Jesienne spotkanie z poezją

Reklamy

W Gminnym Ośrodku Kultury Młodzieszynie w czwartek, 20 października odbyło się Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, które w tym roku są wybrane na lekturę roku. Była to już jedenasta odsłona tej ogólnopolskiej akcji służącej promocji czytelnictwa pod patronatem Pary Prezydenckiej. Poetyckie spotkanie zorganizowane zostało przez Gminną Bibliotekę Publiczną oraz Gminny Ośrodek Kultury w Młodzieszynie w samo południe.

Przybyłych powitali wspólnie: Katarzyna Jasińska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury oraz Daniel Janiak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej. Akcja Narodowego Czytania ma zachęcać do poznawania wybitnych dzieł polskiej literatury.

Daniel Janiak odczytał list od Andrzeja Dudy, prezydenta RP, w który dotarł tuż przed uroczystością z Kancelarii Prezydenta i w którym zachęcał on do czytelnictwa i dziękował za rozwijanie pasji literackich wśród młodych ludzi. List z oryginalnym podpisem prezydenckim będzie eksponowany w Gminnej Bibliotece Publicznej w Młodzieszynie.

Gośćmi Narodowego Czytania w GOK była Anna Walczak, była dyrektor młodzieszyńskiej biblioteki, oraz Bogumiła Nowak, wiceprezes Stowarzyszenia Bohema z Sochaczewa. Spotkanie uświetniła młodzież ze Szkoły Podstawowej im. generała Stanisława Grzmota – Skotnickiego. W Młodzieszynie na czele z Małgorzatą Malczewską, dyrektorem placówki, oraz Januszem Wlazło, nauczycielem języka polskiego, który przygotował z uczniami nie tylko staranną interpretację „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, ale także prezentację multimedialną, czym był romantyzm, jakie miał ramy czasowe w Polsce i Europie oraz jacy byli najwięksi jego twórcy. Nie zapomniano przy tym też o tym, jak wyglądała ta epoka choćby pod kątem mody oraz obyczajów. Przypomniano, że wydanie zbioru poezji „Ballady i romanse” miało miejsce równo 200 lat temu i zapoczątkowało w Polsce nową epokę – romantyzm. I to właśnie był czas, kiedy tworzyli najwybitniejsi polscy poeci – Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki i Cyprian Kamil Norwid.

Czytanie „Ballad i romansów” rozpoczęło się od prezentacji ballady „Romantyczność”, którą przedstawiła Bogumiła Nowak ze Stowarzyszenia Bohema w Sochaczewie, zaproszona na spotkanie. Potem utwory z podziałem na role czytali uczniowie klasy VIII a ze Szkoły Podstawowej w Młodzieszynie, przygotowani przez Janusza Wlazło. Przedstawili kilka utworów, a wśród nich „Świteziankę” i „Panią Twardowską”. To była prawdziwa przygoda, usłyszeć doskonale zinterpretowane utwory i w dodatku w oprawie multimedialnej oraz w charakteryzacjach odpowiadających prezentowanym treściom. Szczególnie brawurowo wypadła „Pani Twardowska”, która wszystkim się podobała i gorąco była oklaskiwana.

Janusz Wlazło zaproponował na koniec niespodziankę, a było nią czytanie ballady litewskiej „Trzech Budrysów”, którą wspólnie zaprezentowali Daniel Janiak, Bogumiła Nowak oraz Janusz Wlazło.

Narodowe Czytanie w Młodzieszynie zakończyło pieczętowanie egzemplarzy „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza okazjonalną pieczęcią prezydencką oraz pyszny tort czekoladowy „Narodowe Czytanie 2022”.

Jerzy Szostak

Fot.Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz