Pierwsza jesienna sesja

fot. archiwum Expressu Sochaczewskiego

Za nami pierwsza powakacyjna sesja Rady Miasta. Tym razem radni podczas obrad zadecydowali o wypuszczeniu kolejnych obligacji oraz zaplanowali inwestycji, na które miasto otrzyma środki zewnętrzne w wysokości prawie 30 milionów złotych.

 W piątek, 30 września, odbyła się pierwsza po wakacjach sesja rady miasta. Radni podczas jej trwania dokonali zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Sochaczewa oraz w budżecie miasta. Wpisano do mich dwie inwestycje.

Strefa w przyszłym roku

Pierwsza z nich to budowa Strefy Aktywności. Jak już informowaliśmy, powstanie ona nad Bzurą, a dokładnie na działce pomiędzy ulicą Podzamcze a nasypem, po którym przebiega ulica Płocka. Koszt inwestycji ma wynieść 5 650 000 zł, z czego 5 milionów to środki, jakie miastu udało się pozyskać z funduszy zewnętrznych. Jak zapisano w uchwale, strefa ma zostać wybudowana w przyszłym roku.

Kolejna zaplanowana inwestycja to przebudowa miejskich ulic w ramach projektu „Mała ojczyzna Chopina”. Prace związane z modernizacją sochaczewskich ulic, będących w zarządzie miejskiego samorządu, mają być zakończone w 2025 roku. Natomiast koszt zaplanowanych inwestycji drogowych to 23 781 603zł. Przy czym większość tych środków, czyli – 21 850 000 zł będzie pochodziło z rządowych programów dotyczących przebudowy dróg lokalnych.

Zdecydowano także o emisji kolejnej transzy miejskich obligacji w wysokości 5,3 miliona złotych, które zostaną przeznaczone na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań.

Nowe rady

Podczas sesji ustalono również nowe stawki dotacji przedmiotowej dla samorządowych zakładów budżetowych na 2022 rok, a dokładnie dla Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Dodajmy, że zwiększenie dotacji związane jest ze wzrostem cen nośników energii.

Radni zdecydowali również o sprzedaży należących do miasta nieruchomości oraz o nabyciu gruntów. W tym ostatnim przypadku chodzi o zakup terenu przy ulicy Chełmońskiego. Dzięki czemu w przyszłości będzie można przystąpić do poszerzenia ulicy.

Przyjęto także uchwałę o utworzeniu Sochaczewskiej Rady Seniorów oraz nadania jej statutu. Podobna uchwała została przyjęta przez radnych w sprawie nadania Statutu Młodzieżowej Radzie Miasta Sochaczewa.

Radni zdecydowali także o nowych zasadach rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli zatrudnionych w szkołach i przedszkolach prowadzonych przez miejski samorząd.

Więcej na temat sesji, jak i dyskusji, jaka wywiązała się podczas jej obrad pomiędzy radnymi koalicji a opozycją, napiszemy w następnym wydaniu Expressu.

Jerzy Szostak

 

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz