Droga jak spod igły

Reklamy

Mieszkańcy Feliksowa w gminie Sochaczew długo czekali na nową drogę, która połączy ich miejscowość z innymi arteriami komunikacyjnymi. W końcu dzięki rządowemu wsparciu i współpracy mieszkańców udało się wyszykować doskonały i równy trakt. W poniedziałek, 24 października odbyło się oficjalne otwarcie nowej drogi z udziałem lokalnej społeczności i radnych gminy Sochaczew.

Jeszcze parę lat temu, a nawet nie tak dawno była to niemal ścieżka. Trudno mówić, że była to droga, gdyż miała ona około 3 metrów szerokości. Jednak udało nam się dogadać z mieszkańcami i przekazali pod inwestycje drogowe pasy ziemi na odcinku Kożuszki Parcel – Orły Cesin. Zebraliśmy fundusze i dołożone zostały niemałe pieniądze z dotacji rządowych, by droga została wykonana. Teraz to wspaniały szlak komunikacyjny, którym możemy się pochwalić – stwierdził w czasie uroczystości Czesław Ćwikliński, przewodniczący Rady Gminy Sochaczew.

Nie była to jedyna droga przebudowywana w gminie i dostosowywana do nowych warunków komunikacyjnych. Prace dotyczyły modernizacji sieci dróg gminnych. Jak zaznacza Mirosław Orliński, wójt gminy Sochaczew, inwestycje te były bardzo ważne ze strategicznego punktu widzenia dla mieszkańców gminy.

Zależało nam, by te wsie miały w całości dobre skomunikowanie, by każdy mieszkaniec mógł dobrze dojechać do głównych dróg. Kompleksowo staramy się poprawiać stan naszych gminnych dróg – zaznacza wójt Orliński.

Cała inwestycja łącznie kosztowała 5 689 752 złote, z czego dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych z Rządowego Funduszu Polski Ład wyniosło ponad 4 mln złotych. Droga w Kożuszkach to około 1150 metrów. Z kolei prawie 15 km drogi to inwestycja w Bielicach – Sielicach. Natomiast oddawana do użytku droga na odcinku Kożuszki Parcel – Orły Cesin realizowana była dwuetapowo. Pierwszy odcinek o długości 580 metrów i drugi końcowy to 832 metry. Drogi mają szerokość 5,5 metra, czyli są niemal dwukrotnie szersze niż pierwotnie istniejące.

Na uroczystość otwarcia przybyli przedstawiciele samorządu lokalnego. Był obecny również Maciej Małecki, poseł na Sejm RP, któremu mieszkańcy dziękowali za to, że wspierał ich starania w modernizacji i przebudowie drogi. Dziękowano także obecnemu na uroczystości wykonawcy drogi za solidne wykonanie całości inwestycji.

­ – Z naszej perspektywy ważne są nie tylko duże, kluczowe inwestycje, ale też te mniejsze, bardzo potrzebne mieszkańcom. Znam tę drogę, kiedy była właściwie ścieżką i jako młody człowiek pokonywałem ją na rowerze, jeżdżąc po okolicy. Ważne jest, by inwestycje potrzebne mieszkańcom były realizowane. A drogi to strategicznie najważniejsze dla mieszkańców szlaki komunikacyjne. Mam nadzieję, że ta droga będzie długie lata służyć lokalnej społeczności – wspomniał poseł Maciej Małecki w trakcie otwarcia drogi.

Za staranne wykonanie, na najwyższym poziomie, drogi przebiegającej przez Feliksów dziękowała Dorota Borek, radna gminy Sochaczew. Na uroczystości byli obecni niemal wszyscy radni gminy, sołtysi oraz mieszkańcy wsi.

Po części oficjalnej odbyło się przecięcie symbolicznej wstęgi otwierającej drogę oraz poświęcenie jej przez Kazimierza Wojtczaka, proboszcza parafii w Trojanowie. Poświęcił on drogę, by była bezpieczna i dobrze służyła podróżującym nią kierowcom i mieszkańcom.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz