Biblioteki szkolne z dofinansowaniem

fot.pixabay
Reklamy

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 3, dotyczącego rozwijania zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych, biblioteki szkolne w MOW, ZS RCKU, ZS CKP, LO Chopina otrzymały w 2022 roku środki finansowe na zakup książek, działań promujących czytelnictwo w sumie 48 750 zł, w tym 39 000 zł to środki pochodzące UM Sochaczew z dotacji oraz 9 750 zł to wkład organu prowadzącego, czyli Starostwa Powiatowego w Sochaczewie.

W każdej z wymienionych szkół zakupy książek były poprzedzone konsultacjami z nauczycielami, uczniami i rodzicami.

Biblioteka szkolna w ZS RCKU wzbogaciła się o 183 książki. Zakupiono nowości wydawnicze. Są wśród nich powieści, kryminały, fantastyka, reportaże i biografie. W części poruszane są problemy społeczno- polityczne współczesnej Europy i Świata. W ramach promocji czytelnictwa zakupiono książki przeznaczone na nagrody dla uczniów będących najlepszymi czytelnikami, należących do klubu czytelnika. W bibliotece odnowiono również częściowo wyposażenie w meble. Kupiono 2 biurka, regał i 2 szafki na karty katalogowe za 6 tysięcy złotych. Zarówno nowy wystrój czytelni, jak i książki wzbudziły zainteresowanie młodzieży. Czytelnicy z ciekawością przeglądają, komentują i wypożyczają nowości wydawnicze. Można powiedzieć, że Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa znacząco wpłynął na ożywienie ruchu w bibliotece szkolnej i wzrost wypożyczeń. To z kolei w przyszłości na pewno przełoży się na poszerzenie zainteresowań młodzieży, wzbogaci ich wiedzę i ułatwi rozwój osobisty.

Dla Technikum im. I. Włodzimierza Garbolewskiego w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Sochaczewie, w ramach programu wieloletniego – „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021 – 2025” – Priorytet 3, dokonano zakupu: książek będących nowościami wydawniczymi, m.in. „Empuzjon” O. Tokarczuk, „Hate” A. Gibbson, „Matka wszystkich lalek” M. Szwaja, „Mury Hebronu” A. Stasiuk, „Okrutny książę” R. Holly, „Opowieści galicyjskie” A. Stasiuk, „Percy Jackson i Bogowie olimpijscy” R. Rick, „Pieśń o Achillesie” M. Miller, „Słońca bez końca. Biografia Kory”, B. Biały, „Talita”, „Weiser Dawidek” P. Huelle; książek historycznych, m.in.: „Czas wilka. Powojenne losy Niemców” H. Jahner, „Długi taniec za kurtyną. Pół wieku armii radzieckiej w Polsce” G. Szymanik, „Kaci Wołynia” M. Koprowski, „Raport W. Opowieść rotmistrza Pileckiego” G. Nocq, „Wilcze tropy” – cykl zeszytów; lektur szkolnych (w tym z czcionką ułatwiającą czytanie), m.in.: „Zbrodnia i kara” F. Dostojewski, „Wesele” S. Wyspiański, „Pożegnanie z Marią i inne opowiadania” T. Borowski, „Potop” H. Sienkiewicz, „Medaliony” Z. Nałkowska, „Makbet”, „Romeo i Julia” W. Szekspir, „Wybór poezji” z serii „Klasyka mistrzów”; książek w wersji elektronicznej (audiobooki): „Bibliotekarka z Auschwitz” A. G. Iturba, „Gloria victis” E. Orzeszkowa, „Ogniem i mieczem” H. Sienkiewicz, „Proces” F. Kafka, „Przedwiośnie” S. Żeromski, „Sklepy cynamonowe” B. Schultz.

Dla szkoły udało się ponadto pozyskać sprzęt komputerowy do wykorzystania przez nauczyciela bibliotekarza, a są to: komputer z głośnikami i kamerą, monitor 24′, drukarka kolorowa o formacie A4, licencjonowany program Office 2021 Profesjonal Plus. Szkoła pozyskała także książki będące nagrodami dla uczniów biorących udział w działaniach promujących czytelnictwo.

W ramach NPRC w 2022 roku dla Branżowej Szkoły I Stopnia Specjalnej w MOW w Załuskowie zakupiono 445 książek (nowości wydawniczych), w tym 45 egzemplarzy lektur zgodnych z podstawą programową.

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 Priorytet 3, biblioteka Liceum Ogólnokształcącego im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie otrzymała fundusze w kwocie 15 tyś. zł. Księgozbiór biblioteki szkolnej wzbogacił się o 402 książki, w tym o 305 egzemplarzy lektur oraz nowy sprzęt komputerowy do wykorzystania przez nauczyciela bibliotekarza. Wśród zamówionych pozycji znalazły się lektury, biografie, książki beletrystyczne (w tym literatura młodzieżowa, fantastyka, literatura kryminalna i obyczajowa, poezja, reportaże), literatura historyczna.

Poszerzenie księgozbioru nie tylko o lektury szkolne, ale także o książki zgodne z potrzebami i zainteresowaniami czytelników spowodują zwiększenie zainteresowania biblioteką i książką, pozwolą uczniom miło spędzać czas na przerwach, prowadzić dyskusje na temat przeczytanych dzieł. Dostarczą pozytywnych emocji, wielu wrażeń, fascynujących podróży przez labirynty wyobraźni, wypraw do niezwykłych światów stworzonych przez autorów, bogactwa przeżyć i wielu emocji w towarzystwie ulubionych bohaterów literackich. Rozbudzą różnego rodzaju zainteresowania, umożliwią uczestniczenie w ciekawych zajęciach i projektach edukacyjnych, zachęcą do nowych, ciekawych działań na rzecz promowania czytelnictwa.

PZE Sochaczew

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz