Park w Granicach oficjalnie otwarty

Zakończyła się kluczowa inwestycja w gminie Teresin. Park w Granicach już działa i przyjmuje chętnych do wypoczynku i relaksu. Na uroczyste otwrcie obiektu w sobotę,  3 września przybyły tłumy. Po przecięciu symbolicznej wstęgi mieszkańcy mogli po raz pierwszy zobaczyć cały obiekt, który jest imponujący. To wyczekana .inwestycja i dawno obiecywana mieszkańcom Granic.

 Park w Granicach rozpoczęto budować w połowie 2020 roku. Cały projekt kosztował  8,6 mln złotych, w tym znalazło się 3,5 mln złotych dofinansowania od Adama Struzika, marszałka województwa mazowieckiego. Park podzielony jest na kilka stref, zgodnie z planami jakie zostały przedstawione przez Marka Olechowskiego, wójta gminy Teresin. Projekt przewidywał uporządkowanie terenu i wyznaczenie ciągów pieszych i pieszo-jezdnych. Przeprowadzono tu dodatkowe nasadzenia drzew, krzewów, kwiatów i pnączy. Wprowadzono też elementy rekreacji ruchowej i wypoczynku. Park podzielony został na strefy funkcjonalne i dostosowane do różnych grup wiekowych. W zamierzeniu jest on międzypokoleniowym miejscem spotkań dla okolicznych mieszkańców. W opinii wójta to miejsce dla każdego mieszkańca i turysty – przyjazne, zadbane i będące wizytówką gminy Teresin.

– Wcześniej był to teren niezbyt przyjemny i trochę zdziczały. Przed laty podjąłem decyzję, by coś z tym w końcu zrobić, uporządkować ten teren i zagospodarować. To grunty należące do parafii w Niepokalanowie, stąd podpisałem umowę z nią na długoletnie użytkowanie. Teraz, jak widać miejsce to nabrało zupełnie innego charakteru i jest przyjazne dla ludzi – zauważył wójt Olechowski.

Na otwarciu parku w Granicach był też  marszałek Adam Struzik, główny sponsor powstania tej inwestycji, który był zachwycony gotowym obiektem. Jak podkreślił ważne jest to, że to miejsce dlaosób w każdym wieku. I w dodatku bardzo zielone, o co zabiegał właśnie wójt. Jest tu specyficzny mikroklimat, jaki tworzą rośliny oraz spływająca woda.

Z kolei Adam Orliński, wiceprzewodniczący sejmiku mazowieckiego, który przybył na uroczystość z rodziną zauważył, że ten park stał się faktem przede wszystkim dzięki wsparciu udzielonemu przez marszałka województwa mazowieckiego, za co mu podziękował. Po przemówieniach i podziękowaniach ojciec proboszcz Mariusz Książek dokonał aktu poświęcenia obiektu, po czym uroczyście przecięto wstęgę.

W końcu mieszkańcy ruszyli wielką ławą zwiedzać park. Znajdują się w nim strefy – wodna, zachwycająca głównie dzieci, strefa z siłownią plenerową, z miasteczkiem rowerowym, placem zabawy oraz tężnią, z której najbardziej cieszą się seniorzy. Park wyposażony jest w elementy małej architektury: ławki, kosze na śmieci, są też toalety. Co ważne, park korzysta z nowoczesnych technologii – na budynku toalety zamontowano panele fotowoltaiczne, a przy niektórych ławkach są miejsca do ładowania telefonów. Jest nawet punkt biblioteczny wymiany książek. Niemałe zainteresowanie wzbudziły też dwa odcinki sztucznej rzeki. Wykonaniem całego obiektu zajęła się firma Sorted.

Park jest proponowany jako miejsce spotkań, rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców gminy oraz turystów. To świetna wizytówka gminy, która przyciągnie wielu turystów.

 Bogumiła Nowak

Fot. Adam Orliński, FB

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz