Oddajmy hołd bohaterom Bitwy nad Bzurą

Reklamy
W najbliższą sobotę 17 września w naszym mieście odbędzie pierwsza część obchodów upamiętniających 83. rocznicę Bitwy nad Bzurą. Wspólnie oddamy hołd poległym za ojczyznę, składając kwiaty pod pomnikiem przy kościele w Trojanowie oraz biorąc udział w uroczystościach na cmentarzu wojennym przy al. 600-lecia.

Wrzesień to we współczesnej historii naszego miasta czas szczególny. Pierwsza na myśl przychodzi data 13 września, gdy rozpoczęła się trwająca 3,5 doby heroiczna walka o Sochaczew. Czoła niemieckim najeźdźcom stawili żołnierze WP dowodzeni przez majora Feliksa Kozubowskiego. Z każdym dniem stawało się jasne, że Niemcy mają zbyt wielką przewagę. Major zginął rankiem 15 września na przeprawie pontonowej przez Bzurę, a jego batalion stracił 80 proc. stanu osobowego. 17 września 1939 roku to kolejna znamienna data w kampanii wrześniowej i historii naszego kraju. Tego dnia rozpoczęła się agresja Armii Czerwonej na ziemie polskie.

Jak co roku wspólnie oddamy hołd polskim żołnierzom i ludności cywilnej poległej w Bitwie nad Bzurą. O godzinie 11.30 delegacja władz samorządowych uda się z wiązanką kwiatów pod pomnik pamięci przy kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Trojanowie, odsłonięty w 1999 roku z okazji 60. rocznicy wydarzeń kampanii wrześniowej w naszym mieście.

Druga część uroczystości odbędzie się na cmentarzu wojennym przy al. 600-lecia. To największa nekropolia poległych w kampanii wrześniowej. W zbiorowych mogiłach złożono tu szczątki blisko 3700 żołnierzy i oficerów armii „Poznań” i „Pomorze”. W południe na cmentarzu rozpocznie się uroczysta polowa msza święta, wygłoszony będzie apel pamięci, oddana salwa honorowa, nastąpi złożenie kwiatów i zapalenie świateł pamięci.

UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz