
Do udziału w konferencji zaproszono zarówno młodych badaczy, jak i naukowców o ugruntowanej pozycji i bogatym dorobku działających na polu historii społecznej, historii wojskowości, historii gospodarczej, muzealnictwa oraz pokrewnych dziedzin. Zaplanowano trzy bloki tematyczne dotyczące pól bitewnych, przemysłu obronnego i służby garnizonowej. W każdym zorganizowane zostaną panele dyskusyjne.
W piątek wykład inaugurujący wygłosi dr Paweł Rozdżestwieński, były dyrektor sochaczewskiego muzeum, a obecnie szef wrocławskiego oddziału IPN. Poświęci go cmentarzom wojennym września 1939 roku na terenie powiatu sochaczewskiego i perspektywom badawczym na ich obszarach.
Po nim wykłady wygłosi niemal dwudziestu naukowców i historyków związanych m.in. z Narodowym Uniwersytetem Pedagogicznym im. Tarasa Szewczenki (Czernichów, Ukraina), Akademią Marynarki Wojennej, Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, Szkołą Doktorską przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, Muzeum Okręgowym w Koninie, Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie, Uniwersytetem Warszawskim, Akademią Nauk Ukrainy, Muzeum Narodowym w Lublinie, Instytutem Pamięci Narodowej.
Głos zabiorą też pracownicy muzeum ziemi sochaczewskiej: Radosław Jarosiński opowie o ekspozycji pól bitewnych na przykładzie MZSiPBnB, a dyrektor placówki, dr Michał Górny, o zaopatrzeniu i wyposażeniu w broń powstańców styczniowych.
W konferencji można wziął udział aktywnie, albo tylko w roli słuchacza. Właśnie ruszyła rejestracja tych, którzy chcieliby uczestniczyć w dyskusji.
Aby to zrobić należy zarejestrować się poprzez aplikację Microsoft Teams i kliknąć w poniższy link: https://tiny.pl/wtx4x.
Wykładów można również słuchać poprzez muzealny kanał Youtube: https://www.youtube.com/…/UCMn8puO5XeACzhVoBvP…/featured
Konferencję swym patronatem objął burmistrz Piotr Osiecki.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis