Zielony laur dla gminy

Już po raz 16. Polska Izba Gospodarcza Ekorozwój przyznała nagrody dla najbardziej ekologicznych organizacji, firm i samorządów w konkursie „Zielony Laur”. Celem konkursu jest promowanie dobrych praktyk oraz projektów w zakresie ekologii i ochrony środowiska. Laureaci Zielonego Lauru” mogą liczyć na pozytywny rozgłos w Polsce i za granicą. W tegorocznej edycji wśród nagrodzonych znalazła się gmina Teresin.

 Gala konkursowa, połączona z wręczeniem laurów, odbyła się 21 września w Pałacu Staszica w Warszawie, który jest siedzibą Polskiej Akademii Nauk. Od 15 lat kapituła konkursowa PIGE przygotowuje ranking osiągnięć samorządów, firm, a także instytucji oraz osób zajmujących się realizacją przedsięwzięć ekologicznych. W szczególności zwracana jest uwaga na podmioty i projekty, które nowatorsko podchodzą do ekologii, propagują ekorozwój oraz ochronę środowiska, jak też wykorzystują osiągnięcia nauki i nowe technologie. Kapitule przewodniczy i w jej imieniu wręcza nagrody prof. dr hab. Marek Gromiec.

Najefektywniejsze przedsięwzięcia ekologiczne uhonorowane zostają Dyplomem za zasługi dla rozwoju ochrony środowiska oraz Statuetką „Zielony Laur”. Zwycięzcy mogą także liczyć na szeroką promocję ich działalności i publikacje w branżowych wydawnictwach. Mogą także skorzystać ze zniżki na ekspertyzy oraz inne opracowania wykonywane przez PIGE, a także wsparcie w projektach dotyczących ekorozwoju.

Jury konkursowe doceniło w tym roku aż dwie proekologiczne inwestycje poczynione w gminie Teresin. Pierwszą z nich jest nanotechnologiczna stacja uzdatniania wody przy al. XX-lecia w Teresinie. Jest ona w stanie uzdatnić nawet bardzo zanieczyszczoną wodę pitną i przemysłową. Drugim osiągnięciem wartym wyróżnienia była biomechaniczna oczyszczalnia ścieków w Skotnikach. Dzięki tej inwestycji odprowadzane do Pisi wody charakteryzują się wysoką klasą czystości i mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie ekosystemu rzeki.

Gala wręczenia nagród zgromadziła tych, którzy na co dzień angażują się w promocję ekorozwoju, a poprzez swoje pomysły i realizowane projekty czynnie włączają się do budowania właściwej postawy i świadomości społecznej, jak również do szeroko rozumianej ochrony środowiska. W trakcie uroczystości Marek Olechowski, wójt gminy Teresin, odebrał z rąk prof. Marka Gromca dyplom i statuetkę. To pierwsze wyróżnienie w dziedzinie ekologii dla teresińskiego samorządu.

Z ogromną satysfakcją przyjąłem nagrodę dla gminy Teresin. Dziękuję kapitule za to, że doceniła nasze wysiłki na rzecz ekologii i przyznała nam Zielony Laur”. Takie wyróżnienia bardzo cieszą – poinformował wójt gminy Teresin.

Gmina Teresin jako zwycięzca może teraz liczyć na szeroką promocję swojej działalności w dziedzinie ekologii i publikacje w branżowych wydawnictwach. Może także skorzystać ze wsparcia PIGE przy innych projektach dotyczących ekorozwoju. Choć przyznane wyróżnienia za proekologiczne inwestycje w Teresinie i Skotnikach cieszą się uznaniem specjalistów i mieszkańców, to nie są to jedyne inwestycję, w których przyświeca dbałość o ekologię i środowisko. W wielu innych inwestycjach samorząd teresiński dokłada starań, by poza funkcją społeczną były to obiekty przyjazne środowisku.

Bogumiła Nowak

Fot. UG Teresin

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz