W Brochowie podziękowaliśmy za zebrane plony

Reklamy

Po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią wróciliśmy do organizacji Dożynek Powiatu Sochaczewskiego w pełnym wydaniu, tj. uroczystej mszy świętej dziękczynnej za zebrane przez rolników plony oraz części artystyczno-rozrywkowej. Tym razem rolę współgospodarzy Święta Plonów Ziemi Sochaczewskiej wraz z sochaczewskim samorządem powiatowym pełniła gmina Brochów oraz parafia pw. św. Jana Chrzciciela i św. Rocha w Brochowie. Dożynki odbyły się w Brochowie, w niedzielę, 18 września.

Uroczystości rozpoczęła msza święta, odprawiona w intencji rolników w brochowskiej Bazylice przez proboszcza księdza Pawła Olszewskiego, który to poświęcił złożone na ołtarzu przez delegacje wszystkim gmin powiatu sochaczewskiego wieńce oraz bochny chleba.

Delegacji powiatowej przewodziła Jolanta Gonta, starosta sochaczewski wraz z Piotrem Szymańskim, wójtem gminy Brochów oraz przewodniczący Rad Powiatu – Andrzej Kierzkowski i… Gminy – Jacek Karaś. W tym roku rolę starostów dożynkowych pełnili Emilia i Janusz Miecznikowscy – ze wsi Gorzewnica. Wraz z rodzicami i córkami prowadzą gospodarstwo o powierzchni 120 hektarów, które specjalizuje się głównie w uprawie roślinnej. Pan Janusz jest radnym gminy Brochów, służy w jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Kromnowie. Pani Emilia również należy do jednostki OSP w Kromnowie, działa też w Kole Gospodyń Wiejskich Kromnów. Ponadto, pan Janusz prowadzi firmę, zajmującą się leśnictwem. Wykonawcą powiatowego chleba dożynkowego była piekarnia Violetty Gzik-Janiak z Sochaczewa, zaś wieniec powiatowy wykonała kwiaciarnia Agawa – Bogumiły Lepieszki z Konar. Delegacje szkół oraz instytucji związanych z rolnictwem złożyły kosze z darami. Również w Bazylice miało miejsce złożenie podziękowań wszystkim delegacjom, instytucjom, szkołom i jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych, zaangażowanym w przygotowanie powiatowego święta plonów. Starosta wraz z wójtem podziękowali za obecność w tak ważnej powiatowej uroczystości, która każdego roku odbywa się na terenie innej gminy. Złożyli też podziękowania rolnikom za codzienny trud ich pracy i wysiłek wkładany w rozwój polskiego rolnictwa.

Po mszy uczestnicy przeszli w korowodzie na pobliski teren, gdzie miały miejsce dalsze uroczystości. W oficjalnych wystąpieniach, obok gospodarzy Dożynek – starosty i wójta głos zabrali Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, który m.in. odczytał list premiera Mateusza Morawieckiego skierowany do uczestników i rolników ziemi sochaczewskiej. Przemawiali do zebranych również Adam Orliński, wiceprzewodniczący Sejmiku Mazowieckiego, Andrzej Kierzkowski, przewodniczący Rady Powiatu, Aneta Roskosz – przew. Rady Powiatowej MIR i Krzysztof Szumski – dyrektor oddziału MODR w Bielicach. Nie mogło zabraknąć obrzędu przekazania a następnie dzielenia chlebem.

Część rozrywkowa rozpoczęła się od występu Sochaczewskiej Orkiestry Dętej. Były też występy artystyczne dzieci ze szkół podstawowych – ze Śladowa, Brochowa i Lasocina. Po raz dwunasty rozstrzygnięto konkurs powiatowy na „Miodowe przysmaki ziemi sochaczewskiej”. Wybrano najsmaczniejsze ciasta i nalewki (o przebiegu i zwycięzcach piszemy w oddzielnym materiale). Na scenie pojawił się też Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca „Folklorek”, działający przy Sochaczewskim Centrum Kultury. Rozstrzygnięto także konkurs „Bitwa Regionów”, którego organizatorem był Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przy wsparciu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Założeniem konkursu było przygotowanie tradycyjnej potrawy regionalnej (z wyłączeniem deserów) charakterystycznej dla regionu działania koła gospodyń wiejskich. Zgłosiło się 6 KGW, wygrało KGW „Babeczki z Rybna”, II miejsce zajęło KGW „Zgoda” z Iłowa a III – KGW „Aktywni” z Kozłowa Biskupiego i Kornelina.

W dalszej części scenicznych występów przyszedł czas na zespoły rozrywkowego. Pojawił się zespół Make Me Feel, Toledo a na sam koniec do wspólnej tanecznej zabawy zachęcał DJ Slave.

Na placu dożynkowym, gdzie rozstawiona była scena można było odwiedzić stoiska instytucji związanych z rolnictwem oraz typowo komercyjne. Na wszystkich czekał ogródek gastronomiczny, darmowa grochówka a dla najmłodszych wesołe miasteczko i liczne atrakcje, w tym animacje z Elzą i Spółką.

Samorząd powiatowy, obok starosty i przewodniczącego Rady Powiatu reprezentowali także Anna Pawłowska i Bożena Samson – członkowie Zarządu Powiatu oraz Jan Łopata – wiceprzewodniczący Rady Powiatu. Byli też dyrektorzy powiatowych instytucji i szkół oraz radni powiatowi. Nie mogło zabraknąć, przedstawicieli policji, straży i wojska. Do wspólnej zabawy ze sceny zachęcał Marcin Odolczyk, dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Sportu, który zapowiadał kolejne występy i przeprowadzał konkursy, skierowane do uczestników dożynek.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz