pierwszy. I najważniejsze – dodatek otrzyma tylko ta rodzina, która do 11 sierpnia zgłosiła piec węglowy (kozę, kuchnię, kominek, piec kaflowy) do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Ustawa o tak zwanym dodatku do paliw wprowadziła także jednorazowe dodatki dla gospodarstw domowych, które ogrzewają się przy pomocy kotłów lub pieców na pellet albo inny rodzaj biomasy – 3000 zł, olej opałowy – 2000 zł, drewno kawałkowe – 1000 zł lub LPG – 500 zł. Wypłata dodatku ma nastąpić w ciągu miesiąca od złożenia wniosku. Także w tym przypadku, aby otrzymać dodatek, źródło ciepła musi być wpisane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wnioski o dodatki można składać do 30 listopada w Urzędzie Miejskim przy ul. 1 Maja 16, albo poprzez ePUAP. By wyeliminować przypadki nieuprawnionego sięgania po dodatki, samorządy mają weryfikować, czy rodzina faktycznie zamieszkuje pod danym adresem, analizując swoje rejestry – wykaz deklaracji śmieciowych, świadczeń i zasiłków rodzinnych, dodatków mieszkaniowych, energetycznych i osłonowych, rejestr PESEL.

opr. atu

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz