TRUDNA NIECODZIENNOŚĆ W CODZIENNOŚCI

Reklamy

Nasz Patronat

Filia sochaczewska Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej w Warszawie zaprosiła dyrektorów i nauczycieli szkół, wychowawców, bibliotekarzy, szkolnych specjalistów oraz rodziców na konferencję „Niecodzienna codzienność w szkole i w domu. Jak wspierać dziecko w trudnych czasach”. Spotkanie odbyło się 21 września w Kinie Odeon w Sochaczewie.

Na konferencję przybyło wiele zainteresowanych osób. Dopisali zwłaszcza rodzice. Tym bardziej, że można było zapoznać się z licznymi nowościami wydawnictwa Mamania w bardzo atrakcyjnych cenach. Książki dla dzieci w różnych grupach wiekowych, w tym wiele dla najmłodszych, były bardzo kolorowe i ciekawe.

– Cieszę się, że mogę zapoznać się z nowościami nie tylko książkowymi, ale propozycjami ciekawych warsztatów dla dzieci. Nie mam co prawda już dzieci w wieku szkolnym, ale wnuczkę, która jest bardzo ciekawym świata dzieckiem, a te propozycje są bardzo zróżnicowane i atrakcyjne – mówiła jedna z uczestniczek konferencji.

Na początku konferencji Marzena Gołębiewska z Kina Odeon przedstawiła ofertę dla dzieci na ten rok szkolny. Jest w czym wybierać, gdyż są to pomysły nie tylko dla najmłodszych, ale też dla starszych dzieci. Przyświeca temu motto „Nic tak nie tworzy przyszłości, jak marzenia”, które rozwinięte jest w propozycjach dla młodych kinomanów. Dla maluchów, czyli dzieci w wieku 3-7 lat, są „Misiowe poranki” co sobotę. Dla starszych cykle – „Wystawy i opery” (balet, opera, operetka), „Nowe Horyzonty – edukacja filmowa”, „Spotkanie z muzyką”. Są też specjalne spotkania edukacyjne sensoryczne (bajki lub film) oraz raz w miesiącu dla dzieci z problemami autystycznymi.

Katarzyna Wiśniewska i Lena Brożyna-Podsiadły z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sochaczewie wspólnie z uczestnikami konferencji próbowały zdefiniować, czym jest niecodzienność, jakie są jej mechanizmy i jak wpływa na człowieka, zwłaszcza młodego. Jak zaznaczyły, wszystko, co się zmienia, szybko burzy w nas świat, codzienny porządek i rutynę, a to z kolei powoduje stres. I właśnie trzeba szukać form oswojenia dziecka ze stresem, pomóc wyjść z trudnych sytuacji zagrożenia, obaw, niepewności. Trzeba wyzwolić w dziecku aktywność, kształtować elastyczność, kreatywność poprzez rozmowę i wysłuchanie młodego człowieka, by nie bał się otworzyć.

Na temat, jak dotrzeć na co dzień do dziecka, mówiły Ewa Kajetaniak oraz Martyna Wojciechowska z Powiatowego Centrum Pomocy w Sochaczewie. Wspomniały, że ostatnie lata są bardzo trudne dla dzieci, zwłaszcza okres pandemii powodował izolację i strach dziecka przed niewiadomym. Dla najmłodszego obywatela musi być w domu bezpieczeństwo i akceptacja oparta na zrozumieniu jego potrzeb. Tu nie chodzi tylko o zapewnienie dobrych warunków materialnych, ale też codzienne spotkania, zabawy i rozmowy, które pozwolą rozładować poczucie zagrożenia, wynikające ze współczesnych czasów, oraz stres np. przed nauczycielem czy klasówką.

Na koniec konferencji głos zabrała Małgorzata Swędrowska, pracownik Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, która mówiła o uzdrawiającej mocy książek i wpływie literatury w trudnych czasach. Jak zaznaczyła, nie sztuką jest czytać dziecku w wyznaczone godziny, ale wtedy, gdy najmłodszy maluch przychodzi z prośbą o poczytanie mu. Książka zdaniem pani Małgorzaty jest lepsza niż tabletka, czy inny lek uspokajający w czasie stresu, bo pozwala zanurzyć się w piękny, bezpieczny świat i to nawet wtedy, gdy na kartach powieści rozgrywają się dramatyczne wydarzenia. Jednak wtedy czytelnik czy młody słuchacz jest bezpiecznym obserwatorem fikcyjnej rzeczywistości. Prelegentka zaprezentowała najnowsze książki dla maluchów, które po konferencji można było nabyć.

Konferencję zamknął seans filmowy „Johnny” o księdzu Janie Kaczkowskim, który opowiada o losach Patryka Galewskiego, chłopaka, który nie miał łatwego startu w życiu. Film jest oparty na autentycznym wydarzeniu.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz