POLACY POSZUKIWANI PRZEZ EUROPOL

fot.podglądowe
Reklamy

Trwa ogólnoeuropejska kampania EU Most Wanted 2022 – Najbardziej poszukiwani przestępcy 2022, realizowana przez ENFAST (Europejską Sieć Współpracy Policyjnej zajmująca się poszukiwaniem najbardziej niebezpiecznych przestępców), która jest wspierana przez Europol. Akcja ta ma na celu skoncentrowanie uwagi na tych, którzy są członkami zorganizowanych grup przestępczych. Wśród poszukiwanych gangsterów jest trzech Polaków.

 Zmieniający się charakter przestępczości transgranicznej skłonił krajowe siły policyjne w państwach członkowskich UE do połączenia sił i wykorzystania swojej fachowej wiedzy, aby uniemożliwić niebezpiecznym przestępcom ucieczkę i uniknięcie kary. ENFAST ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa w Unii poprzez skuteczne wykrywanie i aresztowanie przestępców poszukiwanych na arenie międzynarodowej, którzy popełnili poważne przestępstwa.

ENFAST to międzynarodowa sieć funkcjonariuszy policji, którzy są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, i w razie potrzeby mogą podjąć natychmiastowe działania w celu zlokalizowania i zatrzymania poszukiwanych. W tym roku na portalu kampanii pojawiło się ponad pięćdziesiąt profili przestępców powiązanych ze zorganizowanymi grupami przestępczymi, którzy są poszukiwani w Europie za poważne przestępstwa, m.in. zabójstwa, handel ludźmi, rozboje i przestępstwa o charakterze terrorystycznym.

Działania skoncentrowane są na zwróceniu uwagi na przywódców oraz kluczowych członków zorganizowanych grup przestępczych. Niektóre z osób przedstawionych na wyróżnionych profilach to szefowie grup, którzy dopuścili się zabójstw i torturowania niewinnych osób, handlarze narkotykami, handlarze ludźmi, brutalni przestępcy dopuszczający się aktów przemocy w ramach grupy przestępczej, a także osoby zajmujące się praniem pieniędzy i oszustwami finansowymi.

Trzon grupy przestępczej składa się z warstwy kierowniczej oraz członków działających w terenie i jest wspierany przez szereg innych podmiotów powiązanych z grupą przestępczą. Kampania, poprzez skoncentrowanie się na osobach pełniących kluczowe role w grupach przestępczych, ma na celu rozbicie całych grup.

Wzięcie udziału w tej kampanii przez obywateli Unii Europejskiej nie mogło być prostsze. Jedno małe działanie ze strony każdego z nas może sprawić, że niebezpieczny przestępca zostanie aresztowany i oskarżony, ratując potencjalne ofiary – mówi Catherine De Bolle, dyrektor wykonawczy Europolu.

ENFAST i Europol zwracają się z prośbą do wszystkich obywateli Unii Europejskiej o odwiedzenie specjalnej strony internetowej kampanii, obejrzenie umieszczonych tam zdjęć przestępców i sprawdzenie, czy kogoś rozpoznają. W ramach kampanii zostaną także odsłonięte specjalne murale, mające na celu poszerzenie grona odbiorców i przyciągnięcie uwagi mediów. Pierwszy z nich został odsłonięty 28 września w Brukseli w ramach inauguracji kampanii, która skupia się na przedstawieniu grupy przestępczej jako domku z kart, gdyż wyeliminowanie kluczowej postaci grupy przez anonimową informację, może spowodować rozbicie całej grupy. Kampania będzie realizowana również w mediach społecznościowych, gdzie we wszystkich językach Unii Europejskiej wybrzmi apel o wzięcie w niej udziału, aby dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców. W tegorocznej kampanii po raz kolejny bierze udział polska policja. Nowo opublikowane profile przedstawiają trzech kolejnych, najbardziej niebezpiecznych poszukiwanych obywateli Polski.

Zgodnie z przyjętą tematyką kampanii każdy z poszukiwanych został określony znakiem figury karcianej wskazującym na jego rolę w grupie przestępczej, a także popełnione przestępstwa. Poszukiwani Polacy to – Robert Czik (The King – Król), Adam Zając i Dariusz Drobik (obaj Dama – The Queen).

Oznakowania określają pozycje w świecie przestępczym. Walet (The Jack) – oznacza brutalnych przestępców, którzy są ekstremalnie niebezpiecznymi członkami grupy przestępczej i dokonują aktów przemocy dla grupy. Z kolei Dama (The Queen) to handlarze narkotykami, którzy odgrywają kluczową rolę w zorganizowanych grupach przestępczych i mają niewielki szacunek dla prawa. Zaś Król (The King) oznacza szefa zorganizowanej grupy przestępczej, który jest trzonem nielegalnej działalności grupy. Natomiast Joker – to członkowie grupy, którzy aby rozwiązać zaistniały problem w grupie, dopuszczają się m.in. handlu ludźmi, przestępstw związanych z użyciem broni palnej oraz przestępstw finansowych.

Każda osoba, jak zaznaczają autorzy kampanii, która może posiadać informacje przydatne w ustaleniu miejsc pobytu wskazanych osób, proszona jest o kontakt z najbliższą jednostką policji lub przesłanie anonimowego zgłoszenia za pośrednictwem formularzy dostępnych na stronie internetowej kampanii lub poszukiwani.policja.pl – bezpośrednie linki są umieszczone przy nazwisku każdego z poszukiwanych.

Akcja „Najbardziej poszukiwani w Unii Europejskiej” w poprzednich latach odniosła ogromny sukces dzięki wielu anonimowym wskazówkom doszło do zatrzymań wielu osób przestępców. Strona eumostwanted.eu została uruchomiona w 2016 roku. Od tego czasu znalazło się na niej 335 profili osób poszukiwanych. 120 spośród nich zostało aresztowanych, a w 43 przypadkach to właśnie publikacja profilu przestępcy w sieci miała kluczowe znaczenie w ich zatrzymaniu. Od rozpoczęcia zeszłorocznej kampanii w grudniu 2021 roku doszło do 10 aresztowań.

Bogumiła Nowak (Europol, BKS KGP)

Fot. Materiały Europol

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz