Plaga pijanych na drogach

fot. Policja
Reklamy

Policja zatrzymała sześcioro kierowców, którzy zdecydowali się na jazdę samochodem, będąc w stanie nietrzeźwości. Skrajną nieodpowiedzialnością wykazał się mieszkaniec powiatu ciechanowskiego, który mając trzy promile alkoholu w organizmie, kierował ciągnikiem siodłowym. Policja apeluje o rozwagę i odpowiedzialność za zdrowie, i życie swoje i innych uczestników ruchu drogowego.

Nietrzeźwy kierowca jest ogromnym zagrożeniem dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Zaburzona psychomotoryka uniemożliwia prawidłową ocenę sytuacji na drodze. Pijani kierowcy niejednokrotnie byli sprawcami wypadków na drogach powiatu sochaczewskiego, również tych ze skutkiem śmiertelnym. Policjanci podczas codziennej służby zwracają szczególną uwagę na „podejrzane” manewry na drodze. Nadmierna prędkość lub zbyt wolna jazda kierowcy, a także problemy z utrzymaniem pojazdu na swoim pasie, są poddawane szczegółowej weryfikacji przez policjantów i dzięki temu udaje się wyeliminować z ruchu nietrzeźwych kierowców. Pomocni są również inni uczestnicy ruchu drogowego, którzy coraz częściej dzwonią na numer alarmowy, widząc niebezpieczne zachowania na drodze lub decydują się na ujęcie obywatelskie.

Slalomem przez Janów

Pierwszy nietrzeźwy kierowca trafił w ręce policjantów w wyniku ujęcia obywatelskiego, do którego doszło na ul. Batalionów Chłopskich w Sochaczewie. Mężczyzna, który przyjechał do sklepu, miał 1,8 promila alkoholu w organizmie. Dwie godziny później na ul. Wyszogrodzkiej zatrzymano kierowcę opla, który stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w ogrodzenie posesji, a następnie w inne auto. Urządzenie do pomiaru zawartości alkoholu w organizmie wykazało 2,5 promila. Tego samego dnia do sochaczewskiej komendy wpłynęło zgłoszenie, które dotyczyło kierowcy ciągnika siodłowego, który na drodze krajowej nr 50 w Janowie miał wykonywać niebezpieczne manewry na drodze. Badanie na zawartość alkoholu wykazało, że mieszkaniec powiatu ciechanowskiego ma 3 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie.
Dzień później do sochaczewskiej komendy wpłynęło zgłoszenie, że kobieta kierująca fiatem może być pod wpływem alkoholu. Przeprowadzony pomiar wykazał, że mieszkanka gminy Kampinos ma 2,8 promila alkoholu w organizmie. Tego dnia podjęto również interwencję wobec mieszkańca Sochaczewa, który mając blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie, kierował hondą na ul. 15 Sierpnia.
Ostatni z zatrzymanych kierowców to 37-latek z Sochaczewa. Do interwencji doszło na ul. Żeromskiego. Okazało się, że mężczyzna ma ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie i obowiązuje go sądowy zakaz kierowania pojazdami.

Odmienne stany

Dlatego przypomnijmy, że w polskim prawie obowiązują dwa terminy „w stanie nietrzeźwości” i „w stanie po użyciu alkoholu”. Zgodnie z kodeksem karnym, o stanie nietrzeźwości mówimy, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila, albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub zawartość alkoholu w 1 dm sześciennym wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg, albo prowadzi do stężenia przewyższającego tę wartość. A jeżeli stężenie alkoholu we krwi zawiera się między 0,2 i 0,5 promila, to mówimy o stanie „po użyciu alkoholu.
Konsekwencją tego podziału są kary, jakie nakładane są na kierowców próbujących prowadzić pojazdy w stanach zmiennej świadomości. W przypadku jazdy w stanie po użyciu alkoholu grozi nam grzywna nie niższa niż 2500 zł (maksymalna to 30 tys. zł) lub areszt do 30 dni. Do tego dochodzi zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat oraz 15 punktów.
Z kolei zgodnie z prawem za jazdę w stanie nietrzeźwości, czyli prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu bądź środków o podobnym działaniu, możemy liczyć na :
grzywnę, ograniczenie wolności lub karę więzienia. Do tego otrzymamy zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 15 lat oraz karę pieniężną od 5000 zł do 60 000 zł (na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej). W tym ostatnim przypadku należy pamiętać o tym, że grzywna naliczana jest w zależności od sytuacji majątkowej sprawcy. Jest ona wymierzana w wysokości od 10 do 540 stawek dziennych, a stawka wynosi nie mniej niż 10 zł, nie więcej niż 2000 zł.

Nie ma przeproś

Gorzej mają recydywiści, przyłapani po raz kolejny na jeździe po pijanemu. W ich przypadku nie ma zmiłuj. Otóż jeżeli zostaniemy złapani w stanie nietrzeźwości drugi raz, to grozi nam: kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat, zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat oraz świadczenie pieniężne od 10 tys. do 60 tys. zł. Natomiast za trzecim razem możemy być pewni: kary więzienia 3 miesięcy do 5 lat , dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów oraz zapłacenia świadczenia w wysokości od 10 tys. zł do 60 tys. zł.
Na tym jednak nie koniec. Otóż jeżeli kierując pojazdem pod wpływem alkoholu spowodujemy wypadek bez ofiar śmiertelnych, czeka nas: więzienie do 4,5 roku, zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat oraz wpłata świadczenia pieniężnego od 10 tys. do 60 tys. zł.
W przypadku gdy sprawca po alkoholu spowoduje wypadek z uszczerbkiem na zdrowiu lub śmiercią, grozi mu: więzienie od 2 do 12 lat, dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów oraz zapłata świadczenia od 10 tys. do 60 tys. zł
Natomiast dla sprawców, którzy spowodowali po alkoholu katastrofy z ofiarami śmiertelnymi, przewidziano więzienie od 3 do 12 lat, dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów oraz konieczność zapłacenia świadczenia od 10 tys. do 60 tys. zł.
Policja apeluje o rozwagę i odpowiedzialność za zdrowie i życie swoje i innych uczestników ruchu drogowego.
– Jeśli spożywałeś alkohol dzień wcześniej i zastanawiasz się, czy możesz już jechać, przyjdź do najbliższej jednostki Policji i poproś o sprawdzenie stanu trzeźwości. Posterunki policji działające na terenie powiatu sochaczewskiego są otwarte codziennie, ale nie są jednostkami pełniącymi służbę całodobowo. Gdy najbliższy posterunek jest zamknięty, wtedy można przyjść do Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie – informuje Agnieszka Dzik, rzecznik prasowy sochaczewskiej policji .
KPP Sochaczew/ Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz