Krótko z ostatniej sesji rady miasta

Reklamy
30 września odbyła się sesja rady miasta. W jej trakcie zdecydowano o powołaniu Sochaczewskiej Rady Seniorów i przywróceniu działalności Młodzieżowej Rady Miasta,  dokonano też istotnych zmian w budżecie i planach inwestycyjnych wychodzących do 2025 roku.

Bardzo poważne zmiany dotyczyły Wieloletniej Prognozy Finansowej. Rozpisano w niej plan przeprowadzenia dwóch projektów, na które z Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład” nasze miasto otrzymało 26,85 mln zł dotacji. To pieniądze na przebudowę 33 dróg osiedlowych (dotacja w wysokości 21,85 mln zł pokryje ok. 92 proc. wartości inwestycji) oraz budowę Strefy Aktywności nad Bzurą (dotacja 5 mln zł stanowi blisko 87 proc. wartości inwestycji). Wraz z wkładem własnym miasta na drogi, które mają być przebudowywane w latach 2023-2025 odłożono 23,2 mln zł. Jeszcze lepsze wiadomości są dla miłośników wrotek, deskorolek i rowerów. Strefa Aktywności powstanie już w przyszłym roku na terenie usytuowanym pomiędzy ulicą Podzamcze i skarpą mostu. Miasto zbuduje tam skatepark służący do jazdy na rowerach, deskorolkach i rolkach oraz trzypoziomowy tor rowerowy. Strefę uzupełnią ławki, stoliki szachowe, wyspa zainteresowań dla najmłodszych. Cały teren będzie oświetlony i monitorowany. W 2023 roku na jej budowę przeznaczono 5,65 mln zł. Uchwała o zmianach w WPF zyskała poparcie jedynie klubów PiS i Sochaczewskiego Forum Samorządowego.

Rada wróciła do tematu obligacji, które samorządy mogą przeznaczać wyłącznie na inwestycje. Co istotne, godząc się na ich emisję rada nie zaciągnęła żadnych nowych zobowiązań, a jedynie zrealizowała zapis uchwały budżetowej. Przyjmując budżet na 2022 rok od początku założono, że miasto pożyczy na działania prorozwojowe 5,3 mln zł. I tak też się stało głosami radnych PiS i Forum. Opozycja była przeciw.

Od 1 października podniesiono dotację, z jakiej korzysta Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zarządzający m.in. basenem, halami sportowymi i boiskami. W związku z gwałtownym wzrostem cen energii elektrycznej i cieplnej MOSiR otrzymał na swą działalność dodatkowe 500 tys. zł.

Bez uwag i jednogłośnie rada zgodziła się na sprzedaż kilku nieruchomości, w tym działek przy ul. Granicznej (627 i 641 m2 pod zabudowę jednorodzinną), Polnej i Jasińskiego (1001 i 818 m2 pod budowę domów) oraz samodzielnych lokali o powierzchni 10,9 m2 i 13 m2 znajdujących się przy ulicach Staszica i 600-lecia.

Bez żadnych uwag i dyskusji rada przyjęła informację o wykonaniu budżetu miasta w pierwszym półroczu. Wynika z niej m.in., że dochody sięgnęły prawie 60 proc. planu, wydatki szły wolniej i nieznacznie przekroczyły 52 proc.

daw/UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz