Hala otwarta w święto edukacji

Reklamy
To największa tegoroczna miejska inwestycja. Jej budowa trwała 20 miesięcy a całkowity koszt prac sięgnął blisko 5,3 mln zł. Uroczyste otwarcie nowej sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 2 odbyło się w czwartek 13 października. Wydarzenie połączono z miejskimi obchodami Dnia Edukacji Narodowej. Najlepsi sochaczewscy uczniowie otrzymali stypendia a nauczyciele nagrody.

– Gdy byłem uczniem Szkoły Podstawowej nr 2 wszystkie przerwy spędzałem na sali gimnastycznej, grając w siatkówkę pod okiem Stefana Wydlarskiego. Nasza szkoła wychowała mistrzów powiatu, województwa, w gronie naszych absolwentów są również mistrzowie Polski. Nasi mentorzy, nauczyciele wychowania fizycznego powtarzali, że przyjdzie czas, że i do naszej szkoły zawita wielki świat. Dziś otwieramy nowy rozdział w życiu szkoły – halę sportową, która pozwoli rozwijać talenty naszych uczniów – mówił Dariusz Kosiński, dyrektor SP2 i gospodarz nowego obiektu.

Symboliczne cięcie wstęgi

Otwarcie hali poprzedziła część artystyczna przygotowana przez uczniów „dwójki”. Zaprezentował się też chór, który po raz pierwszy publicznie wykonał hymn szkoły, do którego słowa napisała Justyna Miziołek a muzykę Dariusz Kosiński. Uroczystego poświęcenia nowej hali dokonał ks. Jacek Skrobisz, proboszcz parafii MBNP w Boryszewie. Przecięcia wstęgi dokonali m.in. burmistrz Piotr Osiecki, wiceminister Aktywów Państwowych Maciej Małecki, wiceminister resortu Klimatu i Środowiska Jacek Ozdoba, przewodniczący rady miejskiej Sylwester Kaczmarek, dyrektor SP2 Dariusz Kosiński, przewodnicząca rady rodziców Agata Rzepecka oraz właściciel firmy Ella, wykonawcy inwestycji, Bronisław Gawrylczyk.

– Jestem bardzo szczęśliwy, że doczekałem tego dnia – mówił przewodniczący rady miejskiej Sylwester Kaczmarek. – Będąc uczniem tej szkoły nigdy nie marzyłem, że stanę tutaj i będę mówić z taką dumą, że współpracując razem w samorządzie osiągnęliśmy takie efekty. Pamiętam jak 3 września 2018 roku, podczas rozpoczęcia roku szkolnego, na boisku w obecności kolegi z ławki, dyrektora Dariusz Kosińskiego, mówiłem, że przyszedłem na uroczystość piechotą, żeby przypomnieć sobie lata, kiedy byłem uczniem. Zauważyłem wówczas dwie rzeczy – nierówny chodnik oraz, że moja szkoła zasługuje na nową halę sportową. Bardzo dziękuję przede wszystkim mieszkańcom, bo to oni wybrali radnych, z których część głosowała za tymi inwestycjami – mówił Sylwester Kaczmarek.

Z kolei minister Jacek Ozdoba zauważył, że ta inwestycja mogła zostać zrealizowana dzięki dobrej drużynie.

– To tak, jak w sporcie. Każdy ma swoją funkcję i rolę do spełnienia. Jest trener, atakujący, obrona. Pan burmistrz, jako były sportowiec, doskonale wie, jak to funkcjonuje. Sochaczew pięknieje, co chwilę oddawane są do użytkowania nowe obiekty. Brakowało tylko hali sportowej, którą dziś otwieramy. Mam nadzieję, że będą się tu rozwijać talenty kolejnych pokoleń, że młodzież oderwie się trochę od ekranów telefonów i będzie przychodzić na boisko – dodał Jacek Ozdoba.

Nowoczesny obiekt

Budowa hali ruszyła w grudniu 2020 roku, zakończyła się w sierpniu br., kosztowała blisko 5,3 mln zł. Wykonawcą inwestycji była sochaczewska firma „Ella”. Łączna powierzchnia obiektu, wraz z łącznikiem i zapleczem technicznym, to 844 m2. Na parkiecie o wymiarach 28 x 15 m wyznaczone zostały pola do gry w siatkówkę i koszykówkę. Ponadto obiekt wyposażony jest m.in. w drabinki, tablicę wyników oraz bramki do futsalu i piłki ręcznej. W 240-metrowym, stanowiącym zaplecze, łączniku jest hol i pomieszczenie gospodarcze. Młodzi sportowcy mają też do dyspozycji dwie przebieralnie – dla dziewcząt i chłopców – wyposażone w umywalnie, toalety oraz prysznice. Na dachu zamontowano instalację fotowoltaiczną produkującą prąd. Wokół hali przebudowano układ komunikacyjny. Powstało ponad 30 nowych miejsc parkingowych, w tym koperty dla osób niepełnosprawnych oraz specjalne miejsca dla autobusów.

Opozycja nie chciała budowy hali

Projekt hali sportowej powstał w poprzedniej kadencji rady miejskiej, w 2018 roku. Za 80 tys. zł, na zlecenie miasta, dokumentację wykonało przedsiębiorstwo „Ekobud”. 14 listopada 2019 roku, podczas XII sesji rady miejskiej obecnej kadencji, radni przegłosowali zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej, zabezpieczając w niej 4,5 mln zł na realizację tej inwestycji. Propozycję burmistrza poparli radni Sochaczewskiego Forum Samorządowego oraz PiS: Marcin Cichocki, Sławomir Dorywalski, Krystyna Dybiec, Kamila Gołaszewska-Kotlarz, Sylwester Kaczmarek, Arkadiusz Karaś, Piotr Pętlak, Renata Sokołowska, Edward Stasiak, Magdalena Zborowska, Sylwester Zdzieszyński.

Przeciw budowie hali zagłosowali radni PO oraz z klubów Bezpartyjnych Samorządowców i Koalicji dla Sochaczewa: Janusz Bąbała, Robert Błaszczyk, Zofia Denisiewicz, Adam Kloch, Alicja Korkosz, Jacek Krzemiński, Jolanta Kulpa-Szczepaniak i Teresa Lutyńska.

Jedno opozycji trzeba przyznać – jest konsekwentna. Dwa lata później, 22 listopada 2021 r., gdy ze względu na wzrost cen materiałów budowalnych trzeba było zwiększyć budżet projektu, a burmistrz zaproponował wydzielenie z budżetu dodatkowych blisko 600 tys. zł, jego propozycję poparli radni Sochaczewskiego Forum Samorządowego i PiS. Bezpartyjni Samorządowcy oraz radni PO i wybrani z list Koalicji Obywatelskiej ponownie byli przeciw.

Burmistrz Miasta Sochaczew – Piotr Osiecki

Ta inwestycja jest spełnieniem marzeń wielu pokoleń uczniów i nauczycieli. Jednak by marzenia mogły się spełnić, muszą być one zamienione w konkretne decyzje i działania, dlatego składam ogromne podziękowania wszystkim radnym, który od początku do końca popierali budowę hali. Wyrazy szacunku składam też rządowi, który wsparł sochaczewski samorząd w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych. Pozwoliło to zwiększyć nasze możliwości inwestycyjne i m.in. to przedsięwzięcie doprowadzić do szczęśliwego końca. Dziękuję wykonawcy, firmie Ella, która realizowała tę inwestycję w wyjątkowo trudnym czasie. Przede wszystkim dziękuje społeczności Szkoły Podstawowej nr 2, za cierpliwość. Jestem przekonany, że hala pomoże osiągać jeszcze lepsze wyniki sportowe, ale przede wszystkim będzie kształtować osobowość młodych ludzi, poprzez sportową, uczciwą rywalizację, gdzie uczniowie będą oswajani z sukcesem, który wymaga ciężkiej pracy, jak i będą się uczyć jak podnieść się po porażce.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych – Maciej Małecki

Dla mnie, jako posła ziemi sochaczewskiej, jest to jeden z najprzyjemniejszych momentów. W naszym wspólnym programie, Prawa i Sprawiedliwości oraz Sochaczewskiego Forum Samorządowego, przyjęliśmy za priorytet budowę nowej hali sportowej dla Szkoły Podstawowej nr 2. Jako samorządowiec przez 13 lat zasiadający w radzie miejskiej wiem, że potrzeb inwestycyjnych jest mnóstwo i nie zawsze wystarcza środków na te, które chwialibyśmy zrealizować. Dlatego mam wielką satysfakcję, że od rządu zjednoczonej prawicy popłynęły strumienie milionów złotych na konto miasta. Dzięki dobrej współpracy z burmistrzem i radnymi, którzy poparli tę inwestycję, mają państwo halę sportową.  Życzę wszystkim, abyście przeżywali tu fantastyczne emocje, żeby zawsze po meczu można podać sobie rękę i podziękować wzajemnie za dobrą, sportową walkę.

Selena Majcher, przewodnicząca Komisji Budżetu i Finansów Rady MiastaHala „dwójki” to kolejny już obiekt sportowy dla dzieci i młodzieży spełniający najwyższe standardy, cieszący uczniów, rodziców i nauczycieli. Mam osobistą satysfakcję, że najpierw dbając o bezpieczny dojazd do szkoły przebudowaliśmy ulicę 15 Sierpnia, a teraz udało się wybudować nowoczesną halę za ponad 5 mln złotych. To kolejny raz potwierdza, że zgodna współpraca z samorządami, wzorowa współpraca z naszym przedstawicielem w rządzie Maciejem Małeckim, to gwarancja sukcesu dla Sochaczewa. Warto też przypomnieć, że wiele ważnych i wyczekiwanych inwestycji w ostatnich latach wzbogaciło majątek naszego miasta, a  największe z nich prowadziliśmy z udziałem środków zewnętrznych.

Krystyna Dybiec, przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Rady Miasta

Cieszę się, że do użytku oddano kolejny obiekt, który był marzeniem uczniów i społeczności lokalnej mieszkańców Boryszewa. Dzięki nowej hali sportowej uczniowie i mieszkańcy zyskali kolejne miejsce do rozwijania aktywności i sprawności fizycznej. Dzięki tej inwestycji szkoła zyska komfortowe warunki do rozwijania sportowych pasji. Inwestycja nie byłaby możliwa bez wsparcia środków zewnętrznych pozyskanych przez ratusz. Cieszą mnie zapowiedzi, że obiekt będzie otwarty dla każdego, że nie będzie służył tylko szkole, ale wszystkim mieszkańcom dzielnicy.

Święto nauczycieli i uczniów

Otwarcie hali połączono z miejskimi obchodami Dnia Edukacji Narodowej. Burmistrz wspólnie z przewodniczącym rady wręczyli 140 uczniom szkół podstawowych stypendia naukowe a 34 pracownikom oświaty nagrody.

– Otrzymanie stypendium burmistrza wiąże się ze spełnieniem bardzo wysokich wymagań, uzyskaniem średniej ocen powyżej 5,5. Są dziś z nami najlepsi z najlepszych. Cieszę się, że są z wami współautorzy tego sukcesu, wasi rodzice – mówił Piotr Osiecki. – Czekają nas jednak kolejne wyzwania. W naszych szkołach mamy obywateli XXI wieku i musimy nawiązać z nimi nić porozumienia na miarę naszych czasów. Mimo wszystkich udogodnień, nowinek cywilizacyjnych i tak zawsze będzie się to opierało na jakości relacji między uczniami i nauczycielami. Wielką wartością jest osobowość nauczyciela, to jego najlepsza pomoc dydaktyczna. (…) Życzę wam, abyście w równie radosnej atmosferze spotykali się każdego dnia w szkołach, w miejscach gdzie szukamy tego, co najpiękniejsze i najcenniejsze w młodych ludziach – mówił Piotr Osiecki.

Stypendia Burmistrza Miasta Sochaczew za wybitne wyniki w nauce

SP nr 1: Jakub Krzyżaniak, Maja Kubiszewska, Maria Lasocka, Paweł Redlin, Marcel Górecki, Bartosz Strzelczyk, Dawid Paduch, Julia Malinowska, Dorota Stefańska, Michalina Wachowska

SP nr 2: Marta Krzeszowiec, Natalia Zientek, Lena Kowalewska, Klaudia Wołos, Blanka Duda, Nikola Chmura, Paweł Bodal, Lidia Steciuk, Zofia Duplicka, Wiktor Bednarski, Lena Duda, Marcel Sobieraj, Adam Głuszek, Witold Barciński, Karolina Kuracka, Daria Bodal, Małgorzata Fortuna, Kinga Gniwek, Bartłomiej Gala, Julia Gala

SP nr 3: Agata Kącka, Julia Bartosik, Jakub Bajnerman, Antoni Milczarek, Lena Rogulska, Krzysztof Pachowiak, Amelia Fabisak, Sandra Basior, Natalia Dukalewska, Helena Łaś, Julia Sobiech, Aleksandra Gorzelak, Maja Jakubiak, Weronika Żegnałek, Ignacy Jaśkiewicz, Piotr Borowski, Wiktoria Starzec, Iga Kacprzak

SP nr 4: Zuzanna Kowalska, Jędrzej Kuśmierczyk, Anna Wysocka, Sara Piłat, Maria Piotrowska, Miłosz Słoma, Maria Bartosiak, Izabela Brożek, Karolina Kośmider, Hubert Postek, Anastazja Skrzynecka, Weronika Solska, Wiktoria Urbańska, Marianna Żydowicz, Maja Pływaczewska, Mateusz Wasilewski, Witold Sęk, Marta Buczyńska, Mariusz Dąbrowski, Tymon Orliński, Mateusz Wągrocki, Maria Mleczko, Wiktor Solski, Wanessa Kupiec, Lidia Kwiatkowska, Marianna Lasik, Michalina Mosakowska, Barbara Rękawek, Pola Kaźmierska

SP nr 6: Maria Bolczak, Katarzyna Szczepanik, Emilia Szafrańska, Hubert Lewandowski, Szymon Stańczak, Julia Gaik, Juliusz Sowacki, Bartłomiej Partyka

SPnr 7: Jakub Gers, Piotr Ścigocki, Jakub Bojdziński, Antoni Karwaciński, Borys Czajkowski, Julia Bednarek, Wiktoria Ugodzińska, Izabela Wielgosz, Gabriela Siemińska, Karol Repsz, Marta Pleban, Zofia Siejka, Jan Pawłowski, Lena Śliwińska, Bartosz Wójcicki, Marta Borkowska, Sandra Połeć, Nina Zarzycka

„Akademia Prymusa” Niepubliczna Szkoła Podstawowa nr 1: Małgorzata Chmielewska, Weronika Konik, Agata Marczyk, Veronica Pytlik, Alicja Skowrońska, Michalina Brzezińska-Papierowska, Oliwia Wypierowska, Moustafa Kaka, Milena Kapral, Pola Malesa, Julia Nowakowska, Oliwia Żużniew, Maksymilian Dardziński, Nina Hacia, Hend Kaka, Lena Malesa, Kinga Marczyk, Hanna Sołtysik, Aniela Więcek, Jagoda Bluszcz, Szymon Konik, Łukasz Kruczyk, Kinga Szafaryn

 Nagrody Burmistrza Miasta dla pracowników oświaty z okazji Dnia Edukacji Narodowej:

Przedszkole nr 1: Jolanta Skotak, Martyna Rozmarynowska

Przedszkole nr 3: Krystyna Stańkowska, Edyta Borowska

Przedszkole nr 4: Monika Kacprzak, Hanna Brylska

Przedszkole nr 6: Anna Sobieraj, Jolanta Kamińska

Przedszkole nr 7: Katarzyna Grzegorek, Izabela Roguska

SP nr 1: Małgorzata Gorgis, Małgorzata Adamczyk, Romana Koperska

SP nr 2: Dariusz Kosiński, Katarzyna Proch, Małgorzata Kornacka

SP nr 3: Krzysztof Werłaty, Małgorzata Dobrzyńska, Aldona Kłos-Gosik, Barbara Okraska

SP nr 4: Anna Kuliś, Agnieszka Myczka, Małgorzata Orlikowska, Bożena Stefaniak, Joanna Winnicka

SP nr 6: Jadwiga Sikorska, Beata Wasilewska, Artur Wojtanowicz, Łukasz Trawiński

SP nr 7: Zbigniew Pakuła, Renata Chudzyńska, Aneta Rosińska, Ewa Gawrysiak

Miejski Zespół Ekonomiczno-Administracyjny: Danuta Szewczyk-Kozłowska

Źródło i fot. UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz