TERESIŃSKIE ŚWIĘTO PLONÓW

Po pandemicznej przerwie w niedzielę, 4 września powrócono w gminie Teresin do hucznego fetowania gminnego Święta Plonów. Była nie tylko msza dziękczynna, ale też barwny korowód dożynkowy, który przejechał ulicami, oraz wspaniały festyn połączony z kiermaszem lokalnych wyrobów oraz koncerty. Mieszkańcy i zaproszeni goście nie zawiedli. Bawili się radośnie i wesoło, tak jak to bywało wcześniej.

Tegoroczne świętowanie dożynek rozpoczęło się mszą św. odprawioną przez proboszcza Mariusza Książka na ołtarzu polowym w Niepokalanowie. Ołtarz wypełniły barwne wieńce dożynkowe przygotowane przez mieszkańców sołectw z terenu gminy Teresin. Dalsza część uroczystości miała miejsce na Placu Rekreacyjnym przy Al. XX-lecia.

Poza rolnikami oraz mieszkańcami sołectw, którzy tłumnie przybyli na obchody Święta Plonów w Teresinie pojawili się przedstawiciele władz samorządowych i urzędu z wójtem Markiem Olechowskim, skarbnikiem Agnieszką Rosą, sekretarzem Grażyną Cierpis-Przysuchą oraz przewodniczącym Rady Gminy Bogdanem Linardem. Przybyło też wielu gości spoza gminy Teresin.

Po zakończonej uroczystości kościelnej, ulicami Paprotni i Teresina ruszył barwny dożynkowy korowód, złożony m.in. ze starostów dożynek, delegacji sołectw oraz mieszkańców gminy. W tym roku honory gospodarzy dożynkowych pełnili Iwona i Paweł Stychlerzowie z Serok Wsi, prowadzący gospodarstwo specjalizujące się w produkcji ziemniaków.

Na placu przy Al. XX-lecia ruszyło miasteczko dożynkowe pełne rozmaitych atrakcji. Mieszkańców oraz zaproszonych gości powitali tam Marek Olechowski i Bogdan Linard. Wójt dziękował rolnikom za ich wytężoną pracę w tak ciężkim roku, w którym nadal była susza, nawałnice oraz trudna sytuacja na rynku rolnym. Bochny chleba upieczone z tegorocznych zbiorów, przekazane zostały przez starostów na ręce wójta i przewodniczącego rady gminy. Zgodnie z tradycją gospodarze święta otrzymanym chlebem podzielili się z zebranymi na placu rekreacyjnym mieszkańcami i gośćmi.

Jak co roku podsumowano też konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W tym roku pierwsze miejsce zdobyło sołectwo w Paprotni, drugie sołectwo Skrzelew, a trzecie ex equo sołectwa Granice i Paski Stare.

Na zakończenie części oficjalnej głos zabrali zaproszeni goście m.in. Lucjan Chrzanowski, prezydent Żyrardowa, Grzegorz Dobrowolski, dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Żyrardowie oraz Jacek Ozdoba, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. W swoim wystąpieniu Tadeusz Szymańczak, były poseł na Sejm RP, odniósł się nie tylko do dożynkowego święta, ale także planów budowy na terenie gminy CPK. Mówił o braku informacji, ogromnej niepewności i uzasadnionych obawach o to, że ewentualne wywłaszczenia bezpowrotnie nie pozbawią ich możliwości wykonywania zawodu rolnika i produkowania żywności, utracie rodzinnych majątków, które wypracowywane były przez wiele pokoleń.

Tradycyjnie jak przed pandemią, finałem Święta Plonów była zabawa. Wśród zespołów znalazły się m.in. Pogotowie Artystyczne z Łowicza ze specjalnym programem dożynkowymi zatytułowanym „Antek i Jagna” oraz zespół „Pogwizdani” z Łącka. Gościł także zespół „Chaber’s”, grający do tańca.

Na kiermaszu produktów lokalnych można było spróbować bigosu, ciast oraz różnych łakoci przygotowanych przez poszczególne sołectwa. Nie zabrakło kramów z rękodziełem, parku zabaw dla dzieci, cukrowej waty, lodów i gofrów. Była też loteria fantowa, z której dochód przekazany był na rzecz pana Darka, mieszkańca Szymanowa, na jego rehabilitację.

Bogumiła Nowak

Fot. UG Teresin

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz