Nowa siedziba WTZ staje się faktem

Jesienią 2023 roku podopieczni i pracownicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Chodakowie będą mogli rozpocząć nowy etap – przeprowadzić się do nowoczesnego, w pełni dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych obiektu, a to za sprawą właśnie rozpoczętej ogromnej, wielomilionowej powiatowej inwestycji. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych samorząd powiatowy mógł ogłosić postępowanie przetargowe na budowę – w Chodakowie przy Pasażu Duplickiego jednokondygnacyjnego budynku o powierzchni użytkowej blisko 900 m2.

W poniedziałek, 17 października br. przy działce, gdzie właśnie rozpoczęła się inwestycja, której wykonawcą jest firma JL sp. z o. o. Jarosława Lewiarza z Łomży spotkali się na konferencji prasowej m.in. samorządowcy powiatowi, w tym Jolanta Gonta, starosta sochaczewski, burmistrz Piotr Osiecki oraz pracownicy i uczestnicy WTZ a także wiceminister Maciej Małecki, który dokładnie rok temu właśnie w tym miejscu przekazywał w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego symboliczny czek – promesę m.in. na to zadanie.

Otrzymana kwota dofinansowania to 4 029 999,60 zł, natomiast wartość całej inwestycji 8 568 005,00 zł. Umowa z firmą JL została podpisana 20 września br. Należy nadmienić, iż przedmiotem zadania jest realizacja nie tylko samego Warsztatu Terapii Zajęciowej, ale też budynku pomocniczego garażowo-gospodarczego oraz zagospodarowanie terenu w zakresie uzbrojenia, układu komunikacyjnego, parkingów i zieleni. Budynki powstaną na jednej działce przy Pasażu Dublickiego w Chodakowie, choć można wskazać de facto, że na dwóch, bo na jednej mniejszej – o powierzchni 0,0828 ha, należącej do Skarbu Państwa, a będącej w użytkowaniu wieczystym samorządu powiatowego, oraz drugiej – o powierzchni 0,5005 ha – którą władze miasta przekazały powiatowi.

– Pamiętam, że kiedy spotkaliśmy się z uczestnikami WTZ na obchodach 25-lecia tejże placówki, padła z mojej strony, jak też pana burmistrza Piotra Osieckiego obietnica budowy dla nich nowej siedziby. To wtedy podpisaliśmy uroczyście porozumienie, gdzie „symbolicznie” przekazaliśmy pod budowę dwie działki powiatowe, z których jedna została pozyskana bezpłatnie od Miasta Sochaczew. Wówczas było słychać powątpiewania i niedowierzania, że ta inwestycja może powstać. Ale my dotrzymaliśmy słowa. Natychmiast zaczęliśmy działania zmierzające do pozyskania środków finansowych na ten cel. Nie było to łatwe, gdyż od początku wiedzieliśmy, że to będzie bardzo droga inwestycja – inwestycja na miarę XXI wieku, bo nasi uczestnicy na taką zasługują – podkreślała Jolanta Gonta, starosta.

Budowa WTZ-u to kolejna po moście w Chodakowie, hali sportowej przy „Osiemdziesiątce”, doposażeniu sochaczewskiego Szpitala Powiatowego czy przebudowie wielu dróg powiatowych jak choćby w Mistrzewicach, Rybnie czy ul. Trojanowskiej w Sochaczewie ważna społecznie, wielomilionowa inwestycja realizowana przez samorząd powiatowy z dotacji przekazanej przez polski rząd, które udało się uzyskać dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu i wsparciu ministra Macieja Małeckiego, posła ziemi sochaczewskiej.

– Spośród wielu inwestycji, które rząd Prawa i Sprawiedliwości wsparł w Sochaczewie i w powiecie sochaczewskim, ta ma dla mnie znaczenie szczególne, bo będzie służyła osobom, które codziennie zmagają się z niepełnosprawnością. Po wybudowaniu nowej siedziby WTZ wreszcie będzie miał godne warunki do zajęć i rehabilitacji. Wielokrotnie o tej sprawie rozmawiałem z panią starostą Jolantą Gonta, kierownikiem WTZ Piotrem Pętlakiem i radnymi. Dziękuję za ich wielkie zaangażowanie. Ten Warsztat to miejsce niezwykle potrzebne – powiedział Maciej Małecki.

– Dzięki bezzwrotnemu rządowemu dofinansowaniu możemy realnie przystąpić do realizacji tego zadania – tak ważnej i wyczekiwanej społecznie inwestycji. Obecne warunki Warsztatu niestety są bardzo uciążliwe w codziennym funkcjonowaniu jego uczestników. Wąskie korytarze, mała powierzchnia i brak windy czy choćby placu parkingowego to tylko kilka defektów obecnej lokalizacji placówki przy ul. Chodakowskiej. Dlatego z ogromną radością przyjęłam informację od ministra Macieja Małeckiego o przyznanych środkach na ten cel. Dziękuję, że pamięta pan o naszych mieszkańcach, bo ta inwestycja, jak i wiele innych będzie służyć właśnie podopiecznym z każdej gminy powiatu i miasta Sochaczew – mówiła po konferencji Jolanta Gonta, starosta sochaczewski.

Jak zgodnie podkreślali podczas konferencji goście nowy obiekt z pewnością pozwoli w pełni rozwijać umiejętności podopiecznych, bo uczestnikom naszego WTZ-u należą się dobre i godne warunki do prowadzenia zajęć. Należy zaznaczyć, iż działalność placówki polega na rehabilitacji społecznej, zawodowej i fizycznej kilkudziesięciu osób z niepełnosprawnościami. Prowadzone są tu zajęcia mające na celu usamodzielnienie podopiecznych ośrodka, w tym warsztaty z zakresu gospodarstwa domowego, techniczne, krawieckie, komputerowe oraz artystyczne. Program użytkowy nowego budynku obejmie zespoły pomieszczeń służących poszczególnym formom terapii, będzie to 10 pracowni, zaplecze sanitarno-szatniowe dla uczestników placówki oraz pomieszczenia biurowe i socjalne dla pracowników biurowych oraz terapeutów prowadzących zajęcia. Znajdzie się tam: pracownia tkacka, świetlica z pracownią plastyczną, pracownia gospodarstwa domowego i kuchenna, pracownia krawiecka, sala do ćwiczeń rehabilitacyjnych, pracownia komputerowa, pracownia rękodzieła oraz pracownia ogólnorozwojowa.

W poniedziałkowym spotkaniu samorząd powiatowy reprezentowali: Jolanta Gonta, starosta sochaczewski wraz z członkami Zarządu Powiatu: Anną Pawłowską i Bogumiłem Czubackim oraz Andrzej Kierzkowski, przewodniczący Rady Powiatu. Ponadto, obecna była Katarzyna Kajak – dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Piotr Pętlak – kierownik WTZ-u, Tomasz Musielski – prezes Stowarzyszenia „Ja-Ty-My”, które kieruje placówką. Wykonawcę reprezentował m.in. prezes Zarządu firmy JL – Jarosław Lewierz. Wśród uczestników konferencji prasowej była liczna grupa podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej, która entuzjastycznie przyjęła decyzję o rozpoczęciu tak długo wyczekiwanej inwestycji..

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz