Wspomnienie salonowego Lwa

Fot. MBP Sochaczew

SOCHACZEW Po wakacyjnej przerwie ruszyły spotkania w Dyskusyjnym Klubie Książki w Kramnicach Miejskich. W poniedziałek, 26 września odbyło się pierwsze spotkanie. Poświęcone było ono książce Michała Wójcika i Krystyny Okólskiej „Bogna Tyrmanda.

Nastolatka, która rozkochała w sobie pisarza”. Pozycja ta ma charakter biograficzny i przedstawia sylwetkę znanego, powojennego pisarza Leopolda Tyrmanda. Jest on w zasadzie znany z powieści kryminalnej „Zły” uważanej za wzorcową powieść kryminalną i obraz minionej epoki. „Bogna Tyrmanda” została oparta na „Dzienniku 1954, które do dziś uważane są za najlepszą charakterystykę lat 50. ubiegłego wieku. Nie tylko pod względem historycznym, ale też literackim. Choć opowieść jest barwna to momentami wydaje się nieco przekoloryzowana.

Jednak świetnie przedstawia atmosferę komunistycznej Warszawy i błąkających się po niej postaci. Wśród nich kluczową rolę odgrywa „nastolatka, która rozkochała w sobie pisarza”, czyli Bogna. Historyk i dziennikarz Michał Wójcik, zafascynowany osobowością Tyrmanda postanowił po 60 latach ową Bognę odszukać i udało mu się. Nazywa się Krystyna Okólska i do dziś mieszka w Warszawie.

Do tej pory niechętnie odnosiła się do treści dziennika. Teraz jednak dzięki jej wypowiedzi Wójcik stworzył prawdziwy suplement do „Dziennika 1954”. Przedstawione zostały okoliczności ich pierwszego spotkania, a także rozstanie. Pisarz miał wtedy 33 lata, a dziewczyna 16. Okólska opowiada, jak to spotkanie wyglądało z jej strony, a także komentuje i uzupełnia fragmenty tyrmandowego dziennika. Autor przy okazji opowiada o wielu innych sprawach z tamtych czasów i słynne osoby ze światka literatury i kultury. Dyskusja na temat książki była bardzo ożywiona i pełna emocji. Część osób pamięta jeszcze lata 50. z dzieciństwa, więc mogło treść skonfrontować ze swymi wspomnieniami. Następne spotkanie za miesiąc.

BN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz