ROWERZYSTA STRACIŁ ŻYCIE

Reklamy

Policja ustala przyczyny i okoliczności śmiertelnego potrącenia rowerzysty, do którego doszło w piątek, 23 września, na drodze wojewódzkiej nr 575 na odcinku między Gorzewnicą a Kromnowem w gminie Brochów. Do zdarzenia doszło około godziny 19.40. Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności z uwagi na gwałtownie zmieniające się w okresie jesiennym warunki drogowe.

Na miejsce zdarzenia zadysponowany został zastęp z sochaczewskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP oraz zastęp z OSP Kromnów, którzy zostali powiadomieni o potrąceniu rowerzysty przez samochód osobowy na drodze wojewódzkiej 575. Z wstępnych ustaleń policji wynika, że kierowca audi A4 potrącił jadącego w tym samym kierunku 47-letniego rowerzystę. Policja ustala teraz, jak to się stało, że rowerzysta trafił pod koła auta.

Niestety, pomimo przeprowadzonej przez strażaków resuscytacji krążeniowo-oddechowej, nie udało się im uratować życia 47-letniego mieszkańca powiatu sochaczewskiego. Lekarz z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego stwierdził zgon 46-letniego mężczyzny.

W trakcie działań ratowniczych kierowca audi został poddany badaniu na zawartość alkoholu w organizmie. U 57-latka badanie to wykazało, że był trzeźwy. Jednak będzie on poddany dalszym badaniom, które wykluczą inne przyczyny mogące wpłynąć na spowodowanie wypadku.

Na miejscu zdarzenia pracowali policjanci, którzy wykonywali czynności pod nadzorem prokuratora. Obecny był również biegły, który ma zweryfikować wszystkie okoliczności wypadku. Obecnie trwa ustalanie dokładnych przyczyn zdarzenia.

Policja zwraca teraz uwagę, że jesień to bardzo niebezpieczny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Deszcz, mgła czy szybko zapadający zmrok zdecydowanie pogarszają komfort jazdy. Policjanci apelują o ostrożność i zmianę techniki jazdy. Przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu to jedne z najczęstszych przyczyn zdarzeń drogowych do których dochodzi jesienią. Taki karambol, gdzie doszło do kolizji kilku samochodów, przy jednoczesnym potrąceniu pieszego prawidłowego przechodzącego przez pasy, miał miejsce tydzień temu. Wtedy wszystko skończyło się tylko na obrażeniach. Teraz tragedią.

– Jeżeli jest mgła lub intensywnie pada deszcz, a na drodze jest duże natężenie ruchu, kierowcy muszą dostosować prędkość tak, by móc kontrolować sytuację na drodze. Wielokrotnie przypominaliśmy, że prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną – upominają policjanci.

Dodają też, że należy pamiętać o właściwym i zgodnym z przepisami używaniu świateł przeciwmgłowych i świateł do jazdy dziennej. Świateł do jazdy dziennej można używać od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, a w przypadku deszczu, mgły, wjazdu do tunelu – światła mijania. Szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego w okresie jesiennym są piesi i kierujący jednośladami.

– Ciemne ubrania, kaptury i parasole utrudniają oraz ograniczają widoczność. Piesi niezależnie od wieku, po zmierzchu, poruszający się drogą poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Zachęcamy do noszenia elementów odblaskowych o każdej porze dnia, także w obszarze zabudowanym. Dają one kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji, często ratującej zdrowie i życie. Warto też rozważyć zakup kurtki w jaskrawym kolorze dla dziecka dodają policjanci

Odblaski powinny być też na wyposażeniu rowerów i motorowerów z przodu co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej, a z tyłu co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz światło pozycyjne barwy czerwonej. Do tego minimum jeden skutecznie działający hamulec i dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku. Czy tak był zabezpieczony śmiertelnie potrącony pod Kromnowem rowerzysta? To ustala teraz policja.

Dodatkowo policja drogowa zaznacza, że utrudnieniem jesienią może być gorsze samopoczucie, co wpływa na szybkość reakcji i koncentrację, o czym warto pamiętać wsiadając za kierownicę pojazdu. Intensywne opady deszczu, mgła, wcześnie zapadający zmrok ograniczają widoczność na drodze. Mokra i śliska jezdnia też nie sprzyjają kierującym. Niebezpieczne mogą okazać się leżące na jezdni mokre liście. W takich warunkach droga hamowania może się wydłużyć. Zalecane jest także, by sprawdzić stan ogumienia, oświetlenie pojazdu i stan wycieraczek.

Bogumiła Nowak

Fot. m. asp. T. Brodowicz (PPSP Sochaczew)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz