Zaproszenie przyjęło dwudziestu naukowców i historyków

Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, miasto Sochaczew oraz Instytut Pamięci Narodowej organizują w ten weekend konferencję naukową „Dziedzictwo wojskowe w historii lokalnej XV–XX wiek”. Datę wybrano nieprzypadkowo, zbiega się z 83. rocznicą zakończenia Bitwy nad Bzurą.

Do udziału w konferencji zaproszono zarówno młodych badaczy, jak i naukowców o ugruntowanej pozycji i bogatym dorobku działających na polu historii społecznej, historii wojskowości, historii gospodarczej, muzealnictwa oraz pokrewnych dziedzin. Zaplanowano trzy bloki tematyczne dotyczące pól bitewnych, przemysłu obronnego i służby garnizonowej. W każdym zorganizowane zostaną panele dyskusyjne.

W piątek wykład inaugurujący wygłosi dr Paweł Rozdżestwieński, były dyrektor sochaczewskiego muzeum, a obecnie szef wrocławskiego oddziału IPN. Poświęci go cmentarzom wojennym września 1939 roku na terenie powiatu sochaczewskiego i perspektywom badawczym na ich obszarach.

Po nim wykłady wygłosi niemal dwudziestu naukowców i historyków związanych m.in. z Narodowym Uniwersytetem Pedagogicznym im. Tarasa Szewczenki (Czernichów, Ukraina), Akademią Marynarki Wojennej, Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, Szkołą Doktorską przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, Muzeum Okręgowym w Koninie, Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie, Uniwersytetem Warszawskim, Akademią Nauk Ukrainy, Muzeum Narodowym w Lublinie, Instytutem Pamięci Narodowej.

Głos zabiorą też pracownicy muzeum ziemi sochaczewskiej: Radosław Jarosiński opowie o ekspozycji pól bitewnych na przykładzie MZSiPBnB, a dyrektor placówki, dr Michał Górny, o zaopatrzeniu i wyposażeniu w broń powstańców styczniowych.

W konferencji można wziął udział aktywnie, albo tylko w roli słuchacza. Właśnie ruszyła rejestracja tych, którzy chcieliby uczestniczyć w dyskusji.

Aby to zrobić należy zarejestrować się poprzez aplikację Microsoft Teams i kliknąć w poniższy link: https://tiny.pl/wtx4x.

Wykładów można również słuchać poprzez muzealny kanał Youtube: https://www.youtube.com/…/UCMn8puO5XeACzhVoBvP…/featured

Konferencję swym patronatem objął burmistrz Piotr Osiecki.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz