Nowe nabytki muzeum

 WYSZOGRÓD Nie ma tygodnia, by Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej nie wzbogacało się o jakiś detal z przeszłości. W drugiej połowie sierpnia w trakcie drugiego sezonu badań archeologicznych prowadzonych przez Muzeum Wisły na terenie dawnej synagogi w Wyszogrodzie odkryto bardzo cenne przedmioty. W warstwach zasypiskowych znaleziona została ceramiczna rura z odciśniętą sygnaturą w języku jidysz. Ujawniony został też w warstwie ziemi fragment mosiężnego żyrandola, a tuż obok żelazne gwoździe i inne narzędzia. Pod poziomem posadowienia podłogi synagogi znaleziony został szeląg króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, ostatniego władcy Rzeczypospolitej.

Parę dni później Stanisław Gołębiewski przekazał do Muzeum zabytkowe wyroby ze słomy, wikliny i stare narzędzia stolarskie, które od lat przechowywał w swoim gospodarstwie. Są zachowane w świetnym stanie i wyglądają całkiem jak nowe.

Z kolei w ostatnich dniach Jarosław Dąbrowa, prezes oddziału w Czerwińsku Polskiego Towarzystwa Historycznego, przekazał do Muzeum Wisły cztery piły trackie. Pochodzą one z okresu międzywojennego. Używano ich do przecinania pni drzew. Nabytek jest w bardzo dobrym stanie. Odpowiednio odczyszczony i zakonserwowany.

Ostatni zabytek, który trafił do Muzeum, to głowica średniowiecznego miecza znaleziona nad rzeką Mołtawą w okolicy Bodzanowa. Została ona przymocowana do eksponowanego w Muzeum miecza. Wszystkie nowe nabytki można obejrzeć na wystawach w Muzeum Wisły.

BN

Fot. MWŚiZW

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz