Nasz staruszek uświetni paradę

SOCHACZEW Niedawno Muzeum Kolei Wąskotorowej organizowało obchody stulecia sochaczewskiej kolei wąskotorowej, a w ubiegłym tygodniu jeden z muzealnych parowozów udał się do Środy Wielkopolskiej. Nasz parowóz – czyli Px29-1704 (rok prod. 1929) wypożyczyło na pewien czas Towarzystwo Przyjaciół Kolejki Średzkiej „Bana”. Uświetni on paradę lokomotyw organizowaną z okazji 120 lat kolei wąskotorowej w Środzie Wielkopolskiej.

Przy okazji dodajmy, że Średzka Kolej Powiatowa to jedna z najstarszych kolei wąskotorowych w Polsce. Jej historia rozpoczęła się w roku 1892, gdy rząd pruski wprowadził w życie ustawę o kolejach lokalnych. W jej wyniku stworzono liczne ułatwienia dla lokalnych przedsięwzięć kolejowych, co zaowocowało szeregiem podobnych inicjatyw.

W roku 1898 z inicjatywy właścicieli majątków ziemskich na trasie z Poznania do Środy rozpoczęto budowę łączącej te majątki linii kolejowej. W pierwszym etapie zbudowano 11-kilometrowy odcinek normalnotorowy ze stacji Poznań Główna (obecnie Poznań Wschód) do wsi Kobylepole (obecnie w granicach Poznania).

W roku 1902 ukończono budowę głównej linii wąskotorowej (o rozstawie szyn 1000 mm) na trasie Kobylepole – Środa Wielkopolska Miasto – Zaniemyśl. Długość linii głównej wyniosła 59 km. Zgodnie z założeniami kolej służyła przede wszystkim do przewozów płodów rolnych (głównie buraków cukrowych) z licznych majątków położonych wzdłuż trasy, do których pobudowano bocznice. Od początku utrzymywano również ruch osobowy.

Obecnie długość Średzkiej Kolei Powiatowej to 14 kilometrów. Dla porównania sochaczewska kolejka wąskotorowa to 18 km, a najdłuższą w Polsce czynną kolejką wąskotorową jest  Rogowska Kolej Wąskotorowa, której długość czynnej linii wynosi 49 km.

opr. dot

fot. UM Sochaczew

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz