Uroczystości ku pamięci poległych żołnierzy

Mieszkańcy powiatu, władze samorządowe, wojsko, policja, straż pożarna, kombatanci, dzieci, młodzież 22 września br. tradycyjnie spotkali się przy pomniku w Boryszewie, by upamiętnić rozstrzelanych tam przez Niemców 50 żołnierzy Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej.

Żołnierze BBON uczestniczyli w walkach z okupantem, które toczyły się w rejonie Sochaczewa, walczyli w Bitwie nad Bzurą. 17 września 1939 r. w rejonie Iłów – Budy Stare około 200 z nich, dostało się do niewoli. Jeńcy trafili do obozu przejściowego w Sochaczewie, a następnie w Żyrardowie, tam na stadionie miejskim w bardzo trudnych warunkach zgromadzono około 30 tys. polskich żołnierzy. 21 września Niemcy, rozsiewając pogłoski o odsyłaniu do domu w pierwszej kolejności bydgoszczan, podstępnie wyselekcjonowali z tłumu 179 żołnierzy batalionu. Poprowadzono ich do Sochaczewa, a npotem do obozu w Boryszewie, gdzie 22 września stanęli przed niemieckim wojskowym sądem polowym. Oskarżono ich o udział w mordowaniu cywilnej ludności niemieckiej podczas tzw. „krwawej niedzieli” 3 września 1939 r. w Bydgoszczy. Choć w trakcie tych wydarzeń żołnierzy oddziału nie było w rodzinnym mieście, w sfingowanym procesie uznano ich za winnych, po czym wytypowano 50 z nich, którym w odwecie wymierzono karę śmierci. Przed godziną 19:00 tego samego dnia skazanych rozstrzelano na gliniance cegielni w Boryszewie. Zamordowani żołnierze spoczywają na cmentarzu w Kozłowie Biskupim, oddalonym około 2 km od miejsca egzekucji.

Tegoroczne uroczystości rozpoczęto od złożenia kwiatów na cmentarzu. Centralna część obchodów miała miejsce przed Pomnikiem Poległych w Sochaczewie – Boryszewie, gdzie została odprawiona polowa msza św. w intencji pomordowanych. Nabożeństwu przewodniczył proboszcz tutejszej parafii ks. Jacek Grzywacz.

Wydarzenie miało uroczystą oprawę wojskową, o którą zadbała kompania honorowa 38. Sochaczewskiego Dywizjonu Zabezpieczenia Obrony Powietrznej im. mjr. Feliksa Kozubowskiego. Był apel poległych, żołnierze oddali salwę honorową. Obchody zakończono złożeniem biało-czerwonych wiązanek.

W uroczystości uczestniczyli m.in. starosta sochaczewski Jolanta Gonta, zastępca przewodniczącego Rady Powiatu Jan Łopata, zastępca przewodniczącego Rady Miasta Sochaczew Arkadiusz Karaś, przedstawiciele dowództwa wojska, policji i straży, radni powiatowi i miejscy, harcerze i poczty sztandarowe z miejskich i powiatowych szkół oraz mieszkańcy powiatu. Samorząd gminy Nowa Sucha reprezentował wójt Maciej Mońka.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz