„Atria” już z nową siedzibą

Po roku od uruchomienia nowej siedziby Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Antares”, tym razem swoje podwoje otworzyła druga z siedzib POW o nazwie „Atria”. W ostatni piątek września miało miejsce jej uroczyste otwarcie. Oba budynki znajdują się przy ul. Matejki w Chodakowie. Dzieci i młodzież z Giżyc są już w komplecie w sochaczewskich domach. Warunki, w jakich zamieszkali wychowankowie są fantastyczne, za co zresztą same dzieci i młodzież są bardzo wdzięczne. Ich uśmiech i radość są tego najlepszym dowodem.

Nowa siedziba Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej robi niezwykłe wrażenie. Nie ukrywają tego sami mieszkańcy – Czujemy się tu wspaniale, dziękujemy, że możemy mieszkać w takim miejscu. Wszędzie mamy blisko, do szkoły, na boisko, na basen, czy do sklepu. Do tego jesteśmy razem i dobrze nam z tym – mówili. Przysłuchiwali im się zaproszeni goście, wśród których byli m.in. reprezentujący samorząd powiatowy: Andrzej Kierzkowski, przewodniczący Rady Powiatu, skarbnik Teresa Pawelak, radni powiatowi – Daniel Janiak, Agnieszka Ptaszkiewicz czy Marcin Odolczyk, dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Sportu. Obecne były także nieustannie współpracujące z placówką: Katarzyna Kajak, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i Urszula Opasiak, dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji oraz dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół. W tym szczególnym dniu nie zabrakło też przedstawicieli miasta na czele z burmistrzem Sochaczewa Piotrem Osieckim – Niezwykle cieszę się, że jesteście z nami, w naszym Sochaczewie, witam Was serdecznie drodzy mieszkańcy na naszej ziemi. Jesteśmy uradowani i dumni, że tu zamieszkaliście – mówił z radością burmistrz.

W podobnym tonie wypowiadał się przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Kierzkowski, składając przy okazji serdeczne życzenia – Życzę wam ciepłej, domowej atmosfery, wzajemnego szacunku, żebyście tu osiągali sukcesy, a pani dyrektor, żeby lekko przeprowadziła placówkę przez ten trudny czas kryzysu. My, jako Rada Powiatu będziemy zawsze starać się o to, by Was moi mili bardzo wspierać, niech Bóg Wam błogosławi – zapewniał.

Przypomnijmy, we wrześniu 2020 r. Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza w Giżycach z filią „Mały domek” w Giżycach została przekształcona na dwie placówki: Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczą „Atria” i Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczą „Antares”. Nastąpiło to celem dostosowania się do przepisów ustawy, które ograniczają ilość dzieci do 14 osób w jednej placówce. Obie placówki znalazły swoje miejsce w Sochaczewie, przy ul. Matejki, gdzie właśnie na ten cel powiatowy samorząd zakupił i zaadoptował dwa domy. – Lokalizacja Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej z jednej siedziby w Giżycach na dwa domy liczące po 14 dzieci zmieniła się, bo tak nakazywała nam ustawa. Stworzenie podopiecznym z PO-W bardzo dobrych, domowych warunków do rozwoju i życia było priorytetem obecnego Zarządu Powiatu. Rozważaliśmy wiele wariantów, wybraliśmy najlepszy, który pozwoli stworzyć podopiecznym namiastkę prawdziwego domu z kuchnią, jadalnią, pokojami, wspólnym miejscem, gdzie mogą spędzać czas, z indywidualnymi pokojami, które umożliwiają im odrobienie lekcji w ciszy i spokoju, ale też ogródkiem, gdzie mogą odpoczywać. Braliśmy też pod uwagę lokalizację, by dzieci miały dostęp do szkół, ośrodków kultury, sportu, ale też blisko do swoich rówieśników z klasy – mówi wicestarosta Tadeusz Głuchowski – Dwa budynki Placówki prawie ze sobą sąsiadują, znajdują się na jednej ulicy, na jednym osiedlu. Myślę, że nie mogliśmy wybrać lepszego miejsca. W kameralnych, zbliżonych do domowych warunkach mieszka tu grupa kolejnych 14 dzieci uśmiechniętych i zadowolonych. Bardzo się cieszę, że w tym domu będą mieszkać dzieci, które znajdą tutaj bezpieczną przystań – dodaje wicestarosta, który podkreślmy, od początku wykazywał bardzo duże zaangażowanie w przeprowadzkę i osobiście nadzorował prace nad adaptacją obu nowych siedzib.

Obecny również podczas uroczystości otwarcia Jan Paweł Kraśniewski, wójt Gminy Iłów przypominał – Pamiętam to burzliwe spotkanie przed przeprowadzką i ówczesną wypowiedź burmistrza, że miasto przyjmie dzieci z przyjemnością. Myślę, że w tym ośrodku dzieci będą zadbane i będą miały wszędzie blisko. Ustawa nakazuje mniejsze ośrodki i jest to spełnione. Starostwo tę pracę wykonało bardzo dobrze.

Kamila Gołaszewska-Kotlarz, dyrektor PO-W ze wzruszeniem dziękowała za decyzję Zarządu Powiatu dotyczącą nowego miejsca zamieszkania jej podopiecznych.

Dzisiejsze, symboliczne otwarcie odbyło się w towarzystwie znamienitych gości, którzy wspierają naszych wychowanków, a przy okazji podarowali nam wyśmienite prezenty. Dziękuję im wszystkim, a szczególne podziękowania kieruję w stronę Zarządu Powiatu w Sochaczewie, na którego ogromną pomoc i wsparcie zawsze mogliśmy liczyć – mówiła dyrektor –Dziękujemy sponsorom, których niemały wkład pozwolił nam urządzić pokoje dla dzieci – dodała.

Całość pięknej uroczystości została zwieńczona wspólnym słodkim poczęstunkiem, podczas której brylował specjalnie przygotowany okolicznościowy tort. Niech ten Dom będzie azylem bezpieczeństwa i pokoju, pełnym radości i wzajemnej miłości jego uśmiechniętych mieszkańców. Tego właśnie życzymy!

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz