Jodku potasu nie zabraknie

fot.pixabay

Według Państwowej Agencji Atomistyki rosyjskie działania militarne na Ukrainie oraz ataki na Zaporoską Elektrownię Jądrową nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia dla  mieszkańców Polski. Nie ma również żadnych oznak gotowości użycia przez Rosję arsenału nuklearnego. Nie oznacza to jednak, że niebezpieczeństwo nie istnieje. Dlatego na terenie w kraju – w tym w Sochaczewie – wyznaczono punkty, w których mieszkańcy będą mogli otrzymać tabletki jodku potasu.

We wtorek, 4 października w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie odbyła się konferencja prasowa Konstantego Radziwiłła, wojewody mazowieckiego. Podczas niej zostały przekazane założenia dotyczące dystrybucji tabletek jodku potasu w przypadku potencjalnego zagrożenia radiacyjnego. Obecnie na terenie województwa mazowieckiego utworzonych zostało 1567 punktów dystrybucji, a odpowiednia liczba tabletek została zabezpieczona. Aktualnie nie ma jednak podstaw, żeby rozpoczynać wydawanie tabletek jodku potasu. Są  to  działania prewencyjne.

Bez paniki

Jak podkreślił wojewoda, w obecnej chwili zagrożenie radiacyjne nie występuje, sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. – Obecnie zagrożenie nie występuje, ale chcemy być przygotowani na każdą ewentualność. We  wszystkich gminach są wyznaczone punkty dystrybucji, a tabletki są tam już dostarczone. Jednak należy pamiętać, że jodek potasu powinno się stosować tylko w przypadku realnego zagrożenia. Nie  ma  potrzeby i nie powinno się go brać na własną rękę i bez wskazań medycznych – stwierdził Konstanty Radziwiłł.

Z kolei Tomasz Sławatyniec, dyrektor Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, zaznaczył że: – Jodek potasu powinien być przyjmowany zgodnie ze wskazaniami medycznymi, ponieważ jest to lek, który może wchodzić w interakcje z innymi produktami leczniczymi, a także wywoływać działania niepożądane. Każdy, kto ma wątpliwości w tym zakresie, powinien skontaktować się z  lekarzem pierwszego kontaktu.

Przypomnijmy, że zgodnie ze wskazaniami medycznymi preparat jodku potasu przeznaczony jest dla osób do  60 roku życia. A odpowiednia ilość jodku jest zabezpieczona dla każdego, kto będzie tego potrzebował. Preparat będzie wydawany mieszkańcom wyłącznie po ogłoszeniu decyzji szefa MSWiA o rozpoczęciu akcji. Do tego momentu punkty wydawania preparatu będą nieczynne, więc nie ma konieczności udawania się do nich.

Dla kogo jodek

Jodek stosuje się w przypadku zdarzeń, podczas których nastąpiło uwolnienie radioaktywnych izotopów do atmosfery. Zapobiega wychwytowi radioaktywnego jodu przez tarczycę. Lek należy przyjąć doustnie, niezwłocznie po otrzymaniu komunikatu od właściwych służb o wystąpieniu skażenia radiacyjnego – najlepiej w ciągu 2 godzin. Należy pamiętać również   o tym, że przyjęcie tabletek w ciągu 8 godzin od wydania ostrzeżenia na działanie promieniowania nadal pozostaje korzystne. Tabletki można rozgryzać lub połykać w całości. Dla dzieci karmionych piersią należy rozkruszyć tabletki i rozpuścić je w wodzie, syropie lub innym płynie.

Samo dawkowanie leku zależy o wieku: dorośli do 60. roku życia i dzieci w wieku powyżej 12 lat – 2 tabletki (co odpowiada 100 mg jodu), dzieci od 3. do 12. roku życia – 1 tabletka (50 mg jodu), dzieci od 1 miesiąca do 3. roku życia – pół tabletki (25 mg jodu), noworodki – jedną czwartą tabletki (12,5 mg jodu), a   kobiety w ciąży i karmiące piersią – 2 tabletki (100 mg jodu).

Jodku nie powinniśmy przyjmować, jeżeli mamy uczulenie na jodek potasu lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku, nadczynność tarczycy, zaburzenie naczyń krwionośnych (zapalenie naczyń z hipokomplementemią) oraz choroby autoimmunologiczne połączone ze świądem i pęcherzami na skórze (opryszczkowate zapalenie skóry Duhringa).

Zaleca się również ostrożność w przyjmowaniu leku jeżeli: stosujemy lub stosowaliśmy   w przeszłości leczenie chorób tarczycy, występuje u nas nieleczona autonomia tarczycy, w przypadku występowania zaburzeń czynności nerek, zaburzenia czynności nadnerczy i stosujesz leczenie z tym związane, odwodnienia oraz przyjmowania leków hamujących czynność tarczycy, leków moczopędnych oszczędzających potas, a także kaptopril, enalapril lub chinidynę.

Pamiętajmy także o tym, że jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, co do zażycia jodku potasu, zwróćmy się do lekarza. Dotyczy to szczególnie osób, u których stwierdzono złośliwy nowotwór tarczycy lub jego podejrzenie, a także w przypadku zwężenia dróg oddechowych (powodującego trudności w oddychaniu). Zaleca się również po przyjęciu jodku potasu przez noworodka udać się do lekarza w celu skontrolowania czynności tarczycy u malucha.

opr. Jerzy Szostak

Lista punktów dystrybucji jodku potasu na terenie Sochaczewa

UWAGA Jeśli w chwili ogłoszenia akcji wydawania preparatu mieszkaniec będzie przebywał z dala od miejsca zamieszkania, może przyjść do każdego innego punktu z listy.   Wydawanie preparatu w przypadku uczniów będzie się odbywać za zgodą rodziców.

Szkoła Podstawowa nr 1 (ul. Ryszarda Kaczorowskiego 7) – wydawanie tabletek jodowych dla uczniów, pracowników szkoły oraz mieszkańców ulic: Cmentarna, Władysława Grabskiego, Stanisława Kordona – Janickiego, Janusza Kusocińskiego, Eugeniusza Kwiatkowskiego, 1 Maja, Antoniego Michalaka, Mieczykowa, Marii Skłodowskiej – Curie, Nowowiejska, Olimpijska, rtm. Witolda Pileckiego, Marszałka Józefa Piłsudskiego od numeru 2 do numeru 12 włącznie strona parzysta i od numeru 1 do numeru 43   włącznie strona nieparzysta, Podzamcze, Władysława Reymonta, Różana, Samodzielna, Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego strona nieparzysta, Sportowa, Władysława Raczkiewicza, Szarych Szeregów, Romualda Traugutta od numeru 1 do numeru 19 włącznie strona nieparzysta i od numeru 6 do numeru 24 włącznie strona parzysta, Ułanów Jazłowieckich, Warszawska strona parzysta, Wąska, Willowa, Złota, Żyrardowska, Żytnia.

Szkoła Podstawowa   nr 2 (ul. 15 Sierpnia 44) – wydawanie tabletek jodowych dla uczniów, pracowników szkoły i mieszkańców ulic: Akacjowa, Generała Władysława Andersa, Armii Krajowej, Generała Józefa Bema, Bojowników, Generała Władysława Bortnowskiego, Boryszewska, Generała Tadeusza Bora – Komorowskiego, Władysława Broniewskiego, Cisowa, Drobna, Daleka, Dolna, Dywizjonu 303, Fabryczna, Górna, Głucha, Gwardyjska, Inżynierska, Kawalerzystów, Klonowa, Mikołaja Kopernika,   Ernesta Kościńskiego, majora Feliksa Kozubowskiego, Generała Tadeusza Kutrzeby, Litewska, Lipowa, Lotników, Łuszczewskich, Generała Stanisława Maczka, Adama Mickiewicza,  Miła, Józefa Mireckiego,   Nadbrzeżna, Stefana Okrzei, Olchowa, Otwarta, Gen. Jana Tomickiego, Pionierów, Południowa, Północna, Przyszła, Mikołaja Reja, Robotnicza, Generała Stefana Roweckiego, Henryka Sienkiewicza włącznie od numeru 21 do końca ulicy po stronie parzystej i nieparzystej, 15-Sierpnia włącznie od numeru 22 do końca po stronie parzystej i od numeru 27 do końca ulicy po stronie nieparzystej, Jana III Sobieskiego, Generała Stanisława Grzmot – Skotnickiego, Spółdzielcza, Sosnowa, Stadionowa, majora Henryka Sucharskiego, Jerzego Szajnowicza, Szkolna, Środkowa, Tartaczna, Torowa, Towarowa włącznie numery 1,3,5,7 po stronie nieparzystej od ul. Łuszczewskich i domki PKP wąskotorowej oraz włącznie numery 2-12 po stronie parzystej do ulicy Księcia Janusza, Wierzbowa, Wiśniowa, Michała Wołodyjowskiego, Wschodnia, Wyzwolenia, Zamiejska, Zamknięta, Jana Zamoyskiego,   Zawiszy   Czarnego, Zduńska.

Szkoła Podstawowa nr 3 (ul. Ryszarda Kaczorowskiego 5) – wydawanie tabletek jodowych dla uczniów, pracowników szkoły i mieszkańców ulic: Bajeczna, Botaniczna, Bartnicza, Bolechowskich, Bukowa, Józefa Chełmońskiego, Chłodna, Aleksandra Chodkiewicza, Generała Józefa Chłopickiego, Stefana Czarnieckiego, Generała Jarosława Dąbrowskiego, Dewajtis, Dębowa, Jurija Gagarina, Bartosza Głowackiego, Gawłowska od początku ulicy do numeru 62 po stronie parzystej i od początku ulicy do numeru 65 po stronie nieparzystej, Kazimierza Hugo-Badera, Jarosława Iwaszkiewicza, Jesionowa, Jana Kasprowicza, Krakowska, Księcia Janusza, Kątowa, Osiedle Kolejowe, Licealna, Lubiejewska, Łowicka, Makowa, Mała, Mazowiecka, Modrzewiowa, Stanisława Moniuszki, Nadrzeczna, Planowa, Płocka, Marszałka Józefa Piłsudskiego od numeru 14 do końca ulicy   strona parzysta i od numeru 45 do końca ulicy strona nieparzysta, Połaniecka, Pogodna, Promienna, Prosta, Bolesława Prusa, Próżna, Generała Kazimierza Pułaskiego, Radosna, Rybna, Rolnicza, Rozlazłowska, Rycerska,   Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego strona parzysta, Słoneczna, Spokojna, Henryka Sienkiewicza od numeru 1 do 20 włącznie oraz budynki przy stacji osobowej PKP, 15-Sierpnia od numeru 2 do 20 włącznie strona parzysta i od numeru 1 do 25 włącznie strona nieparzysta, Sierpniowa, Srebrna, Juliusza Słowackiego, Spartańska, Towarowa   od numeru 20 do 32 włącznie strona parzysta od ul. Księcia Janusza do ul. Licealnej, Romualda Traugutta od numeru 21 do końca ulicy strona nieparzysta i od numeru 26 do końca ulicy strona parzysta, Wesoła, Wodna, Wojska Polskiego, Walerego Wróblewskiego, Onufrego Zagłoby, Zamkowa, Załamana, Gabrieli Zapolskiej, Zieleńcza, Zielona, Księcia Ziemowita, Żeglarska, Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury.

Szkoła Podstawowa nr 4 (ul. Staszica 25) – wydawanie tabletek jodowych dla uczniów, pracowników szkoły i mieszkańców ulic: Al. 600-Lecia od numeru 1 do 25 włącznie strona nieparzysta i od numeru 2 do numeru 40 włącznie strona parzysta, Św. Brata Alberta, Batalionów Chłopskich, Stefana Batorego, Bławatkowa, Mjr Władysława Starzyka, Jana Brzechwy, Brzozowa, Chabrowa, Długa, Farna, Gawłowska od numeru 64 do końca ulicy po stronie parzystej i od numeru 67 do końca ulicy po stronie nieparzystej, Grzybowa, Jaworowa, Tadeusza Jasińskiego, Karwowska, Kasztanowa, Konwaliowa, Koralowa, Kwiatowa, Kubusia Puchatka, Lazurowa, Stanisława Lema,   Malinowa, Medyczna, Migdałowa, Gabriela Narutowicza, Juliana Ursyna Niemcewicza, Nowa, Piastowska, Perłowa, Pokoju, Polna, Księdza Jerzego Popiełuszki, Poprzeczna, Porzeczkowa, Plac Tadeusza Kościuszki, Partyzantów, Radiowa, Rumiankowa, Równoległa, Senatorska, Aleksandra Sochaczewskiego, Czesława Sobolewskiego, Spacerowa, Stanisława Staszica od numeru 1 do numeru 39 włącznie strona nieparzysta i od numeru 2 do numeru 82 włącznie strona parzysta, Bolesława Śmiałego, Świerkowa, Tęczowa, Toruńska, Juliana Tuwima, Warszawska strona nieparzysta, Wrzosowa, Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Kpt. Wilhelma Kosińskiego, Źródlana, Stefana Żeromskiego.

Szkoła Podstawowa nr 6 (ul. Staszica 106) – wydawanie tabletek jodowych dla uczniów, pracowników szkoły i mieszkańców ulic: Al. 600-Lecia od numeru 27 włącznie do końca ulicy strona nieparzysta i od numeru 42 włącznie do końca ulicy strona parzysta, Bolesława Leśmiana,  Cieplna, Energetyczna, Stefana Jaracza, Jana Kochanowskiego, Kazimierza Wielkiego, Marii Konopnickiej, Konstytucji 3 Maja, Ignacego Kraszewskiego, Królowej Jadwigi, Lechicka, Generała Mariana Langiewicza, 11 Listopada, Władysława Łokietka, Mieszka I, Muszkieterów, Okrężna, Stanisława Augusta Poniatowskiego, Popiela, Przylasek, Słowiańska, Leopolda Staffa, Zygmunta Starego, Stanisława Staszica od numeru 41 włącznie do końca ulicy strona nieparzysta i od numeru 84 włącznie do końca ulicy strona parzysta, Wita Stwosza, Targowa, Termiczna, Trojanowska, Księdza Jana Twardowskiego, Wypalenisko, Zielona Dolina, Zwycięstwa, Żołnierska.

Szkoła Podstawowa nr 7 (ul. Chopina 99) – wydawanie tabletek jodowych dla uczniów, pracowników   szkoły i mieszkańców ulic: Adama Asnyka, Bohaterów Chodakowa, Brochowska, Brukowa, Chemiczna, Chodakowska, Fryderyka Chopina, Bolesława Chrobrego, Wacława Duplickiego, Działkowa, Głogowa, Graniczna, Grunwaldzka, Harcerska, Hotelowa, Hubala, Jagiellońska, Jana Kazimierza, Jasna, Jedwabnicza, Kampinoska, Jana Kilińskiego, Kolejowa, Hugo Kołłątaja, Janusza Korczaka, Królewska, Krótka, Krzywa, Bolesława Krzywoustego, Księżycowa, Zbigniewa Kuźmińskiego, Kwiatów Polnych, Leśna, Łąkowa, Jana Matejki, Stanisława Małachowskiego, Młynarska, Mostowa, Zofii Nałkowskiej, Niepodległości, Ogrodowa, Ostrzeszewska, Elizy Orzeszkowej, Parkowa, Piaszczysta, Piękna, Pocztowa, Podgórna, Podchorążych, Powstańców Warszawy, Profilowa, Tadeusza Rejtana, Sadowa, Siewna,   Generała Władysława Sikorskiego, Smolna,   Kmdr. Kazimierza   Bielawskiego, Szyszkowa, Topolowa, Ludwika Waryńskiego, Warzywna, Wczasowa, Wiejska, Wiosenna, Wiskozowa, Włókiennicza, Wodociągowa, Wspólna, Stanisława Wyspiańskiego, Wyszogrodzka, Zaciszna, Zalewowa, Zwierzyniecka, Żniwna, Żwirowa.

Centrum Usług Społecznych (Al. 600-lecia 90) – wydawanie tabletek dla osób niepełnosprawnych pozostających pod opieką CUS.

Przedszkole nr 1 (ul. Ryszarda Kaczorowskiego 2) – wydawanie tabletek jodowych   dla dzieci z   przedszkola, personelu i rodziców.

Przedszkole nr 3 (ul. Poprzeczna 9) – wydawanie tabletek jodowych   dla dzieci z   przedszkola, personelu i rodziców.

Przedszkole nr 4 (ul. 15 Sierpnia 50) – wydawanie tabletek jodowych   dla dzieci z   przedszkola, personelu i rodziców.

Przedszkole nr 6 (ul. Chodakowska 4) – wydawanie tabletek jodowych   dla dzieci z   przedszkola, personelu i rodziców.

Przedszkole nr 7 (ul. Żwirki i Wigury 15) – wydawanie tabletek jodowych   dla dzieci z   przedszkola, personelu i rodziców.

Integracyjny Żłobek Miejski (ul. Ryszarda Kaczorowskiego 2) – wydawanie tabletek jodowych dla dzieci ze żłobka, personelu i rodziców.

Środowiskowy Dom Samopomocy

(ul. Zamkowa 4a) – wydawane tabletek jodowych dla mieszkańców osiedla Rozlazłów i Karwowo.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz