Jubileuszowa inauguracja

Fot. Bogumiła Nowak

W tym roku mija 15 lat od utworzenia Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sochaczewie. Powstał on dzięki grupie zapaleńców, którą zgromadziła wokół siebie Alicja Ozimek, pierwsza i długoletnia prezes tego Stowarzyszenia. Uniwersytet zawdzięcza też wiele burmistrzowi Piotrowi Osieckiemu, który wspierał cały czas jego działalność i zapewnił Uniwersytetowi lokal w Kramnicach. Tegoroczna Jubileuszowa Inauguracja Roku Akademickiego 2022-2023 odbyła się w środę, 12 października w Kramnicach Miejskich.

 Na uroczystość przybyło liczne grono seniorów, słuchaczy uniwersytetu oraz zaproszeni na tę okazje goście. Przybyłych powitała Jadwiga Urbaniak, prezes Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sochaczewie od 2018 roku.

– Od początku myślą przewodnią stowarzyszenia jest niezwykle trafne powiedzenie, że młodość to nie wiek, ale stan ducha. To jak się czujemy i jaką mamy kondycję, nie tylko fizyczną, ale przede wszystkim umysłową. Tego też się trzymamy oferując naszym studentom, którzy osiągnęli wiek 50+ różnorodne wykłady, zajęcia i spotkania. Chcemy aby jak najdłużej zachowywali sprawność intelektualną i fizyczną, zdobywali nowe wiadomości i umiejętności, cieszyli się towarzystwem ludzi w swoim wieku, odkrywali głęboko skrywane talenty i pasje. Wiek seniora to nasz najlepszy wiek – mówiła Jadwiga Urbaniak.

Potem głos zabrali goście – Marek Fergiński, wiceburmistrz Sochaczewa i Jolanta Gonta, starosta Sochaczewski. Gratulowali seniorom aktywności, pomysłów i tego, że im się chce aktywnie działać na rzecz lokalnej społeczności.

Czasem młodym ludziom brakuje pasji i aktywności, a seniorzy dają wspaniały przykład, że wiek nie ma znaczenia, bo liczy się pasja życia, radość poznawania, tworzenia i odkrywania na nowo świata. Dają przykład młodym, że trzeba w każdym wieku cieszyć się życiem. Życzę, by ta pasja nigdy nie opuściła seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku – mówiła Jolanta Gonta.

Były też prezenty od miasta na rozwinięcie nowej sekcji planszówek i moc życzeń oraz kwiatów. Życzono, by nic nie zakłóciło działalności seniorów. W minionym roku akademickim z powodu pandemii zajęcia odbywały się w ograniczonym zakresie.

Podstawą działania uniwersytetu są wykłady i spotkania o bardzo zróżnicowanej tematyce. Dotyczą one historii, literatury, sztuki, medycyny, profilaktyki zdrowotnej, psychologii, turystyki, ekonomii i regionalistyki. Są też wyjazdy krajoznawcze, wycieczki w ciekawe zakątki kraju, lektoraty z języka angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego. Działa Dyskusyjny Klub Książki. Słuchacze uniwersytetu korzystają z gimnastyki, basenu, z zajęć plastycznych, muzycznych, rękodzieła, obsługi komputerów i brydża, Są wyjazdy na koncerty, spektakle i spotkania z ciekawymi ludźmi.

W tym roku wykład inauguracyjny wygłosił Jacek Pałkiewicz, podróżnik, dziennikarz i twórca surviwalowych obozów w Polsce i Europie, autor wielu książek z wypraw w najciekawsze zakątki naszego globu. Tym razem promował swoją książkę „Dżungla Miasta”, w której zawarł praktyczne rady jak radzić sobie z zagrożeniami, jakie na nas czyhają. Nie tylko seniorzy są zagrożeni m. in. atakami oszustów próbujących wyłudzić pieniądze metodą na wnuczka. Jacek Pałkiewicz wspomniał, że w przypadku ataku napastnika nie trzeba myśleć, by mu nie zrobić krzywdy, ale bronić się tak, by właśnie unieruchomić przeciwnika, nawet za cenę jego zdrowia i życia. Bronić się można wszystkim co ma się pod ręką np. kluczami czy parasolem. Dobrze jest też zbluzgać napastnika najgorszym słownictwem, gdyż atak następuje w przypadku osób, które wydają się słabsze i bezbronne. Wulgarny i agresywny język jest czymś co burzy poczucie pewności siebie atakującego. Jacek Pałkiewicz przypomniał też o nawyku zamykania drzwi domu, samochodu, pilnowania swoich rzeczy zarówno w podróży, jak i osobistych. Złodziej bowiem wykorzystuje każdą okazję.

I nie zawsze musi to być profesjonalista. Czasem zdarza się, że okazja czyni złodzieja i przypadkowa osoba może pokusić się by sięgnąć po cudzą własność, bo pani obok na ulicy nie zamknęła torebki, a w samochodzie na wierzchu leży saszetka lub komórka – przypomniał słynny podróżnik.

Na koniec promował swą najnowszą książkę „Wojna u progu”, która jest   poradnikiem przetrwania w czasie konfliktu zbrojnego. Ukaże się ona już wkrótce.

Muzyczną oprawę inauguracji zapewnił chór UTW pod kierunkiem Jolanty Kawczyńskiej przedstawiając łagodny i miły w odbiorze repertuar. Z kolei oprawa plastyczna zaskoczyła wszystkich. Zaprezentowane zostały prace malarskie Józefa Czubaka z łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zaprezentował swe prace autorskie, w tym własny autoportret oraz kopie słynnych mistrzów – Chełmońskiego, Gierymskiego i Kossaka. Hitem jednak były dwa dzieła Leonardo da Vinci skopiowane przez pana Józefa – „Dama z łasiczką” oraz „Mona Lisa”, której wizerunek urzekał nie tylko mistrzostwem wykonania, ale też urodą. W kopii Leonarda słynna dama była bardziej kobieca i ładniejsza od oryginału. Zachwycały też współczesne portrety malowane olejami na kartonach

Bogumiła Nowak

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz