Parafianie podziękowali za plony – Dożynki Parafialne 2022

Reklamy

Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika: święto plonów, radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. Gmina Młodzieszyn tradycyjnie, w dniu odpustu 8 września obchodziła Dożynki Parafialne. W kościele p.w. Narodzenia N.M.P w Młodzieszynie o godz. 17.00 obyła się uroczysta msza św. święta dziękczynna za plony oraz w intencji rolników z błogosławieństwem ziarna siewnego i poświęceniem mozaiki Jezusa Miłosiernego, odprawiona przez ks. Jana Pietrzyka.

Wójt Gminy Młodzieszyn Monika Pietrzyk tradycyjnie złożyła na ręce księdza  chleb dożynkowy, Sekretarz Gminy Anna Sobieraj i Przewodniczący Rady Gminy Sławomir Makowski  przekazali kosz z darami, parafianie podarowali dary w postaci tegorocznych zbiorów: chleb dożynkowy od wsi Bibiampol, kosz z darami od KGW „Harde Babki”, ciasto drożdżowe od wsi Mistrzewice, owoce i warzywa od mieszkanki z ul. Wspólnej w Młodzieszynie. Nie mogło zabraknąć także wieńca dożynkowego, który został niesiony przez druhny i druhów z OSP Budy stare.

Wójt Gminy Młodzieszyn Monika Pietrzyk podziękowała Rolnikom za wielki trud pracy jaki wkładają w zbiór plonów oraz poprosiła o odprawienie mszy dziękczynnej: „Obchody Święta Plonów to jedno z najważniejszych i najpiękniejszych wydarzeń w kalendarzu staropolskich obrzędów rolniczych. Jesteśmy dumni, że w naszej parafii podtrzymywana jest tradycja dożynek, dzięki którym okazujemy wdzięczność i szacunek rolnikom.”

W tym trudnym dla wszystkich czasie, gdy za naszymi granicami toczy się wojna jeszcze bardziej doceniamy pracę rolników, bo to oni zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe. Ale rolnictwo to coś więcej niż żywność, to skarbnica cennych wartości społecznych i kulturowych.

Na zakończenie mszy świętej po procesji, zgodnie ze staropolską tradycją, wszyscy dzielili się chlebem jako wyraz, że stanowimy jedną wspólnotę.

Dziękujemy Państwu Beacie i Jackowi Wódka, Justynie i Danielowi Gonta za podarowanie darów ziemi do kosza dożynkowego oraz Państwu Agnieszce i Mariuszowi Domańskim za podarowanie chleba dożynkowego.

Po mszy odbyło się uroczyste poświęcenie mozaiki Jezusa Miłosiernego znajdującej się przy wejściu do kościoła, wykonanej przez małżeństwo z Ukrainy.

Po uroczystościach w kościele wszyscy parafianie zostali zaproszeni przez Wójt Gminy i księdza proboszcza na grilla, słodki poczęstunek i wspólną zabawę na terenie plebanii.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz