Ślubowali służbę ojczyźnie

Reklamy

Na terenie jednostki wojskowej 38 Dywizjonu Zabezpieczenia Obrony Powietrznej w Bielicach w piątek, 30 września, odbyła się ważna uroczystość dla uczniów Sochaczewskiej Szkoły Realnej – Liceum Ogólnokształcącego nr 2 (Zespołu Szkół Kształcenia Zawodowego) im. mjr Feliksa Kozubowskiego w Sochaczewie. Nastolatkowie z klas mundurowych złożyli uroczyste ślubowanie. W uroczystości wzięli rodzice i licznie zaproszeni goście.

Uroczystość rozpoczęła się wejściem na plac apelowy kompanii reprezentacyjnej dywizjonu wraz ze sztandarem. Po czym nastąpiło przekazanie przez prowadzącego meldunku dowódcy jednostki, płk. Andrzejowi Mańkowskiemu, który powitał przybyłych z tej okazji gości.

Następnie przy dźwiękach hymnu wciągnięta została na maszt flaga państwowa. Po czym odbyła się ceremonia złożenia ślubowania. Na czoło wystąpił poczet sztandarowy szkoły oraz czterech wytypowanych uczniów, którzy w imieniu wszystkich uczniów obecnych na uroczystości ślubowali na sztandar szkoły. „My, uczniowie klas wojskowych Zespołu Szkół Kształcenia Zawodowego im. mjr Feliksa Kozubowskiego, świadomi zadań młodzieży w naszej Ojczyźnie Rzeczypospolitej Polskiej ślubujemy: – strzec godności i honoru munduru ucznia edukacji wojskowej,

– dochować wierności ideałom, takim jak patriotyzm, humanitaryzm, odpowiedzialność za drugiego człowieka,

– być prawym i uczciwym Obywatelem dla dobra naszej Ojczyzny Rzeczypospolitej Polskiej,

– stać na straży godności i godnego imienia naszej szkoły,

– szanować nauczycieli i wychowawców, pomagać im w codziennym trudzie,

– stawiać sobie najwyższe wymagania, kształtować swoje charaktery, umysły, wolę i uczucia

– rzetelnie wypełniać obowiązki ucznia, uczyć się pilnie i sumiennie, pracować uczciwie i wytrwale”- tak brzmiał tekst składanego ślubowania.

Po tej części dowództwo jednostki wraz z Łukaszem Stelmachem, dyrektorem szkoły, wręczyli wyróżnienia najlepszym uczniom, życząc om wytrwałości w osiąganiu dalszych celów w nauce.

– Mam nadzieję, że za kilka lat dziś ślubujący uczniowie zasilą szeregi 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej w Sochaczewie. Nasza brygada jest wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt – systemy Wisła, Narew, Piorun. Przybywa nam coraz więcej uzbrojenia, które skutecznie ma zapewnić obronę powietrzną kraju. Ten dzień jest dla krokiem w kierunku służby wojskowej dla tych, co będą chcieli pełnić zawodową służbę wojskową – powiedział płk Andrzej Mańkowski.

Obecny na uroczystości poseł Arkadiusz Iwaniak zauważył, że w obliczu tego, co dzieje się na Ukrainie, podejmowanie decyzji o służbie wojskowej to przejaw patriotyzmu i myślenia o Ojczyźnie. Dodał też, że gratuluje uczniom ich postawy i zaangażowania obywatelskiego.

Z kolei Łukasz Stelmach dziękował za to, że dowództwo jednostki przychyliło się do pomysłu zorganizowania ślubowania w Bielicach.

– To bardzo ważna i doniosła uroczystość dla naszej, szkolnej społeczności. Dziękuję dowódcy Andrzejowi Kujawie i dowódcy Andrzejowi Mańkowskiemu za pomoc w organizacji tego wydarzenia i współpracę edukacyjną. Młodzieży zaś za ich postawę w tym, co robią i że chcą iść drogą edukacji w tym kierunku. Jestem dumny z uczniów, że wybrali taką właśnie karierę – podsumował dyrektor szkoły.

Dziękowali również przedstawiciele rodziców za przygotowanie ich pociech i wzruszającą uroczystość. W imieniu uczniów zabrał też głos ich przedstawiciel. Po uroczystości wykonana została „Pierwsza Brygada”, która jest hymnem i pieśnią reprezentacyjną Wojska Polskiego. Na koniec odbyła się defilada przy dźwiękach „Warszawianki z 1831 roku’”, po czym dowódca jednostki zaprosił gości na żołnierski poczęstunek do stołówki.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz