Noc była pełna wrażeń

MŁODZIESZYN Taka noc, jaka była w Gminnej Bibliotece Publicznej w Młodzieszynie zdarza się tylko raz na rok. W sobotę, 1 października Daniel Janiak – dyrektor biblioteki, wraz z Moniką Pietrzyk – wójtem gminy Młodzieszyn, zaprosili młodych mieszkańców gminy na „Noc Bibliotek” w Młodzieszynie.

Rozpoczęło się o godzinie 16. 00 wieczorem przy „Jesiennej herbatce i kawie w bibliotece” dla seniorów. O tej samej porze zaprezentowano ostatnie nowości wydawnicze, które zostały właśnie nabyte przez placówkę. Odbyła się też sąsiedzka wymiana roślin doniczkowych, na którą wystarczyło zabrać ze sobą nadprogramową roślinkę i zostawić ją w bibliotece. W zamian wybrać sobie inny kwiatek bądź zioła, przyniesione przez innych. Spotkanie to było okazją do podzielenia się także informacjami o sposobach uprawy roślin. Często osoby starsze mają nadwyżki roślin, a młode osoby, które urządzają mieszkanie lub dom, chętnie przygarną kwiaty.

Od godziny 17.00 trwała zabawa – „Planszówki grane na okrągło”. Całe rodziny wraz z dziećmi mogły sprawdzić się w rozmaitych, znanych lub mniej znanych grach planszowych. Było też „Książkowe Koło Fortuny” oraz „Strefa konsolowego gracza”.

Po grach o godzinie 18.00 przyszedł czas na kreatywne warsztaty plastyczne „Jesienne liście”. Można się było dowiedzieć, co można zrobić z różnych liści – wyklejane obrazy, dekoracje czy inne rzeczy.

Każdy, kto chciał upamiętnić sobie ten szczególny wieczór, mógł skorzystać z Fotobudki z Książką i zrobić sobie zabawne pamiątkowe zdjęcie z książką. Natomiast od godziny 19.00 były warsztaty malowania koszulek – „Tworzymy Koszulki”, które cieszyły się ogromnym powodzeniem. Można było w nich wykorzystać pomysły i swoje własne projekty, by własnoręcznie wykonać koszulki piłkarskie, dla księżniczek czy miłośników zwierząt, jak też oczywiście książek

Nie zabrakło „Bajkowego Karaoke”, czyli wspólnego śpiewania, w którym prym wiódł sam dyrektor biblioteki. Po tym był niesamowity nocny spacer po bibliotece z latarkami – „Ciemność, widzę ciemność”, po którym dzieci mogły uczestniczyć w „Kinie między Regałami”, czyli w seansie filmowym. Nieco starsi mogli wziąć udział w „Nocnym Flash Mobie”, zaskakującym wydarzeniu połączonym z zabawą i żartami na żywo.

Na koniec był „Teatrzyk Kamishibai na dobranoc”, co dla wszystkich było ogromną niespodzianką. Kamishibai (jap. 紙芝居) to wywodzący się z Japonii teatr ilustracji lub obrazu. Dosłownie oznacza on sztukę teatralną przedstawianą na papierze. Jest to technika opowiadania historii z wykorzystaniem ilustrowanych papierowych plansz, które umieszczone są w drewnianym parawanie nazywanym butai (jap. 舞台 – scena). Parawan składa się z ramki w miejscem do umieszczania planszy oraz z dwóch ruchomych okiennic. Po ich otwarciu spektakl się zaczyna. Karty przekładane są wraz z przebiegiem opowieści.

Wszystkie zajęcia i warsztaty odbyły się gratis.

BN

Fot. MonikaPietrzyk (GOK Młodzieszyn)

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz