Wspomnienie zamkniętej szkoły

Reklamy

STARE GNATOWICE Choć Szkoła Podstawowa w Nowych Paskach  od dawna nie istnieje, to jednak jej absolwenci i nauczyciele spotkali się na zjeździe, który odbył się 27 sierpnia w remizie strażackiej w Starych Gnatowicach. Przybyli ci, którzy nie mogą zapomnieć szkoły, zarówno byli uczniowie, jak też żyjący jeszcze nauczyciele.

Po II wojnie światowej, najprawdopodobniej w 1947 roku, w Pałacu Karnkowskich w Paskach utworzono szkołę podstawową. Zaadaptowany budynek był zrujnowany, ale uporządkowano kilka pomieszczeń na potrzeby uczniów. Od 1952 roku kierownikiem był Aleksander Kaźmierczak, który nią kierował do 1973 roku, kiedy to placówka została zamknięta wskutek reformy oświaty.

Życiowe drogi uczniów i nauczycieli rozeszły się, ale zawsze myślami wracali w to miejsce i stąd narodził się pomysł zjazdu absolwentów i nauczycieli. Część z nich miała ze sobą stały kontakt, innych udało się odnaleźć portalom społecznościowym.

Na zjazd przybyło prawie 150 osób. Wśród gości znaleźli się przedstawiciele grona pedagogicznego, w tym Helena Żakowska, Emilia Pawik (Włodarczyk), Jadwiga Jędrzejewska, Anna Szmechtig, Barbara Sowa, Barbara Machnicka, Irena Bońkowska, Mirosława Burzyńska. Wszystkim wręczono bukiety róż, dziękując za lata nauki. Na spotkaniu pojawili się także obecni właściciele pałacu w Paskach – Elżbieta i Mirosław Naderowie. Obecnie pałacyk jest odrestaurowany i użytkowany przez nich. Zachwyca swoim wyglądem, a uroku dodaje mu też okalający go zadbany park.

Jak twierdzą absolwenci SP w Paskach, szkoła była dla nich drugim domem. Stąd uczniowie, jak i nauczyciele, przyjechali na zjazd pełni wspomnień i ciekawi spotkania z przyjaciółmi z dzieciństwa i nauczycielami. Po krótkim, oficjalnym otwarciu, minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych uczniów i nauczycieli. Uczestnicy zjazdu wpadli na pomysł w trakcie rozmów i wspólnej zabawy, by organizować kolejne zjazdy. Ustalono też, że msza św. w intencji żyjących i zmarłych nauczycieli i absolwentów SP w Paskach odbędzie się 19 listopada w Niepokalanowie.

BN

Fot. UG Teresin

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz