Sochaczewska kołomyja z dodatkami

Fot. Pixabay

W Sochaczewie trwa wypłata tak zwanego dodatku węglowego. Do tej pory do Urzędu Miejskiego wpłynęło około 8 tysięcy wniosków o wypłatę świadczenia. Część z nich jest jednak odrzucana. Powód jest prozaiczny. Wnioski złożyły na przykład osoby mieszkające w blokach, gdzie ciepło potrzebne do ogrzania mieszkań dostarczane jest z kotłowi należących do PEC czy Geotermii.

Jak już informowaliśmy, w Sochaczewie trwa wypłata tak zwanego dodatku węglowego. Stało się to możliwe po wpisaniu przez radnych na ostatniej sesji do budżetu miasta kwoty 25 milionów złotych. Jak powiedziała podczas sesji Jolanta Brzóska, skarbnik Urzędu Miejskiego, w obecnej chwili do urzędu płynęło 8 tysięcy wniosków o wypłatę świadczenia.

Wypłacają dodatek

Jednak część z nich została odrzucona ze względu na błędy. Dodajmy, że część mieszkańców skarży się nie tylko na odrzucenie ich wniosków, ale również na to, że do tej pory nie otrzymali przysługujących im pieniędzy na zakup opału.

Dlaczego tak się dzieje? Sprawę wyjaśnił burmistrz Sochaczewa Piotr Osiecki: – Wypłata świadczeń ruszyła natychmiast po przyjęciu rządowych środków na ten cel do budżetu miasta. Sesja rady odbyła się 30 września i niezwłocznie po niej do wypłaty skierowano świadczenia o wartości ponad 1 mln złotych. Świadczenia wypłacane są systematycznie transzami.

Zgodnie z ustawą na wypłatę dodatku samorządy mają 60 dni od daty złożenia poprawnie wypełnionego wniosku. Wypłaty są realizowane na bieżąco, systematycznie wysyłamy środki na konta mieszkańców. Jeśli zaś chodzi o dostępność węgla, przygotowujemy się do uruchomienia miejskiego punktu sprzedaży węgla.

O ile sprawa opóźnień wypłaty świadczenia jest jasna, to inaczej wygląda sytuacja z odrzuceniem części wniosków. A tak dzieje się, gdy są one błędnie wypełnione. Dodajmy również, że nie ma możliwości ich ponownego złożenia. Jednym z głównych powodów nierozpatrzenia wniosków jest niezrozumienie zapisów ustawy lub mówiąc dobitniej, nieuzasadniona chęć zdobycia dodatkowych pieniędzy przez niektórych mieszkańców Sochaczewa.

Mylenie pojęć

Otóż, jak wynika z naszych informacji, znaczna część wniosków została odrzucona, ponieważ została złożona przez osoby zamieszkujące bloki, gdzie ciepło potrzebne do ogrzania mieszkań dostarczane z jest z kotłowni należących do PEC czy Geotermii. Tak dzieje się na przykład w przypadków osób zamieszkujących w zasobach największej sochaczewskiej spółdzielni mieszkaniowej.

Jak poinformowali nas jej pracownicy, w ostatnim czasie do spółdzielni zgłosiło się kilkuset jej członków, głównie mieszkańców osiedla Polna II, Polna V i z Chodakowa, którzy zażądali wydania wniosków o wypłatę dodatku. Argumentując to tym, że skoro do ich bloków dostarczane jest ciepło z węglowych kotłowi należących do Geotermii, to taki dodatek się im należy. Co ciekawe, o wnioski wystąpili także niektórzy mieszkańcy budynków bloków, gdzie ciepło dostarczane jest przez PEC Sochaczew. W tym przypadku liczono na świadczenie związane z dodatkiem gazowym. Dodajmy, że kotłownie należące do PEC są opalane gazem. Jak wynika z naszych informacji, wszystkie te wnioski zostały z automatu odrzucone, ponieważ nie spełniały kryteriów.

Komu dodatek

Dlatego przypomnijmy, że gdy pod jednym adresem znajduje się więcej niż jedno gospodarstwo domowe, jeden dodatek węglowy przysługuje dla wszystkich znajdujących się tam gospodarstw domowych. To np. piętrowy dom jednorodzinny, w którym na parterze mieszkają rodzice, a na piętrze syn z rodziną.

Inaczej będzie w przypadku wspólnot mieszkaniowych, gdzie każde mieszkanie ma oddzielny adres. Jeśli wspólnota posiada własną kotłownię, korzysta z węgla, ekogroszku lub innego paliwa zawierającego minimum 85 procent węgla, dodatek może otrzymać każde z gospodarstw. Z tego zapisu wynika więc jasno, że chodzi tylko o wspólnoty, które posiadają własne kotłownie, a nie o wspólnoty mieszkaniowe, do których ciepło dostarczane jest przez PEC czy Geotermię.

Potrzebny wpis

Pamiętajmy także o tym, że dodatek wypłacany jest w terminie dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku, przy czym wnioski złożone między 30 października a 30 listopada mają być rozliczone do 30 grudnia.

Gdy wniosek o wypłatę złożono w sochaczewskim urzędzie miejskim dla więcej niż jednego gospodarstwa mającego ten sam adres, dodatek otrzyma wnioskodawca, który złożył wniosek jako pierwszy. I najważniejsze – dodatek otrzyma tylko ta rodzina, która do 11 sierpnia zgłosiła piec węglowy (kozę, kuchnię, kominek, piec kaflowy) do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Ustawa o tak zwanym dodatku do paliw wprowadziła także jednorazowe dodatki dla gospodarstw domowych, które ogrzewają się przy pomocy kotłów lub pieców na pellet, albo inny rodzaj biomasy – 3000 zł, olej opałowy – 2000 zł, drewno kawałkowe – 1000 zł lub LPG – 500 zł. Wypłata dodatku ma nastąpić w ciągu miesiąca od złożenia wniosku. Także w tym przypadku, aby otrzymać dodatek, źródło ciepła musi być wpisane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wnioski o dodatki można składać do 30 listopada w Urzędzie Miejskim przy ul. 1 Maja 16, albo poprzez ePUAP. By wyeliminować przypadki nieuprawnionego sięgania po dodatki, samorządy mają weryfikować, czy rodzina faktycznie zamieszkuje pod danym adresem, analizując swoje rejestry – wykaz deklaracji śmieciowych, świadczeń i zasiłków rodzinnych, dodatków mieszkaniowych, energetycznych i osłonowych, rejestr PESEL.

Węgiel nie dla wszystkich

I na koniec jeszcze jednak sprawa, o której co niektórzy mieszkańcy Sochaczewa powinni pamiętać. Otóż, jak informowaliśmy, miejski samorząd planuje otwarcie punktu sprzedaży węgla sprowadzonego przez rząd. Ma się on mieścić – jak informuje burmistrz Piotr Osiecki, na terenie kotłowni Geotermii w Chodakowie: – Na początek planujemy zakup 100 ton opału. Jeśli zainteresowanie będzie duże, zamówimy kolejne partie – zapewnia burmistrz. A jego cena ma nie być wyższa niż 2 tysiące złotych.

Nie oznacza to jednak, że węgiel będzie mógł kupić każdy, wychodząc z założenia, że skoro ich budynki są ogrzewane przez węglowe kotłownie należące do Geotermii. Nic podobnego. Węgiel będzie sprzedawany tylko tym mieszkańcom Sochaczewa, którzy posiadają piece centralnego ogrzewania na to paliwo, a źródło ciepła jest zarejestrowane w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz