Trojanowska bardziej bezpieczna

Fot. Jerzy Szostak
Reklamy

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie kończy kolejną z 14 tegorocznych inwestycji, które mają poprawić bezpieczeństwo na drogach powiatu sochaczewskiego. Tym razem jest to budowa inteligentnej sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych i rowerzystów na ulicy Trojanowskiej, które znajduje się przed cmentarzem komunalnym.

W grudniu ubiegłego roku Starostwo Powiatowe w Sochaczewie podpisało szereg umów na realizację inwestycji mających na celu podniesienie bezpieczeństwa pieszych na wybranych przejściach i skrzyżowaniach w powiecie sochaczewskim. Dodajmy, że środki na ten cel powiat w wysokości 2,4 mln zł otrzymał z rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Jesienią  powiatowi przyznano na ten cel dofinansowanie w wysokości 2,4 mln zł w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

 Nie tylko rondo

Otrzymane fundusze zostały przeznaczone na przebudowę 14 przejść na terenie powiatu. Jak podkreślała wówczas Jolanta Gonta, starosta sochaczewski: – Przy rosnącej liczbie pojazdów, konieczne są inwestycje w odpowiednio przygotowane i doświetlone przejścia dla pieszych. Poprawa infrastruktury drogowej w obrębie skrzyżowań, zwłaszcza tych, na których dochodzi do większej liczby niebezpiecznych zdarzeń, jest dla Zarządu Powiatu także kwestią priorytetową. Podobnie jak dla radnych powiatowych i wójtów, którzy wskazali nam i zabiegali o działania ukierunkowane na zwiększenie ochrony uczestników ruchu w konkretnych miejscach na terenie ich gmin i miejscowości.

Wśród inwestycji mających poprawić bezpieczeństwo uczestników ruchu, a w efekcie zmniejszenie liczby wypadków i ich ofiar, znalazła się nie tylko budowa ronda w Żukowie. To także przebudowa przejścia dla pieszych i rowerzystów, które znajduje się przed cmentarzem komunalnym. Dodajmy, że ta inwestycja realizowana jest na zlecenie starostwa przez firmę Podkowa, która otrzyma za to 149 445 złotych.

Inteligentny system

Okazuje się jednak, że niektórzy z naszych czytelników są zdziwieni prowadzoną inwestycją. Dziwi ich, dlaczego wybudowane niedawno, w ramach remontu ulicy Trojanowskiej, przejście musi zostać przebudowane. Wszystko przez znowelizowane przepisy o ruchu drogowym, które zaczęły obowiązywać od połowy 2021 roku. Według nich przejście nie spełnia niektórych parametrów obowiązujących takie obiekty. Chodzi przede wszystkim o jego usytuowanie i związaną z tym ograniczoną widoczność przez rowerzystów wjeżdżających w śluzę od strony domu bankietowego Arkadia, nadjeżdżających samochodów od strony Sochaczewa. Obecnie, ze względu na istniejące tuż przy przejściu ogrodzenie, jest to utrudnione.

Dlatego w rejonie przejścia zamontowany jest inteligentny system sterowania ruchem. Chodzi o kamery z czujnikami, które będą zapalały czerwone światło dla pieszych na przejściu w sytuacji zbliżającego się do niego pojazdu. Co oznacza, że aby pokonać przejście, trzeba będzie, podobnie jak na skrzyżowaniu Al.600-lecia z Pokoju i Polną, nacisnąć przycisk.

Co prawda na przejściu na Trojanowskiej nie doszło jeszcze do wypadku z udziałem pieszych czy rowerzystów, ale starostwo dmucha na zimne. I nie ma się czemu dziwić. Po przebudowie Trojanowska stała się miejscem niedzielnych spacerów oraz rowerowych wycieczek.

Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz