Trzy ważne rocznice – Sochaczew 1942

Fot. SGH-E„Szare Szeregi”

Pod takim hasłem 25 września w parku przy szkole muzycznej odbędzie się Piknik Historyczno-Edukacyjny przypominający o trzech ważnych rocznicach związanych z najnowszą historią Polski. W tym roku mija osiemdziesiąt lat od powstania Armii Krajowej, grupy Zawiszy w strukturze Szarych Szeregów i znaku Polski Walczącej. Do udziału w pikniku szczególnie zachęcamy dzieci i młodzież.

Armia Krajowa była ewenementem na skalę światową. Podziemna organizacja brała udział w akcjach dywersyjnych, regularnych walkach, skutecznie utrudniała życie okupantom. Cały kraj został podzielony na okręgi, obwody i placówki, a w szczycie swej aktywności, latem 1944 roku, liczyła ok. 400 tysięcy żołnierzy. Współpracując z innymi tajnymi organizacjami, utworzyła strukturę podziemną obejmującą cały kraj, który wtedy nie istniał na mapach.

Smak historii

Nie inaczej było w Sochaczewie, gdzie mieściły się zakonspirowane miejsca spotkań, prowadzono szkolenia wojskowe, były magazyny z bronią i wyposażeniem wojskowym, prowadzono produkcję konspiracyjnego uzbrojenia. W wielu miejscach działały zakonspirowane szkoły, tzw. tajne komplety – wylicza Zbigniew Rowiński, zapalony rekonstruktor i założyciel Stowarzyszenia Grupa Historyczno-Edukacyjna „Szare Szeregi”, które organizuje spotkanie z żywą historią.

Podczas pikniku będzie mowa nie tylko o działalności AK, ludziach ją tworzących, najważniejszych akcjach dywersyjnych, ale również historii powstania jej znaku, słynnej „kotwicy” stanowiącej symbol Polski Walczącej.

– Już dziś zapraszamy na warsztaty edukacyjno-historyczne, które odbędą się z podziałem na wiek i umiejętności uczestników. Dla najmłodszych przygotujemy krążki z masy solnej na których znajdzie się odcisk Polski Walczącej, a zadaniem uczestnika będzie pomalowanie „kotwicy”. Starsi i dorośli w czasie warsztatów ślusarskich wykonają własnoręcznie, na płytce z metalu, odcisk Polski Walczącej i breloczek z historycznej łuski – informuje Zbigniew Rowiński.

Najmłodsi bohaterowie

Rekonstruktorzy przypomną też o trzeciej rocznicy, czyli 80 latach, jakie mijają od powstania najmłodszego członu Szarych Szeregów – Zawiszaków, zrzeszającego młodzież w wieku 12-14 lat.

Harcerze nie brali udziału w walkach, ale kształcili się na tajnych kompletach i przygotowywali się do pełnienia służby pomocniczej, np. w czasie powstania warszawskiego Harcerska Poczta Polowa roznosiła listy wśród ludności cywilnej – dodaje Zbigniew Rowiński.

W ramach warsztatów elektrycznych dzieci będą mogły same wytworzyć prąd przy pomocy roweru stacjonarnego, a na warsztatach krawieckich zajmą się szyciem biało-czerwonych opasek na epokowych maszynach na korbkę z 1916 roku. W ramach warsztatów wokalnych zaplanowano wspólne śpiewanie zakazanych piosenek.

Najmłodszych zaprosimy też na samochodowy tor sprawnościowy, czyli przejażdżki repliką samochodu Willys. To elektryczny, wolnobieżny pojazd, w którym każdy z uczestników pikniku wraz z instruktorem będzie mógł zdać mini kurs obsługi pojazdu wojskowego – zachęca.

 Pokolenie Kolumbów

Ponadto w parku otwarta zostanie wystawa broni, wyposażenia, sprzętu i umundurowania od 1939 do 1944 roku, zrekonstruowane będzie stanowisko CKM WZ-30, przyjadą też dwa samochody – Phanomen Granit 25H Kfz.31 i pancerny WZ-34.

Jestem przekonany, że nowoczesna forma warsztatów zainteresuje dzieci, młodzież i dorosłych. To świetna okazja, by w nieco lżejszej formie pokazać zaangażowanie i braterstwo młodych Polaków w czasie II wojny, bohaterstwo harcerzy, przybliżyć losy pokolenia Kolumbów – podsumowuje Zbigniew Rowiński.

Program pikniku jest bardzo bogaty i każdy, bez względu na wiek czy zainteresowania, znajdzie w nim coś dla siebie. Zapraszamy do parku Ignacego Włodzimierza Garbolewskiego – niedziela, 25 września, od 11.00 do 16.00. Piknik organizuje Stowarzyszenie Grupa Historyczno-Edukacyjna „Szare Szeregi”. Zadanie jest współfinansowane przez miasto Sochaczew.

UM Sochaczew/daw

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz